Web Girişimciliği

Teknik bilgi gerektirmeyen girişim

girisimciGirişim denilince pek çok kişinin aklına yeni bir fikir ile yola çıkmış mühendis veya işletmeci arkadaşlar geliyor. Aslında makul olan ve tercih edilen girişim tipi öyle olmalı fakat ona daha sonra geleceğiz. Web üzerinde bir girişim yapmak için yeni bir fikriniz olmak zorunda değil.

Hatta ve hatta tek başınıza bile web girişimi yapabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir web sitesi oluşturup hangi amaca hizmet etmesi gerektiğini ayarlamak. Örnek vermek gerekirse genel içerikli bir forum sitesi kuracağınız zaman web sitenize forum altyapısı kurmanız gerekiyor. Bunun için mühendislik okumaya gerek yok, Google’a sorun yeter.

Böyle bir girişimle ufak ufak büyüyüp kendi ofisinizin olduğu bir şirkete dönüşmeyi hayal etmeyin. İmkansız değilama özellikle ülkemizde ender görülen bir durum. O girişim heyecanını tatmak ve bir başlangıç yolu oluşturmak için WordPress, vBulletin veya başka hazır sistemler kullanarak oluşturduğunuz web sitesindeki içerikler insanların ilgisini çekerse hitiniz artar ve bundan cüzi miktar gelir sağlayabilir, oluşturduğunuz kitleyi de gelecek girişimlerinizin hazır müşterileri olarak kullanabilirsiniz.

Artıları: Kolay, neredeyse masrafsız, güvenli, hızlı

Eksileri: Genişleme düşük, kısa vadeli, az kazançlı

Özgün fikir ile yapılan girişim

Aslında gerçek girişim olarak görülen bu model daha zor ama dentrepreneur ideaaha değerlidir. Ülkemizde olmayan hatta belki dünyada olmayan bir hizmeti sağlyacak bir web sitesi geliştirip bunu pazarlamak şirket olmaya giden yoldaki ilk adımdır. Böyle bir girişimde ya kendiniz teknik anlamda php, html, javascript vb. web teknolojilerine hakim olmalısınız ya da böyle biriyle ortak olmalısınız.

Yeni bir girişimin web sitesi nadiren WordPress gibi hazır sistemle oluşturulur ve başarı oranı diğerlerine göre düşüktür. Sektörün ihtiyacı olan eksiği farketmek ve ona “doğru çözümü” getirmek sizin göreviniz. Bunun için en sevdiğim yöntem Google Trends’i açıp ülkemizde ve dünyada en çok aranılan terimleri incelemek ve bu terimleri arayan insanların ihtiyacına cevap veren sitelerin olup olmadığını araştırmaktır. Herkesin bildiği bir örnek vermek gerekirse facebook.com bu tür bir girişim sınıfına girer. Üniversite ortamında birbirini tanımak ve hatta insanlara doğrudan sorulamayan “ilişki durumu”nu öğrenmek için insanlar akın akın Facebook’a girdiler. İhtiyaç bulunmuş ve neticesinde istenen ivme yakalanmıştı.

Türkiye’den bir örnek verelim. yemeksepeti.com dünyada ilk değildi ama Türkiye’de yeni ve belki de denenmemiş bir web girişimiydi. İlk dönemlerinde toplumun uyum sağlama süreci gereği hızlı bir yükseliş yapamasa da sonraki dönemlerde adından sıkça söz ettiren ve aldığı yatırımlarla Türkiye’nin en değerli web girişimlerinden olan bir site haline geldi. Bu girişimler sahneye çıktıklarında ne ilk ne de teklerdi. Fakat onları farklı kılan bir veya birkaç şey vardı. Bunları vurgulamaktan ve kullanıcı taleplerine göre kendilerini şekillendirmekten kaçınmadılar. Böylece başarıyı yakaladılar.

Artıları: Büyümede limit yok, şirketleşebilir, yatırım alabilir, yüksek kazançlı

Eksileri: Riskli, sabır gerektirir, yorucu, masrafları fazla

Sizlerden neden bir Facebook, Google, Yemeksepeti, Webrazzi, Onedio çıkmasın? Elinizde kayda değer bir proje varsa iyi bir pazarlama ile kimse önünüzde duramaz. Kapanışı şöyle bir tavsiye ile yapmak istiyorum; Başarılı olmanın iki yolu vardır. Ya şans eseri geleceği görür ve doğru şeyi yaparsınız ya da yaptığınız şeyin gelecek olmasını sağlarsınız.

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir