Google, ‘Calico’ ile Ölümsüzlük mü Üretecek?

1Kuşkusuz teknolojinin geldiği bu noktada, insanlık hayatlarını kolaylaştıran ürünlerin bir kısmını da Google’a borçlu. Yıllar öncesinin filmleriyle hayatımıza giren bilgisayardan gözlükleri, ‘Google Glass’ projesi ile hayalden gerçeğe dönüştüren, sürücüsüz araba üretmeyi başaran ve sıcak hava balonlarıyla tüm dünyaya internet dağıtmaya çalışan Google, bu kez de ölümsüzlüğün peşinde.

Google’ın bugüne kadarki çalışmalarından çok farklı olan projenin ismi ‘Calico’. Firma, girişimi için projesiyle aynı adı taşıyan departmanı, bünyesinde küçük bir şirket şeklinde kurdu. Calico ile amaçlanan tek şey, “insan ömrünü uzatmak”. Ayrıca Google, eğer her şey planlandığı şekilde ilerlerse, bir gün ölümsüzlüğü bile mümkün kılabileceklerini açıklamaktan da geri durmuyor.

‘Bilişim’, ‘iletişim’, ‘uzay’ derken konu ne zaman sağlığa geldi?

Google’ın projesi bugüne kadarki girişimlerinden farklı demiştik ancak Google için bu proje elbette yoktan var olmadı. İnsanların hayatını iyileştirmek için akla gelebilecek tüm konularda teknoloji üreten Google’ın sağlık alanındaki çalışmaları ne yazık ki pek bilinmiyor. Ancak firma, akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri, işletim sistemi ve uygulama geliştirmekte.

2Google, bu sürecin daha ilk aşamasında bazı temel sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek programlar üzerine çalışmaya zaten başlamıştı. Google Health ile kalp ritmi, tansiyon ve vücut sıcaklığı ölçen uygulamalar geliştiren şirket, bir taraftan da insanlığın en büyük sorunlarından biri olan yaşlanmaya ve insan ömrünün kısalmasına çözüm bulmaya karar verdi.

Google’ın insanlığa sunduğu şey ölümsüzlük mü?

Firmadan gelen resmi açıklama, tabii ki ‘ölümsüzlük’ denildiği zaman akla gelen fantastik öğeleri barındırmıyor. Projeyle amaçlanan, yaşlanmaya karşı önlemler almak ve insanların yaşam kalitesini arttırmak. Ancak Google yaşlanmayı ve buna bağlı hastalıkları engelleyebilirse, nihai amacı rekor bir insan ömrüne ulaşabilmek olacak. Ve belki de bir gün insanların ölümü unutacak kadar uzun yaşayabilmelerini sağlayacak.

Bu amaçla önceleri sesiz sedasız çalışan Google daha sonra elde ettiği veriler ile Calico adlı bir şirketi bünyesine kazandırdı. Calico, Google’ın tecrübeleri ve ileri teknolojisi ile insan hayatından çalan hastalıkları yenmek için çalışmalar yapacak.

Yaşlılık ve beraberinde gelen hastalıklar sadece fiziksel olarak insan hayatını kısaltmakla kalmıyor, aynı zamanda yaşlanma ve ölüm korkusu ruhsal olarak insanları depresyona sevk ediyor. Hal böyle olunca gelişen teknolojiyle azalan insan ömrü ruhsal ve sinirsel açıdan da yıpranıyor.

Google’ın CEO’su Larry Page, gelişmekte olan teknoloji ve genetik biliminin olanakları sayesinde, ölüm ve yaşlanma stresi olmadan, yıllardır hayatımızdan bir türlü çıkamamış hastalıklardan da korunarak; genç ve mutlu bir hayat sürmenin mümkün olduğunu söylüyor. Bu hayatın sadece geleceği anlatan filmlerde olmadığını, böyle bir teknolojinin yakın zamanda yaşamımıza gireceğini müjdeliyor.

3

Proje gelişme kaydedebildi mi?

Çalışmalarına başladığı sırada konunun çok geniş kapsamlı olduğunu fark eden Google, sadece bu alana odaklanacak ayrı bir şirket kurmak istemişti ve Calico da bu düşünceyle kurulmuştu. Calico, Google’ın imkânlarından faydalanarak büyüyor. Tabii ki bu imkânlar yalnızca teknik tecrübeden ibaret değil. Daha işin başında olmasına rağmen Google, Calico için yüz milyonlarca dolar yatırım yaptı.

Çiçeği burnunda şirkete bu kadar yatırım yapılmasının elbette özel bir sebebi var. Calico, çalışmaya başladığı günden bu yana yaşlanmaya sebep olan genleri tespit etti ve bu genleri durdurmanın da mümkün olduğunu öngörüyor. Yani şu an asıl bulunan şey ölümü imkânsız kılmak değil, ölüme neden olan zayıflıklara çözüm üretmek.

Google ölümsüzlük üretirken kimlerle çalışacak?

4Calico’yu kuran isim Google’ın CEO’su Larry Page. Böyle bir girişimde bulunmasının ardından şirketin başına da Apple’ın yönetim kurulu üyesi Arthur D. Levinson’u getirdi. Bunun en önemli sebebi, Levinson’nun 1999’dan beri ünlü biyoteknoloji kuruluşu Genentech’in başkanlığını yürütmesi.

Calico’yu güvenli ellere teslim eden Larry Page, Levinson’ın kaydedeceği gelişmelerden oldukça ümitli. Apple’ın CEO’su Tim Cook’un da desteğini alan Levinson, sahip olduğu bilgi birikimini insan ömrünü uzatmak ve yaşam kalitesini arttırmak için kullanacak.

Peki, Google’ın Calico ile asıl amaçladığı şey ne?

Google insan hayatını kolaylaştıran pek çok sistem ve ürün geliştirdi. Bunların bir kısmı bizim için ücretsiz olsa da, firma tüm projelerinden maddi kazanç elde etmeyi başardı. Kullanıcıların aklını kurcalayan asıl soru ise şu: İnsanların yaşlanmasını engellemek Google’ın ne işine yarayacak?

Yaygın olan görüşe göre, yaşlanmamak mümkün olsa bile, elbette bu bir iksir ya da aşı ile elde edinilemeyecek. Google’ın proje geliştikçe bazı biyoteknolojik organlar üreteceği yönünde iddialar var. Vücudundaki uzuvları kaybedenler için protez ya da mekanik organlar günümüzde zaten üretiliyor ve bu gelişmeler birçok insanı topluma yeniden kazandırıyor. Ancak Google’ın yapacağından korkulan durum biraz daha karmaşık.

İleride firmanın kanserli bir organı tedavi etmektense, onu ameliyatla çıkarıp sağlıklı olan hücrelerini çoğaltarak yeni bir organ üreteceği ve satacağı düşünülüyor. Asıl korkulan şey şu: Bu durum insanları sağlıksız yaşama, vücutlarının değerini bilmeden zararlı madde kullanmaya yöneltebilir.

Son olarak,

Websites reflected in girls eyeGoogle, teknolojisini şimdi de Calico için seferber etmiş durumda. Levinson ile güçlerini birleştiren Larry Page,  ölüme meydan okumayı kafasına koymuş. Şu an Calico’nun ne üreteceği ya da ne geliştireceği detaylı olarak anlatılmıyor. Bu nedenle özellikle biyoteknoloji geliştirenler biraz tedirgin.

Google’dan detaylı bir açıklama gelmemesinin sebebi, Calico’nun daha çok yeni bir proje olmasına bağlanıyor. Zaten firmanın çarpıcı gelişmeler elde elene kadar daha 40 fırın ekmek yemesi gerekiyor. Ancak o gün gelirse ve Calico bize yeni ürettiği organları satmaya başlarsa, aynı gün bedenlerimiz de firmanın etiketini taşıyor olacak.

Şimdiye kadar teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin üzerinde hak iddia edilemeyen ve bir yasaya tabi olmayan tek şey bedenimizdi. Sağlık elde ederken mekanik bir hayatın büsbütün parçası olmak ve gerçek anlamda sahibi olduğumuz tek şeyi yeniden satın alabileceğimiz için değersizleştirmek insan yaşamını daha iyi hale getirmeyecek gibi görünüyor.

Like
2

Cemre Yavuz

Cumhuriyet Gazetesi - Editör / İTÜ - Matematik Müh. / Huzur isyandadır. www.cemreyavuz.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir