Photoshop ile gündüzü gece yapın !

Selam fotocanlar 🙂 Bu ay sizinle gündüzler gece, geceler de gündüz olacak. Nasıl olacak derseniz,  Photoshop’ta tek bir özellik yeterli bunun için. Yapacağımız örnek, sabahın erken saatlerinde çekilmiş bir fotoğrafı bir gün batımı fotoğrafına çevirmekten oluşuyor. Öncelikle, aşağıda seçtiğim resmi görüyorsunuz:
ps1

Image -> Adjustments -> Match Color menüsü bütün işi halledecek olan sihirbaz aslında. Bu menüye gelmeden önce, bir tane akşam resmi açmamız gerekiyor. File -> Open diyerek yeni bir sekmede güzel bir günbatımı resmi açalım:
ps2

Şimdi, ilk seçtiğimiz resmin bulunduğu sekmeyi açarak Match Color seçeneğine tıklayalım. Bu menüde Source seçeneğinde açtığımız gün batımı resmini seçmemiz gerekiyor. Color Intensity ve Luminance seçeneklerini de aşağıdaki gibi ayarlarsak Photoshop her şeyi bizim için halledecek. Sol tarafta resmin akşam halini göreceksiniz.

ps3

Bu aracın temel çalışma mekanizması, ikinci resmin histogramını ilk resmin histogramına map’lemek şeklinde oluyor. Buradaki önemli nokta, seçilen resimlerin birbiriyle aynı temada olmasıdır. Çünkü ilk resmin histogramını incelersek, açık renkler gökyüzü, orta renkler deniz, koyu renkler de kara parçalarına denk geliyor diye bir genelleme yapabiliriz. İkinci resimde de bu dağılım benzer olursa sonuç daha güzel olur. Ne alaka derseniz, ikinci resimde bir gün batımı manzarası önünde çok parlak bir obje duruyorsa, bu objenin ilk resimde gökyüzüne map’lenme olasılığı daha yüksek. Temadan ziyade, koyu-açık renk dağılımları birbirine yakın resimler seçmek önemli aslında.

Şimdi, olayın asıl kısmı bitti. Birkaç ufak rötuş ile sonucu daha da güzelleştirebiliriz. Image -> Adjustments -> Photo Filter seçeneğini seçerek aşağıdakine yakın değerleri uygulayalım:

ps4

Şimdi de Image -> Adjustments -> Exposure seçeneğinden aşağıdakine yakın değerleri uygulayalım:
ps5Veee sonuç:
ps0

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir