Bilim Kurgu Gerçeğe Dönüşüyor

2015 teknoloji tutkunları için dolu dolu başladı. Ocak ayında gerçekleşen CES 2015 ( Consumer Electronics Show) yine her zaman olduğu gibi nefes kesen yeni cihazlar ve Samsung, Intel gibi büyük firmaların yeni modellerine ev sahipliği yaptı. İsterdim ki tanıtılan tüm ürünlere dergimizde yer verelim fakat buna imkânlarımız olmadığından seçtiğimiz tek bir ürünü bu sayımızda yazıyorum.

OSVR

OSVR

Razer’ın öncülerinden olduğu OSVR, sektörün virtual reality konusunda uzmanlaşmış firmalarının da dâhil olduğu bir proje olarak CES 2015‘te görücüye çıktı. VR konusu ilk kez ciddi olarak Oculus Rift ile gündeme gelmişti. O günden bu güne pek çok benzeri girişim ve Samsung’un Gear VR ürünü gibi Oculus ile ortak tüketici elektronikleri piyasaya çıkmıştı.

OSVR yani tam adıyla Open Source Virtual Reality platformu sanal gerçeklik dünyasına yeni bir bakış getirmeye geliyor. Nasıl ki Android veya iOS akıllı telefonlar için birer platformsa, OSVR da VR teknolojisi için bir platform olarak tasvip edilebilir. Adından da anlaşıldığı üzere open source bir platform olduğu için kaynak kodları herkes tarafından görülebilir ve düzenlenebilir.

OSVR şimdilik Android, Windows ve Linux üzerinden çalışabilmekte. OSVR Hacker Dev Kit kısa süre sonra Amerika için 200 dolar gibi bir fiyattan satışa sunulacak. 3D printera sahip olanlar kendi Hacker Dev Kit’ini yazdırabilecek.

Normalde Oculus Rift kullanıcıları vücutlarının da algılanması için Microsoft’un Kinect’ini kullanırlar. OSVR ‘da ise başlığın önüne takılan Leap Motion ile ellerin algılanması rahatlıkla sağlanmış. Bu sayede bir savaş oyununda elleri kullanmak veya sanal fiziksel bir ortamda nesnelere dokunarak hareket ettirmek bu sayede mümkün olacak.

Sonuç Olarak

Oculus Rift, Gear VR ve OSVR sadece bir başlangıç. 2015 teknoloji dünyası için Internet of Things (IoT) ve giyilebilir akıllı cihazların yılı olacak. Bu yılda o kadar çok akıllı saat, akıllı gözlük, akıllı giysi gibi giyilebilir teknolojiler duyurulacak ve hepsi birbirinden etkilenecek. Neticesinde 2016’ya sadece sisteme doğru şekilde adapte olan ve kendi standartlarını oturtabilen ürünler kalacak. Benzer şekilde VR teknolojilerinde de bu durumun yaşanması bekleniyor.

Özetleyecek olursak gelecek yaklaşıyor. Bilim kurgu filmlerindeki “kurgu” ortadan kalkıyor. Fakat bu hızlı gelişen teknoloji oturana kadar sakince seyretmekte fayda var zira bu gün 1000 dolara alacağınız ürün 2 yıl sonra bir çöp olabilir.

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir