LoopPay’den Samsung Pay’e

looppay05LoopPay, Will Graylin ve George Wallner tarafından 2012 yılında pazara sunuldu. Telefona takılan ve kendi bataryası olan bir aparat sayesinde cüzdan taşımanıza gerek kalmıyor.

Kredi kartı, ATM kartı, indirim, kupon ve üyelik kartlarının bilgilerini kaydederek telefonu cüzdan olarak kullanılmasına imkân tanıyan bir uygulamadır. LoopPay Card, CardCase ve Stand-Alone Case cihazlarını satışa sunan firma Amerikan pazarındaki en çok tercih edilen sistemdir.

looppay04

 

looppay01

LoopPay mobil uygulamasını telefonunuza indirip kullanıcı hesabı açıyorsunuz, daha sonrasında LoopPay cihazına bağlıyorsunuz. Son olarak da tüm kartlarınızı bu uygulamaya kaydediyorsunuz. Şu an için bu cihazlar sadece iPhone 5/5s, 6 ve 6 Plus için mevcut. Sadece kullanıcı hesabı açarken Wi-fi ‘ya ihtiyaç duyuyorsunuz cihazın kendisi ödeme yaparken Wi-Fi kullanmıyor. Cihazın şarjı ise 30 ila 60 gün arasında 200 ila 300 işlem yapmaya olanak sağlıyor. Ayrıca ne uygulama ne de satın alma işlemleri için ücret alınmıyor. Bilgilerinizi şifreleyerek tuttuğu için çalınsa dahi bu şifrelenmiş bilgiler kötü amaçlar için kullanılamıyor.

looppay02

MST (Magnetic Secure Transmission) adı verilen NFC standardına benzeyen bir manyetik alan tabanlı veri aktarımı yapıyor. Fakat bu sistem yeni bir okuyucu/POS cihazı alınmasına veya değişiklik yapılmasına gerek duymadan çalışıyor. Günümüzde Amerika’da 10 Milyon mağazada kullanılıyor.

looppay03

Samsung Pay, Samsung’un 1 Mart 2015’te pazara sunduğu bir mobil ödeme sistemidir. Tokanizasyon, Biyometrik tanıma ve MST kullanılarak işlem yapacak Samsung cihazları cüzdan görevi görecek. Bunu LoopPay firmasını 2015 yılında satın alarak hem teknolojiyi kullanmak hem de pazarı kontrol edebilmek için yaptığı görülüyor. Samsung Pay, HCE yöntemini kullanacağı için işlemleri gerçekleştirirken mobil veri ya da wi-fi ağı kullanılması gerekecek. Bu zayıflığı da MST kullanarak ortadan kaldırabilecektir. Samsung işlemlerden herhangi bir ücret almayacak. Amerika ve Kore’de aynı anda duyurulması uluslararası pazarın yoğun olduğu bu bölgelerde sistemin nasıl ilerlediğini kısa sürede gözlemleyecek.

Güvenlik konusuna oldukça önem veren Samsung, root atılan ya da Kernel’inde değişiklikler yapılmış cihazlarda çalışmayacak. Şimdilik Galaxy S6, Galaxy S6 Edge Plus, Galaxy S6 Edge ve Galaxy Note 5 cihazlarında bu teknoloji kullanılabiliyor. Çünkü parmak okuyucu sistem ile güvenliği artırmış olacak.

MST ile Amerika’nın %90’ına uyum sağlayabilecek olan Samsung Pay, bu sayede NFC olmayan, manyetik şeritli POS okuyucularda da çalışacak. Samsung Pay kullanıcıları cihazlarını POS terminaline yakın tutmak zorundalar. Sadece POS işlemlerini desteklediği için uygulama içi alışveriş için kullanılamayacak.

Özel etiketli kredi kartlarını da (Private Label Credit Card) destekleyecek. Bunların ülkemizdeki örneği mağaza kartlarıdır; Migros Money Club Kart, Gratis Müşteri Kartı, Kamil Koç Yolkart.

Bölüm 1 | Bölüm 2 | Bölüm 3 | Bölüm 4 | Bölüm 5 | Bölüm 6

Like

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir