Passbook’tan ApplePay’e

passbookPassbook, Apple’ın 2012’de sunduğu ilk mobil ödeme sistemi girişimidir. iOS6 içeren cihazlarıyla birlikte gelmiştir. Uçuş biletleri, biletler, mağaza kartları ve kupon bilgilerini tutabileceğiniz bir uygulamadır. Barkod yöntemiyle bilgi barındırmaktadır.

Apple, ApplePay’i 20 Kasım 2014’te pazara sundu. Tokanizasyon denilen rastgele numara üretme yönteminden yararlanan bir mobil ödeme sistemidir. NFC barındıran ilk Apple telefonlar olan iPhone 6/6 Plus ile gelerek parmak okuyucu sistem ile de satın alma işlemlerinde güvenliği artırmış oluyor. AndroidPay ve Samsung Pay gibi ApplePay de HCE kullanıyor. Ancak üretilen bu rastgele numaralar telefonda gerçek numaralar(PAN: Private Account Number) ise bulutta depolanıyor.applePay01

Satın alma süreci, kredi kartı bilgileriniz rastgele numaraya çevirerek başlar.

applePayflowBu numara bir kez ya da kullanıcının belirlediği sayıda işlemden sonra geçerliliğini kaybeder. Hatta sadece sizin bilgilerinizin olduğu telefonda çalışır. Bu da hassas bilgilerinizin dolandırıcılar ve hackerler tarafından kullanılmasını engelliyor. Ayrıca tokanizasyon yöntemi, işyeri için de saklanabilecek bir bilgi olmaktan çıkıyor, gerçek bilgilerinizi satıcı görmemiş oluyor. Şimdilik özel etiketli kredi kartlarını ise (Private Label Credit Card) desteklemeyecek.

Apple’ın bu pazara girme sebepleri ise; insanları iPhone’larla daha da fazla ilgilenmelerini sağlamak,  Apple’ın insanlar üzerinde güven oluşturması, ürünlerinin her mağazadan temin edilebilmesi, gelecekte bu çalışmanın daha da gelişerek bankalarla olan ilişkisini ilerletmesi dolayısıyla kazancının artması. AndroidPay ve Samsung Pay’ in aksine ApplePay, yaptığı her işlemde bankadan %0,15 oranında vergi kesiyor. Bu da her 100$’lık işlemden 15 Cent Apple’a gidiyor demek oluyor. Bu ise bankalar tarafından diğer mobil ödeme sistemlerinin tercih edilmesine sebep olabilir.

Samsung Pay ve ApplePay ‘in ortak yönlerinden biri de; Samsung ve Apple ile anlaşmak isteyen bankalar her işlemden kazandığı paranın küçük bir kısmını vermek zorunda olmalarıdır. Çünkü siz kredi kartınızla alışveriş yaptığınızda da, ödediğiniz miktarın bir kısmı bankalara kalan kısmı da mağazaya ödenir. Bu oran genelde %1,5 ile %3 arasında bankalara gidecek şekildedir.

Google’ın yaşadığı zorluklar Apple’ın, mobil ödeme pazarında girer girmez büyük bir ilgi uyandırmasını sağladı. ApplePay tanıtıldıktan sonra mobil ödeme sistemlerinin popülerliğinin artması ise tüm sektörü canlandırmış oldu.

Bölüm 1 | Bölüm 2 | Bölüm 3 | Bölüm 4 | Bölüm 5 | Bölüm 6

Like

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir