Robotlara Güvenebilir Miyiz?

Robotlar yakında insanoğlunun üstünde yaşama ve ölme yetkisine sahip olacaklar. Onlar hazır mı? Peki ya biz hazır mıyız ?

Star Wars’dan C3PO, Ex machina’dan Eva, Yasak Gezegen’den Robby  ve 2001: Uzay Yolu Macerası’ndan HAL’ ı göz önünde bulundurursak popüler kültürde robotlar, kusursuz bir şekilde muhafazakar ailelerin uşakları veya iki yüzlü psikopatolojik katiller olmaya yatkınlar.

Tabi ki bu tasvirler sadece kendi beklentilerimizin ve korkularımızın yansıması, fakat şimdiden gerçek dünyaya sızmaya başladı bile. Geçen yıllarda, çok sayıda teknoloji ve bilim aydınları Al Run Amok –  Üstün zeka robotların yeni bir dünya kurup bu yerde, en iyi ihtimalle insanların saf dışı olması ve en kötü ihtimalle neslinin tükenmesi- hakkındaki kaygılarını paylaştılar.Onların bu korku dolu senaryoları , 10 yıllık süre içerisinde bilim kurgu yazarlarının tasarladıklarından pekte farklı sayılmazdı ama Stephan Hawking, Bill Gates, Bill Joy ve Elon Musk gibi bazı yüksek prestijli insanların kaygıları büyük çapta yankı uyandırdı.

Bu çok büyük bir saçmalık değil çünkü biz ve makinelerimiz , yeni bir bağlantının eşiğindeyiz.  Çokta uzak olmayan gelecekte, araba sürmek, ameliyat gerçekleştirmek, savaşlarda ne zaman ölümcül  kuvvete başvurmalı gibi çok önemli görevlerde robot sistemlerine güvenmeye başlayacağız. İlk defa, Bizler tarafından programlanmış fakat doğrudan kontrol edilmeyen makineler ,yaşam ve ölüm kararlarını karmaşık hale getirecek ,değişken ve yapılanmamış çevreye dönüştürecek. Şüphesiz ki hatalar yapılacak ve insanlar ölecek fakat şuan gerçekleşenden daha küçük sayılarda olacağı kesin.

Buradan oraya gelmek kolay olmayacaktır elbet ama bu haberde tanımladığımız gibi zorluklar; teknik, düzenleyici, hatta felsefi alanları bile kapsayacaktır. Kodlama ve poliçe sorunlarının yanında, yeni özerk sistemi bizi derin ahlaki ikilemle zıt düşürecektir. Belki bizden olduğumuz kişiyi bile çekip alabilirler. Ama nihayetinde, dünya muhtemelen daha iyi bir yer olacak.

Like

Elif Damla Kılıç

Istanbul University- Linguistics (Sophomore)

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir