Whatsapp’ın Dili Olsaydı da Konuşabilseydi

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda herkesin severek kullandığı Whatsapp’a değineceğim.
2009 yılında, Jon Kaum ile eski Yahoo! Çalışanı Brain Acton ile ortak çalışması sonucu Whatsapp uygulaması ortaya çıkmıştır. Jon Kaum ile Brain Acton’un tanışması ise üniversite yıllarına dayanıyor.

Ortaklardan biri olan Jon Kaum 1976 yılında Dünya’ya geldi. 16 yaşında Ukrayna’dan annesi ile birlikte San Francisco’ya göç ettiler. 24 yaşına bastığında ise annesini kaybeden Kaum zamanla Brain Acton ile çok iyi arkadaş olmaya başladı ve ikili 2007 yılında çalıştıkları işlerden ayrıldılar. İşlerinden ayrılan bu ikili beraber seyahat etmeye başladı. (Buraya bir not eklemek istiyorum. Seyahatin ilerde kuracağınız şirket için ne kadar önemli olduğunu vurgulamak isterim 🙂 ) Çıktıkları seyahat bittikten sonra ikili Facebook’a iş başvurusu yapıp reddediliyorlar.

brianWhatsapp kurulduğu sıralar, Whatsapp’ın rakipleri olarak Blackberry’nin kendi telefonları arasında ücretsiz mesajlaşmayı sağlayan BBM’i, Google’un sahip olduğu G-talk’ı, ve efsane diye adlandırabileceğim Skype vardı. Ama Whatsapp bunların arasından sıyrılıp büyük bir etki yarattı. Bunun en temel sebebi Whatsapp’ın rehberine ekli telefon numaralarına ulaşıp hiçbir ekstra işlem yapmadan onlarla iletişim kurmanı sağlamasına dayanıyor. Bu da insanların birbiriyle konuşurken sanki birbirine SMS atıyormuş gibi hissetmesine sebep oluyor. Ayrıca Whatsapp’ın kullanmasının bedava olması ve sınırsız bir şekilde resim, yazı ve video gönderilebilmesi de onun kurulduğu sıradaki en büyük artılarından.
2014 yılında Whatsapp’ın Facebook’a $19 M‘a satılmasından sonra Whatsapp’a herkesin heyecanla beklediği sesli konuşma özelliği eklendi. Ve 2015 yılında ise Whatsapp Web’in çıkmasıyla insanlar bilgisayar üzerinden ücretsiz olarak mesajlaşmaya başladı.
Bu kadar büyük ve çığır açıcı bir uygulamanın keşke ağzı olsaydı da konuşabilseydi…

3d98e3ea8bf12f1613c4d9186c166d1f
efsane-olmus-whatsapp-diyaloglari-whatsapp-komik-1518348

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir