Samsung Galaxy S6 İnceleme

1

Teknodünya’da en çok yol alan sektör kuşkusuz mobil cihazlar sektörü. Öyle ki çevremizde bir akıllı telefonun, saatin ya da tabletin piyasaya çıkış tarihini beklediğimiz kadar, hiçbir hizmeti ya da ürünü merak etmez olduk.

Samsung da mobil cihaz serileriyle bu pazarın önde giden firmaları arasında yerini almış durumda. Sürekli geliştirdiği özellikler ve hayatımızı kolaylaştıracağını iddia ettiği teknolojilerle yerini gittikçe sağlamlaştırıyor.

Geçtiğimiz günlerde görücüye çıkmış olan Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge de Samsung’un bu yıl için en büyük yatırımı yaptığı ve dolayısıyla da en çok bel bağladığı ürünler. Kullanıcıların merakla beklediği cihazlar, geçtiğimiz ay gerçekleşen Mobil Dünya Kongresi 2015’te detaylıca tanıtılmıştı.

2

Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge için 20 milyon ön sipariş alındığı iddia edilmüşti. Ancak en çok rağbeti Galaxy S6 görüyor. S6, 15 milyon sipariş alırken S6 Edge’in ön sipariş miktarı 5 milyon.

Peki çok yakında çevrenizdekilerin elinde sıklıkla göreceğiniz bu cihazlar bakalım binlerce lira verip almaya değer mi?

Donanım ve Performans

Samsung’un aynı anda piyasaya çıkacak bu iki akıllı telefonu aslında benzer donanım özellikleriyle geliyor. Bilindiği üzere Samsung, Galaxy Note 4 ve Note Edge modellerinde farklı iki işlemci kullanmıştı. Firma bu kez aldığı önlem sayesinde iki cihazın da eşzamanlı güncelleme alabilmesini mümkün kılıyor.

Cihazlar piyasaya 14nm üretim teknolojisi ile çıktı ve bu en iyi anlamda %20’lik bir güç artışı anlamına geliyor.  Ayrıca yeni DDR4 3 GB RAM bellekler ile Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde çok hızlı bir depolama olanağı sunuluyor. Ancak yeni cihazlar arttırılabilir depolama alanı özelliğine sahip değil. Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge, aynı Apple cihazlarda olduğu gibi 32, 64 ve 128 GB’lık farklı seçeneklerle satışa sunuldu.

3

S6 ve S6 Edge’de kullanılan Exynos 7420 çipi sayesinde cihazlar %20 güç tasarrufu sağlıyor. Aynı zamanda 4’er tane 2.1 GHz’lik 64 bitCortex-A57 ve 1.5 GHz’lik Cortex-A53 işlemciden oluşan bu çiple, cihazlar 8 çekirdekli 64 bit işlemciye sahip olmuş durumda.

Tüm bu özellikleriyle Android’li telefonlar arasında en performanslı kabul edilen Galaxy Note 4’ü bile farkla gerisinde bırakıyor.

Ancak Samsung, Microsoft ile yaptığı anlaşmayla Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge satın alan her kullanıcıya 115 GB’lık One Drive bulut alanı hediye ediyor.

Yazılım

Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge, birçoğumuzun bildiği gibi Android 5.0.2 Lollipop sürümüyle geldi. Cihazlarda çok büyük bir tasarımsal estetik sunamasa da, en iyi sistem performansını sağlayacak olan özelliklerden biri de, yeni nesil TouchWiz arayüzünün kullanılıyor olması.

S6 ve S6 Edge’in performans konusunda rahatlıkla gerisinde bıraktığı Galaxy Note 4’le bile performans sorunlarını çözen TouchWiz arayüzü bu kez daha yüksek bir yazılım düzeyine geçiyor.

Güvenlik

Bilindiği gibi Knox uygulaması sayesinde güvenlik konusunda bir adım daha ileri giden Samsung, bu yeni model telefonları için Intel Security ile ortak çalıştı.

Bu ortaklığın anlamı ise şu: yeni model telefonlar, McAfee VirusScan Mobile uygulaması doğrudan yüklü olarak raflarda yerini aldı.

Farklı olan ne?

İyi tamam güzel de, peki aynı anda piyasaya çıkan bu iki telefonda farklı olan bir şey yok mu diyorsanız, hemen cevap verelim.

Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerini birbirinden ayıran küçük detay, zaten Edge ekranlarında doğrudan olan yazılımsal farklılık olacak. Bunun dışında iki telefon da aynı performansı, aynı tasarımı ve kaliteyi sunuyor.

Kamera

4

Tek yazılımsal farklılıktan bahsettiğimize göre Samsung’un kamera konusunda da Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge kardeşleri birbirinden ayırmadığını söylemeye de gerek kalmıyor. Kullanılan kamera kombinasyonu da aynı olan cihazlarda ön ve arka objektifler için f 1.9 diyaframlı mercek kullanılmış.

Oldukça iyi hale getirilmiş mercekler sayesinde Galaxy S6, zaten çok başarılı olan Note 4’ün düşük ışıktaki çekim performansını bile geride bırakıyor.

Kamera konusundaki tek iyileştirme bu değil. 16 Mpix ISOCELL sensörler kullanılan yeni arka kamerada live HDR çekim özelliği mevcut. Aynı zamanda optik imaj stabilizasyonu sayesinde el titremesi ve fotoğraf makinesinin dört yönde hareketi dengeleniyor.

5

4K video çekimi yapılabilen cihazın ön kamerası da unutulmamış. 5 Mpix çözünürlüğe sahip ön kamera ile de 1080p kalitesinde video çekme olanağı sunuluyor. Bu da Samsung’un mobil cihazlar ne kadar geliştirilse de bir türlü aşılamayan düşük ön kamera perfromansını da unutturacağı anlamına geliyor.

Ayrıca tanıtımda üzerinde durulan bir diğer nokta, Samsung’un yeni model telefonları için, NX kameralarında kullandığı yazılım teknolojisinden faydalandığı yönünde.

Tasarım

Yeni model cihazlar için ilk düşünülen şey tasarımın tamamen değişmiş olması. Samsung yeni Galaxy S6, Galaxy S6 Edge’in diğer modellerden 2 kat daha fazla güçlü olduğunu iddia ediyor. Yeni telefonların biraz daha ağır olması da bu iddiayı destekler nitelikte. Ancak ağırlıklarına nazaran Galaxy S6, Galaxy S6 Edge oldukça ince. 138 gram ağırlığındaki Galaxy S6’nın kalınlığı 6.8 mm iken, 132 gram ağırlığındaki Galaxy S6 Edge’in kalınlığı ise 7 mm.

Eski modellerden farklı olarak kapağı açılamayan cihazlar, bu yönüyle iPhoneları hatırlatıyor. Ancak Mobil Dünya Kongresindeki lansmanda, S6’ların elle zorlanması halinde bile bükülmeyen alüminyum gövdesi sayesinde, iPhone 6 ve 6 Plus’ta yaşanan sorunlarının yaşanmayacağı alaycı bir dille garanti edilmişti.

En sadık Samsung kullanıcılarının bile yıllardır şikayet ettiği plastik materyallerden nihayet vazgeçen firma, Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge’in hem ön hem de arka yüzünde 4. nesil Gorilla Glass kullandı.

Ayrıca 5.1 inç ekrana sahip olan Galaxy S6’nın piksel yoğunluğu 577ppi olarak açıklandı. Bu da S5’e göre %77 daha fazla piksel içerdiği anlamına geliyor.

Pil Performansı

6

Samsung, ne yazık ki açılamayan kapağı ile birlikte batarya değişimini imkansız kılıyor. Pil konusunda çok fazla radikal değişiklik yaparken, faydalı yenilikler yapmayı da ihmal etmeden 10 dakikalık şarj ile 4 saatlik kullanım vaadediyor. Galaxy S6’nin batarya ömrü, 12 saatlik Wi-Fi bağlantısına ve 49 saatlik müzik dinlemeye yetebilecek durumda.

Galaxy S6 2550 mAh batarya kullanırken, Galaxy S6 Edge ise 2600 mAh pil kullanıyor. Aslında her şeyi birbirine çok benzeyen bu iki telefonunda pil ömrü de birbirine benziyor.

7Ayrıca yeni cihazlar kendiliğinden kablosuz şarj özelliği de sunuyor. Yani bu destek için artık yeni bir kapak almaya gerek kalmadı. Galaxy S6 ve S6 Edge, paketinden çıkan aksesuarlarıyla tam takım kullanılmaya hazır durumda.

Son olarak,

Geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge, tasarımsal ve teknik birçok konuda iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı andırıyor. Bakalım Samsung bu yeni cihazlarıyla ezeli rakibi Apple’a kafa tutabilecek mi?

Like

Cemre Yavuz

Cumhuriyet Gazetesi - Editör / İTÜ - Matematik Müh. / Huzur isyandadır. www.cemreyavuz.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir