Öğrencilerin Vazgeçilmezi: Ders Programı Uygulaması

O kadar akıllı cihazınız var siz hala ders programınıza sis’ten aldığınız ekran görüntüsünden/screenshot mi bakıyorsunuz. Çok ayıp. İşte size kolaylık sağlayan bir uygulama: Timetable.

Sınavlar, ödevler, görevler hatta tatiller… Hepsini kaydedebileceğiniz bu uygulama ile rahat edeceksiniz. Sadece Google Play’de bulunmaktadır.

Dersler

İlk dersi ekleyelim. Sırasıyla ders adı, kısaltması, yeri, türü(ben CRN giriyorum), hocası ve ders saatlerini belirleyin. Sonra her derse ayrı bir renk verin de programınız rengarenk olsun.

Timetable_1

Görevler/Sınavlar/Ödevler

Tüm dersleri eklediğinize göre sıra sınav tarihlerini girmekte. Ekleyeceğiniz derse basın. Gördüğünüz üzere görevler sekmesinin altında “Ev Ödevi ve Sınavlar” listesi var. Sınav ya da ödev teslim tarihine 2 haftadan az kalmışsa diye de bir satır eklemişler. Bunların yanındaki + işaretine basın. Vize/Final/Sınav gibi etiket ile doldurmaya başlayın. Dersin adının yazdığı yerin altından da sınav mı ödev mi olduğunu belirleyin. Tarihi de girdikten sonra ekranın üstünde yer alan “Tamam”a basın. İsterseniz not olarak görevin detaylarını da girebilirsiniz.

Aynı şekilde de sınavlarınızı ekliyebiliyorsunuz. Biten görevlerinizi “Yapıldı” olarak işaretlemeyi unutmayın.

Timetable_2

Yaklaşanlar Listesi

Uygulamanın sol üstünde yer alan butona basın. Görevler ve Sınavlar listesine burdan ulaşabilirsiniz.

Widget

Her seferinde uygulamaya girmeniz gerekmiyor. Ana ekrana bir “widget” ekleyerek işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Ben hem derslerin hem de görevlerin gözüktüğü iki “widget” ekledim.

Timetable_3

Kişiselleştirme/Bildirimler

Uygulamanın sağ üst köşesinde bulunan butona basarak Ayarlar’a girin. Genel’de bulunan ayarları isteğinize göre düzenleyin. Bu konuda uygulama oldukça zayıf kalsa da işinize yarayacak şeyler mevcut. Mesela derslerden 5 dakika öncesinde telefonu sessize alma ayarı gayet kullanışlı.

Açmadığınız sürece bildirim almazsınız. Bu bildirimleri ise Ayarlar sekmesinden açabilirsiniz.

Son olarak diyeceğim şey ise uygulamaya giriş yapmanız ve programınızın sekronize kalmasını sağlamanız. Bu, veri kaybını engelleyecek ve diğer cihazlarınızda aynı programı görebilmenizi sağlayacak.

Aklınıza takılan bir şey olursa sormaktan çekinmeyin.

Mesela ekrana nasıl widget eklerim 😉

Like

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir