Türksat 4B Fırlatılıyor!

uydu1

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Türksat 4B ile ilgili yaptığı açıklamada uydunun 16 Ekim Cuma günü 23:40’ta Baykonur Fırlatma Üssü’nden proton roketiyle fırlatılacağını belirtti. Türksat 4B uydusu 50 derece doğu yörüngesinde yer alacak ilk uydu olma özelliğini taşıyor. Bulunduğu konum dolayısıyla uydu Avrupa, Asya, Afrika, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri’ni kapsayabilir halde olacak.

Canlı Yayınlar Hızlanacak

Çoğumuz haberleri izlerken muhabirlerle yapılan canlı konuşmalarda fark etmişizdir; 6-7 saniyelik bir gecikme mutlaka yaşanır. Buradaki sorun ise kullanılan uydudaki yayın giriş hızının kapasite sorunlarından dolayı bekleneni verememesi. Feridun Bilgin, uydunun Ka frekans bandında sağlayacağı 792 MHz ilave kapasitenin televizyonların canlı yayın geçişlerinde de yoğun olarak kullanılacağını ifade ederek, “Türksat 3A, Türksat 4A haberleşme uyduları üzerinde veri haberleşmesi ve canlı yayın geçişleri için ayrılan kapasite Türksat 4B uydusuna aktarılarak, 42 derece doğu yörüngesinde televizyon yayıncılığı için kapasite artışı sağlanacak ve daha fazla TV kanalına hizmet verilebilecek” diye konuştu.

uydu2

İnternet Ucuzlayacak Mı?

Ka band ile uydudan sağlanan internetin hızında artış sağlanacağını bildiren Bilgin, “Türksat 4B uydusunda yer alan Ka band ile daha uygun maliyet ile yüksek hızlı internet erişimi sağlanacak ve toplam 3 Gbps veri haberleşme kapasitesi artışı sağlanacak” dedi. Ancak telefonlardaki GSM haberleşmesinde uyduların kullanılmamasından dolayı uydu üzerinden internet kullanmayanların tarifesinde herhangi bir ucuzlama beklenmiyor.

Üretimi 4 Haziran 2014’te Tamamlanmış

Türksat 4B uydusunun üretimi 4 Haziran 2014’te tamamlanmış, Baykonur Uzay Üssü’nde proton roketinde başka uyduların fırlatılması sırasında meydana gelen arızalar nedeniyle fırlatma işlemleri durdurulmuş, Türksat 4B için de 16 Ekim 2015 tarihi belirlenmişti.

uydu4

Uydunun özellikleri

Ku, Ka ve C frekans bantlarında aktarıcılara sahip olan Türksat 4B uydusu, 12 adet Ka bant spot kapsama alanında daha ucuz internet hizmeti verecek. Uydu, televizyonların canlı yayın geçişlerinde de yoğun olarak kullanılacak. Yaklaşık 5 ton ağırlığında, 9 kilowatt elektrik enerjisi gücüne sahip uydunun manevra ömrü 30 yıl.

Türksat 4A ve 4B  uydu projeleri kapsamında düzenlenen teknoloji transfer amaçlı Doğrudan Katılım Programı ile Türk mühendisler, uydu entegrasyon ve test sertifikalarını aldı. Türk mühendisler, Türksat-6A yerli haberleşme uydusunun üretiminde görev alacak.

Elvan: “Bundan sonraki adım yerli uydu üretimini gerçekleştirmek”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan (Bilgilendirme amaçlı paylaşıyorum, burası eski haberlerin birinden derleme. Üstteki konularda bakan Feridun Bilgin’di. Uydu fırlatılma sürecine kadar iki bakan görmüş 🙂 ), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Japonya’da 3 yıl süren çalışmaların ardından Türksat 4B uydusunun yapımının tamamlandığını ifade etti.

Aynı zamanda Elvan, Türk mühendislerinin de üretim ve testlerinde görev aldığı uydunun 3 bin 400 MHz band genişliğinde olacağını belirtti.

Bakan Elvan, yapımı tamamlanan Türksat 4B uydusunun hizmete girmesinin ardından kapasitenin 3 katına çıkacağını ifade ederek, “Bu iki uydumuzun faaliyete geçmesi ile Türkiye, haberleşme alanında büyük bir aşama kaydedecek. Bundan sonraki adım ise yerli uydu üretimini gerçekleştirmek olacak” dedi.

Kaynaklar:

  • m.turksat.com.tr/tr/
  • www.teknolojioku.com/
  • www.atici.org/

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir