Sapphire’e Kat Çıkma

Selam fotocanlar. Geçen sayıda bahsettiğim gibi bu ay Photoshop’ta binalara kat çıkmayı öğreniyoruz 🙂 Bunun için Sapphire’in müsait bir resmini buldum:

1Filtrelerden Vanishing Point’e seçiyoruz. Bütün işi yapacak olan aslında bu filtre. Yaptığı şey, belli bir yüzeyi seçtikten sonra bunu perspektif kurallarına uyarak o yüzeyi başka yere kopyaladığınızda gerekli ayarlamaları yapıyor. Yani ne kadar uzağa götürürseniz o kadar küçülüyor. Elbet kat çıkma dışında da kullanım alanları vardır fakat en belli olanı bu olduğu için bunu anlatacağım. Filtreyi açtıktan sonra ilk olarak sol taraftaki create a plane aracında tıklıyoruz. Bu araç ile resimde 4 tane nokta yerleştirip bir yüze oluşturacağız. Bu yüzeyi, binanın kat çıkılmış halin üzerinden bir cephesinin 4 köşesi olarak seçmeliyiz.

2Gördüğünüz gibi 4 köşeye de beyaz noktaları ekledik. Şimdi bunun boşta kalan kısmını katlarla dolduralım. Bunun işçin ilk olarak sol taraftan marquee aracına tıklayıp bu cephenin belli bir bölgesini seçiyoruz. Bu seçtiğimiz bölgeyi kopyalayıp ileride üst tarafa ekleyeceğiz. Burada vanishing point olayının farkını görüyoruz. Çünkü seçtiğimiz dikdörtgensel alan burada farklı bir perspektife sahip.

ASD

Şimdi, seçim alanımız bitince ALT’a basılı tutarak seçilen bölgeyi yukarı doğru getiriyoruz. Böylece, istediğimiz kadar kat kopyalayabiliriz.

ASDDBinanın bu cephesi bitince aynı işlemleri sırasıyla öteki cephesine de uyguluyoruz. Bunun için edit plane aracına başlayarak seçilen köşeleri değiştirmekle başlayabiliriz:

4Aynısını sol tarafa da uygulayınca binanın son halini elde etmiş oluyoruz:

5Bir sonraki sayıdaki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın 🙂

Like

You may also like...

1 Response

  1. serel dedi ki:

    çok beğendik devamını bekliyoruz 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir