‘Windows 10 Technical Preview’ İnceleme

windows10_1

Windows 10’un duyurulmasından çok kısa bir süre sonra Microsoft , geliştiriciler için Windows 10’un Technical Preview sürümünü dağıtmaya başladı. Ben de sizler için bu sürümü indirip bilgisayarıma kurdum. Yaklaşık 2 hafta süren bir kullanım periyodunun ardından Windows 10’un önemli özelliklerini ve gözlemlerimi bu yazımda aktaracağım.

Efsane Tuş Tam Anlamıyla Geri Döndü…

Windows 8’e kadar olan bütün versiyonlarda olan herkesin sevdiği başlat tuşu Windows 8’de kaldırılmış , Windows 8.1’de ise metro arayüzünü açan göstermelik bir buton eklenmişti. Microsoft bu noktada çok tepki toplamış olacak ki akıllıca bir çözüm üretip Windows 7’nin başlat tuşu ile Windows 8’in metro arayüzünü birleştirmiş. Neticesinde daha işlevsel bir butonla Windows 10  artı bir puan kazanmış oldu.

Linux Bunu Çoktan Öngörmüştü…

Windows 10 ile birlikte multi desktop özelliği kullanılabilir oldu. Halbuki bu özellik Linux’ta yıllardır vardı. Microsoft herhalde multi desktop özelliğini tam oturtamamış, zira yeni bir desktop eklediğiniz zaman size bomboş bir alan vermek yerine eski masaüstünüzün kopyasını veriyor fakat eski masaüstünde açık olan pencereler olmuyor. Linux ise size tamamen boş bir masaüstü veriyor ve siz dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz. Windows 10 tam sürüme geçene kadar bu tarz feedbackler yollanacağını ve Linux’taki mantığın oturtulacağını umuyorum.

windows10_2

Yeni İkonlar ve Çerçeve…

Çok büyük bir değişiklik sayılmasa da göze daha hoş geldiği için belirtmek istiyorum. Windows 10 da yeni dönemin popüler hareketi minimalleşme fırtınasına uygun ikonlarını yeniledi ve Mac’te olduğu gibi açık pencerelerin çerçevesini yok denecek kadar inceltti.

windows10_3

Metro Uygulamaları Özelleştirilebilir Ölçülerde…

Windows 8’de 2 farklı pencere boyutuna sahip olabilen metro uygulamaları Windows 8.1’de daha esnek bir hale geldi. Windows 10’da ise sıradan masaüstü uygulamalarıymış gibi istenilen boyuta getirmek mümkün oldu. Bunu yapmalarındaki amaç, dokunmatik ekranı olmayan cihazlarda kullanılan pencereleri daha iyi idare etmek. Eğer istenirse tekrar tam ekran yaparak eskiden olduğu şekilde deneyimlemek de mümkün.  Ek olarak belirtmeden geçmeyelim, metro uygulamalarının her birinin kendilerine göre bir küçülme sınırı var. Örnek olarak hava durumu uygulaması sadece dikdörtgen olacak şekilde bir noktaya kadar daraltılabiliyor.

Eski Uygulamalarla Uyumlukluk ve Hatalar…

Windows 10 Technical Preview sürümü henüz tamamlanmamış bir işletim sisteminin betası niteliği taşıdığı için pek çok hata ve eksik bulunuyor. Windows 8.1’de düzgün çalışan Connectify gibi nadir bir kaç uygulama Windows 10’da çalışmıyor. Microsoft’un Windows 10’a yerleştirdiği “Windows Feedback” özelliği sayesinde developerlar ve test kullanıcıları doğrudan hataları ve eksikleri bildirebiliyor. Her hafta yüzlerce hata düzeltmesi barındıran güncellemeleri aldıkça bu tür sorunların aşılacağını inanıyorum. Windows 10 tam sürümünde bu tür sıkıntılar yaşanmayacaktır. Bilgisayar işinizin bir parçasıysa ve sürekli ihtiyacınız oluyorsa tam sürüm çıkana kadar sabretmenizi öneririm. Hevesli ve meraklı arkadaşlar eğer isterseniz şimdiden indirip kullanabilirsiniz fakat beta süresi bittiğinde tam sürümü yeniden yüklemeniz gerekecek. (Tam sürümün fiyatı hakkında henüz bir bilgi yok.)

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir