IKEA’dan Artırılmış Gerçekliği Sevdirecek Uygulama

IKEA, “montajını kendin yap” konseptli mobilyalar tasarlayıp üretmesiyle teknolojiyi işi olarak görüyor. Şirket, kablosuz şarjı mobilya tasarımlarına dahil etti, yaşadığınız akıllı ev ekosisteminden bağımsız olarak çalışan akıllı aydınlatma üretti ve 2012 yılının başlarında raflarını ve masalarını oturma odanızda artırılmış gerçeklikle canlandırmak için geniş bir deneyim fırsatı sundu. Şimdi ise bu fikir bir uygulama halini aldı ve bu uygulamanın adı IKEA Place.

ikeaplace-T

2.000’den fazla ürün içeren uygulamanın kataloğuna dokunabilirsiniz; yaklaşık şirketin koltuk sofraları, koltuklar, sehpalar ve saklama birimleri koleksiyonu – daha sonra telefonu tutup dijital mobilyaları bir odaya koymak için kamerayı kullanabilirsiniz. Strandmon kanatlı koltuğunun pencereden nasıl göründüğünü görmek isterseniz onu da görmeniz mümkün. Uygulamayı açın, kameranızı yere doğru tutun ve nasıl göründüğünü izleyin. Misafir odasına nasıl gideceğinizi öğrenebilir, yatağa girdiğinizde neye benzediğini görebilirsiniz.

IKEA, bu uygulamayı, iOS cihazlarındaki artırılmış gerçeklik devrimine yönlendirmek için geliştirilmiş araç kiti olan Apple’ın ARKit’i ile kurdu. Uygulama ücretsizdir ve iPhone’unuz iOS 11’e güncellendiği takdirde kullanılabilir.

Salonunuza dijital bir kanepe yerleştirirken tüm odayı bir savaş alanına dönüştüren bir AR oyunu oynarkenki kadar heyecanlı olmayabilirsiniz ancak IKEA Place, artırılmış gerçekliğin en önemli kullanım alanlarından birini temsil ediyor. Mobilya satın alma deneyimini kesinlikle artıracak ve dar bir alan için uyacak ya da uymayacak olan şeyleri ölçmenin stresini hafifletecektir. Buradan yola çıkılarak artırılmış gerçekliğin gelecekteki tüm perakende deneyimlerini daha az stresli hale getirecek bir potansiyele sahip olduğu da söylenebilir.

IKEA, 5 yıl önce katalog uygulaması yapmıştı ve burada da benzer bir teknoloji uygulamayı amaçlamıştı ama o zamanlar artırılmış gerçekliğin bu kadar gelişmiş ve yaygın olmaması sebebiyle nesnelerin odaya yayılması, uymaması gibi farklı sorunlarla karşılaşılmıştı. Şimdiki uygulama ile mobilyaların oda içerisindeki görünümü %98’lik bir oranda doğruluğa sahip.

IKEA Dijital Dönüşüm Lideri Michael Valdsgaard, artırılmış gerçekliğin bizim bilgisayarlarla etkileşimimizi değiştireceğini ve alışveriş yapış şeklimizi de değiştireceğini söylüyor. Hepsi şu andan itibaren başlıyor ve ihtiyacınız olan tek şey iPhone, artık montaj yapmak zorunda değilsiniz.

Kaynak: Wired

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir