Wi-Fi’dan 100 Kat Daha Hızlı Bir Teknoloji / Li-Fi

lifiedinburg
Radyo frekansı yerine verileri iletmek için görünür ışık tayfı kullanan bir yöntemle, wi-fi’dan 100 kat hızlı internet erişimi sağlandı. 
İngilizce ışık kelimesine (light) gönderme yaparak li-fi olarak adlandırılan yöntem Estonya’nın başkenti Tallinn’de, bir şirkette test edildi. Li-fi için standart bir LED lambası gibi bir ışık kaynağı, bir internet bağlantısı ve bir fotodedektör gerekiyor. Deneyi yapan Velmenni firması, li-fi’a uygun bir hale getirilmiş bir ampülle 1Gbps (saniyede 1 gigabit) hızına ulaştı. Velmenni CEO’su Deepak Solanki yaptığı açıklamada şu anda endüstriyel ortamlar için veri iletişimini ışık aracılığıyla yapan akıllı bir aydınlatma çözümüne 3-4 yıl içinde ulaşılabileceğini söyledi. Laboratuvar testleri bu yöntemin teorik olarak 224Gbps’ye kadar erişim hızı sağlayabileceğini gösterdi. Çalışanların internet erişimine olanak tanıyan şirketteki testin yanı sıra, bir endüstriyel alanda da denenen li-fi, burada da akıllı bir aydınlatma sistemi işlevini gördü.

lifi 1

Li-fi deyimi, 2011’deki TED konferansında bu teknolojiyi gösteren Edinburgh Üniversitesi profesörü Harald Haas tarafından kullanılmıştı. Li-Fi (Light Fidelity) radyo frekanslarından ziyade görsel spektrum aracılığıyla veri aktarıyor. Bir alıcıya ikili (binary) bilgi gönderirken son derece hızlı bir şekilde açılıp kapanan flaş ampulleri kullanıyor.

İnternet üzerinden yaklaşık 2 milyon kez izlenen TED konferansında Prof. Haas, milyarlarca ampülün kablosuz erişim alanları yaratabileceği bir gelecekten söz etmişti.

Li-fi’ın en büyük avantajlarından biri, wi-fi gibi diğer sinyalleri etkilememesi ve bu nedenle uçaklar gibi sinyallerin karışma olasılığı bulunan yerlerde kullanılabilecek olması. Sinyaller, duvarların ötesine de geçemiyor. Bu nedenle ilk aşamada wi-fi ağlarını destekleyebileceği yerlerde veya hastaneler gibi bazen wi-fi kullanmanın güvenli olmadığı alanlarda da kullanılması bekleniyor.Bu ayrıca şu anlama geliyor ki, aygıtlar arasında müdahale daha az oluyor. Wi-fi’nin önemli ölçüde önüne geçen bu yeni teknoloji, muhtemelen tamamen wi-fi’yi bitirmeyecek gibi gözüküyor. Ancak bu teknolojinin bazı eksiklikleri de var. Bunlardan en önemlisi doğrudan güneş ışığı sinyalini bozacağı için dışarıda kullanılamaması.

Anthony Cuthbertson’un dediğine göre, iki teknoloji birlikte çalışarak daha etkili ve güvenli ağlar oluşturabilirler. Lakin, şu an evlerimiz, ofislerimiz vb. yerler altyapı olarak wi-fi için uygun durumdadır. Bu altyapının li-fi için kullanılması mümkün değil. O yüzden kısa vadede li-fi’nin hayatımıza girmesi mümkün değil.

Bakalım gelecek bize neler gösterecek…

Like

You may also like...

1 Response

  1. script indir dedi ki:

    Güzel bir paylaşım teşekkrler admin 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir