Logitech G502 “Proteus Core” Fare İncelemesi

G502-11

Eskiden kaliteli bir donanım ürünü almak istiyorsam Microsoft veya Logitech tercih ürünlerini tercih ederdim. Razer, Steelseries gibi firmalar daha adlarını bu denli duyurmuş değillerdi. O zamanlar geçmişte kalmış olsa da Logitech çıkardığı başarılı oyuncu ürünleriyle  piyasada dimdik durmasını bildi. 2009 yılından beri çıkarmakta olduğu G500 serisi de piyasadaki başarılı oyuncu fareleri arasında yer almakta.

Gelgelelim G500 ile ilgili anılarım maalesef pek hoş değil. İlk aldığım G500, lazer sensöründeki sorun sebebiyle hiçbir mousepad yüzeyinde çalışmıyordu. Bayağı bir uğraşıp değiştirmeyi başardıktan sonra yeni gelen farenin de sol butonu 2 sene civarı bir kullanımın ardından çift tıklamaya başladı. Ben de artık diğer markaların ürünlerine bakmaya başlamıştım, ancak yeni seri G502’ler yine aklımı çelmeyi başardı.

Baştan belirteyim Logitech G502 “Proteus Core” kağıt üzerinde muhteşem gözüküyor, insanın aklını çelmeye çok müsait olduğunu düşünüyorum.  Bu sebeple özelliklerine geçmeden önce fare seçiminde aklınızda bulunması gereken kriterlerden kısaca bahsetmek isterim.

Öncelikle elinize ve kullanımınıza (palm, claw veya fingertip) en uygun fareyi seçmeye özen gösterin, mümkünse almadan önce bir kaç saat boyunca fareyi bir şekilde denemiş olursanız iyi olur. Bu işlemden sonra bir çok fare modelini eleyeceğinize eminim. Mesela benim elim G500’e çok alışmıştı, onun şekline yakın piyasada Razer Imperator, Steelseries Rival ve Logitech G402 ve G502 fareleri bulunmaktaydı. Bu sayede birçok adayı kafamdan silmiş oldum. Diğer yandan, kimi profesyonel oyuncular ise alışkın oldukları emektar “Microsoft Intellimouse Explorer 3.0″lerini değiştirmemekte ısrarlılar.

G502-2

Bir diğer kriter elbette farenin malzeme ve elektronik parça kalitesi, bunu ise kullanmadan bilmeniz zor. Bu sebeple diğer kullanıcı yorumlarından ve incelemelerden yola çıkmanız gerekiyor. Ayrıca ihtiyacınızın ne olduğuna emin olun, sadece FPS oynuyorsanız fazladan 5-6 tuş hiç bir işinize yaramayacaktır. Ancak MMO tarzı bir oyunda fazladan tuşlar tercih sebebiniz olabilir. Bunlar gibi kıstasları iyi değerlendirirseniz daha az para harcayıp daha keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Faremize geri dönecek olursak kendisini seçme sebebim tabii ki sadece ergonomisi veya tuş sayısı değildi. Öyleyse şimdi, daha önce muhteşem olarak özetlediğim özelliklerine geçelim.

Tüm firmaların artık biraz da şov amaçlı yarıştığı DPI değeri alanında 12.000 DPI ile lider konumunda G502. Bu değer ben dahil birçok kullanıcı için lüzumsuz olarak gözükse de özellikle çoklu monitör kullanan kişiler için bir avantaj olarak sayılabilir. Ancak dediğimiz gibi bu değer daha çok gövde gösterisi amacı taşımakta. DPI değerinin yüksek olmasının yanında farenin sensörünün piyasadaki en başarılı ve minimum hataya sahip sensörlerden biri olduğunu da ekleyelim.

Donanımsal olarak fare bütün oyuncu farelerinde aranan genel özellikleri üstünde toplamış. Örgü kablo, değiştirilebilir ağırlıklar, ekstra butonlar gibi özelliklerin hiçbirini ıska geçmemiş Logitech. Bunların yanı sıra benim çok kullandığım çift tekerlek modunu da uygulamaya devam ediyor. Bu sayede isterseniz fare üzerindeki bir buton yardımıyla farenin tekerleğinin serbest olarak dönmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle internette dolanırken çok işime yaradığını belirteyim. Ayrıca farenin tekerleği sadece ileri geri gitmekle kalmıyor sağ ve sol taraflara da itilebiliyor. Bu bizim için hem oyunlarda ekstra tuş anlamına geliyor, hem de masaüstü kullanımında işimizi oldukça kolaylaştırıyor.

G502-3

Ağırlık değiştirme özelliğinin geçen serilere göre daha başarılı olarak uygulandığını söyleyebilirim. Yeni sistemde farenin alt tarafında, istenilen bölümdeki ağırlığı değiştirebilirsiniz. Böylece ağırlığı ister ön ister arka kısma dağıtabilir veya ortada toplayabilirsiniz. Farenin kendi ağırlığı kablosu hariç 121 gram, buna ek olarak bir tanesi 3.6 gram olan ağırlıklardan 5 taneye kadar takılabilir durumda. Ağırlığın bu kadar detaylı bir biçimde ayarlanabiliyor olması oldukça iyi bir özellik, ancak çok hafif bir fare arıyorum diyorsanız aradığınız fare bu olmayacaktır. Zira Razer Deathadder Chroma’nın sadece 105 gram olduğunu hatırlatalım.

Farenin en belirgin özelliklerinden biri de ayarlanabilir 11 tuşunun bulunması. Bunlardan başparmağınızın ucuna denk gelen DPI shift tuşu özellikle sniper arkadaşları düşünerek eklenmiş. Bu tuşa basılı tuttuğunuzda DPI değeriniz değişiyor, kaldırınca tekrar eski halini alıyor. Başparmağınızın hemen üst kısmına denk gelen yerde iki adet ayarlanabilir G tuşu bulunuyor ki bunların ikisine de erişim gayet rahat. Farenin üst kısmında sol butonun hemen yanında iki adet daha ayarlanabilir G tuşu var. Bu tuşlar önceden ayarlı olarak DPI arttırma ve azaltma tuşları olarak kullanılıyor, elbette siz keyfinize göre değiştirebilirsiniz. Bu tuşlardan ön kısma yakın olanını kullanmak oldukça sorunsuzken arkada olanı hatasız olarak kullanmak için biraz alıştırma yapmanız gerekebilir. Tekerleğin hemen arkasında bulunan tekerlek modu değiştirme tuşu ve profil değiştirme tuşunu bulabilirsiniz. Fare kendi hafızasında 3 ayrı profil saklayabiliyor. Bunların dışında tekerleğin sağ, sol ve orta tıklama tuşları ve tabii ki farenin sağ ve sol butonları bulunuyor.

G502-22

Farenin şekline dönelim ve sadece sağ el kullanımı için tasarlandığını belirtelim. Zaten sağ başparmağınızı destekleyecek çıkıntı sayesinde bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Bu çıkıntı parmağınıza güzel bir destek sağlıyor, ancak desteğin ucundaki mavi bölümün görsel açıdan pek beğenilmediği yönünde yorumlar bulunmakta. Şahsi fikrim o kadar da kötü gözükmediği yönünde, farklı bir hava kattığını bile söyleyebilirim.

Farenin boyutu biraz küçük tutulmuş, bu boyut büyük elli ve palm tipi tutuşa sahip oyuncuları tatmin etmeyebilir. Yan taraftaki kauçuk bölümler kaymayı önleyecek şekilde tasarlanmış böylece kaldırdığınızda fare elinizden kaymıyor. Farenin geri kalan yüzeylerinde de işçiliğin ve kullanılan malzemenin kaliteli olduğunu düşünüyorum. Ancak skatezler konusunda yoğun eleştiriler var, gerçekten de pek kaliteli değiller ve kolay yıpranıyorlar.

G502-5

Logitech farenin üst taraftaki butonları için uzun ömürlü OMRON anahtarlar kullanmış. Bu anahtarların ortalama ömrünün 20 milyon tık olduğu açıklanmış, ancak yan butonlarda 5 milyon tık ömrüne sahip Zippy mikro anahtarlar bulunmakta. Pek fazla kullanılmayan yan butonlar için gayet yeterli bir sayı. Farenin tekerleği tamamen metal olarak üretilmiş, haliyle baya sağlam kendileri. Ama tekerleğin normal kaydırma modunda oldukça sert geçişlere sahip olduğunu da ekleyelim.

G502 diğer G serisi ürünlerde olduğu gibi Logitech Gaming Software kullanıyor. Bu program görsel olarak başarılı denebilecek, kendinden bekleneni yapan kullanımı kolay bir  yazılım olarak göze çarpıyor. Yazılımın ana sayfasında farenin kendi hafızasındaki profilleri mi yoksa bilgisayara kayıtlı profilleri mi seçeceğini belirliyoruz. Daha önceden de belirttiğimiz gibi faremiz hafızasında 3 adet profil saklayabiliyor. Profili özelleştir seçeneğinde ise farenin bir çok ayarı ile oynayabilirsiniz. DPI ayar düzeyleri ve değerleri, tuşların işlevleri ve makrolar gibi düzenlemeleri bu menü sayesinde yapabilirsiniz. Işık ayarları sekmesi sayesinde DPI düzeyini belirten ışılandırmalar ve G logosunun ışıklarıyla ilgili ayarlara erişeceksiniz. Eğer mavinin tonu hoşunuza gitmezse veya diğer ekipmanlarınızla uyum sağlamıyorsa hepten kapatabilirsiniz.

G502-6

Yüzey ayarlama seçeneğinde yazılımın bir diğer dikkat çeken özelliği ile daha karşı karşıya kalmış oluyoruz. Bu seçenekte G502 kendini kullandığınız mousepad yüzeyine göre bir kaç adımda ayarlayabiliyor. Eğer G240 veya G440 mousepad kullanıyorsanız bu padler için ayarlar önceden yüklü olarak geliyor. Bunların dışında hangi tuşa kaç kere ve ne kadar süreyle bastığını merak edenler için bir de giriş analizi opsiyonu bulunmakta. Bütün ayarlar oldukça basit olarak yapılabiliyor, biraz kurcalarsanız tamamına hakim olacağınıza eminim.

Özetle, Logitech G502 “Proteus Core” bir çok açından kendisinden bekleneni fazlasıyla vererek takdirimizi kazandı. Boyutunun biraz küçük olması ve ağırlığının bazı oyuncu farelerine oranla daha fazla olması özellikle FPS oyuncuları için olumsuz etkenler olarak sayılabilir. Elbette ideal ağırlık ve boyut kişiden kişiye değişecektir, bu sebeple bu konudaki tercihi size bırakıyorum. Bunların dışında çok başarılı bir performans sergileyen G502, çok amaçlı kullanım için şu ana kadar üretilmiş en iyi farelerden biri sıfatını sonuna kadar hak ediyor.

Like

You may also like...

3 Responses

 1. BRT dedi ki:

  Hocam güzel inceleme klavyenize sağlık benim merak ettiğim acaba bu ürünün 910-004074 ile 004076 kod sayılı ürünler arasında yazışımsal donanımsal bir fark varmıdır

  • Fatih Özveren dedi ki:

   910-004076 seri numaralı ürün G502’nin ülkemize gönderilen sürümü, diğeri ise Amerika’da satılıyor. Bunun dışında aralarında herhangi bir farklılık gözükmüyor.

 2. Onur dedi ki:

  O alttaki mavi bölüm bir çok kişi tarafından beğenilmediği (bence güzel) için bir sonraki sürümü G502 Proteus Spectrum ‘da siyah yapılmış. Ayrıca Proteus Spectrum ‘da G simgesinin rengini 16,8 milyon seçenek arasından biri ile değiştirmek mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir