CyanogenMod’u Duymuş muydunuz ?

CyanogenMod kapak

cy2

Nedir ?

Android telefonlar için üretilmiş ekstra özellikler sunan bir firmware olarak tanımlayabiliriz. Android açık kaynak bir işletim sistemi olduğu için root yapma işleminden sonra custom rom yüklenebilir. Bu custom romlardan en çok bilenini de CyanogenMod’dur. Son çıkan OnePlus One varsayılan olarak CyanogenMod işletim sistemi ile geliyor ve son dönemlerde flagship killer yani amiral gemisi deviren olarak sektörün önde gelen telefonlarına kafa tutuyor.

Ne yarar sağlar ?

CyanogenMod sayesinde eski model bir Android telefon kullanıyor olmanıza rağmen telefon üreticiniz Android’in yeni versiyonunun güncellemesini vermiyor olsa bile en son Android sürümüne sahip olabilirsiniz. Son çıkan CyanogenMod 11 M12 versiyonu Kitkat kullanıyor ve yüklenen cihazda marketten kitkat uyumlu uygulamalar indirilebiliyor.

Zararları nedir ?

Her şeyden önce telefon garantisi düşer. Daha sonra cihaza format atılsa bile daha önce rootlandığı anlaşılabilir olduğu yönünde iddialar var. Eğer garanti süreniz dolmamışsa ve ciddi bir sıkıntınız yoksa risk almak sizin seçiminizdir.  Onun dışında her telefonda stabil olarak çalışacağı kesin değil. Bazı raporlamalarda kameranın çalışmadığı yazıyor kimin de ise başka bir fonksiyon. Fakat tüm bunlar yeni gelen güncellemelerle sık sık aşılmaya çalışılıyor.

Nasıl kurabilirim ?

Resmi websitesi www.cyanogenmod.org adresinde “Get Started” butonuna tıkladıktan sonra yönlendirilen sayfadaki adımları takip ederek rahatlıkla cep telefonunuzda bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

CyanogenMod nereye gidiyor ?

Onaylanan ancak henüz kullanıcılarla buluşmamış CyanogenMod 12 Android Lollipop ile gelecek ve muhetemelen 2015’in ilk çeyreğinde yayınlanacak. Bu sayede Telefonunuza Android 5.0 L güncellemesi gelmeyecek olsa bile CyanogenMod ile manuel olarak bunu siz sağlayabileceksiniz. Özellikle S3 gibi hala yaşayan ancak güncellemelerden mahrum kalan eski amiral gemilerini çöpe atmak yerine hala uzun yıllar kullanmak isteyeceksiniz. 😉

 

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir