Google Wallet’tan AndroidPay’e

googlewallet1Google Wallet, 26 Mayıs 2011’de kullanıma sunuldu, sadece ABD’de NFC yöntemi ile kullanılabiliyor. Çıktığı tarihte birçok mağazada MasterCard’ın PayPass sistemini kullanan 200.000’e yakın yer vardı. Hazırdaki cihazları kullanabilecek bir yapıda geliştirildi. Türkiye’de kullanımında ise, çevrimiçi kayıt olunarak internet sitelerinden alışveriş yapıldığında ödeme bilgilerinizi otomatik olarak doldurmanıza yardımcı oluyor. Kredi kartı, ATM kartının yanı sıra hediye, indirim, kupon ve hatta etkinlik bileti ya da uçak bileti gibi bilgilerinizi saklayabildiğiniz bir cüzdan da denilebilir. Bu Wallet sayesinde kartlarınızı yanınıza almanız gerekmiyor, kalabalık bir cepten kurtulmuş oluyorsunuz. Bu hassas içerikleri cihazın belleğinde değil bulutta(HCE) barındırabiliyorsunuz. Telefonunuzda ise kart bilgilerinizi şifreleyerek  oluşturduğu Google Wallet Virtual Card denilen sanal bir kart olarak görüyorsunuz. Bu sanal karttaki numara her işlemde yenileniyor.

Uygulama ya da bu sistem sizden ekstra bir ücret istemiyor. Google’ın bu uygulamayla ulaşmak istediği şey ise sizi daha iyi tanımak. Çünkü Google, alışveriş alışkanlıklarınızı ne kadar iyi bilirse size diğer uygulamalarında daha iyi hizmet verebilir. Bu da Google’ın reklamcılık çalışmalarında daha başarılı olmasını ve kârının artmasını sağlayacaktı. Wallet, cüzdandan veya kartlığınızdan çok daha fazla güvenli olması sağlanıyor. Telefonunuzdaki güvenlik elemanları sayesinde şifrelenen hassas bilgileriniz depolanıyor, kart numaranız veya PIN kodunuz değil. Eğer telefonunuz çalınırsa da çevrimiçi işlemlerle Google Wallet’a girerek bu uygulamayı etkisizleştirebiliyorsunuz. PIN kodunuzu bilse bile satın alma işlemini yapamamış oluyor.

Kullanıcıların ise HCE kullanan bir ödeme sisteminin hem kişisel bilgileri depolaması, bu bilgileri her ne kadar şifrelese de, hem de daha az güvenlikli olması sebebiyle tercih etmemelerine sebep oluyor. Bankalar ise uygulamada kullanılacak Google’ın reklam çalışmalarına (AdSense) gelecek tepkilerden sorumlu olmak istemiyor. Kötü amaçlar için kullanılmadığı sürece bu uygulamanın hem tüketici hem de reklam veren için faydalı olduğu da yadsınamaz bir gerçek.

androidpay03Google Wallet’ın başarısız bir çıkışından sonra yeni bir temayla gelecek olan AndroidPay ise Android M işletim sistemi ile gelecek. 2015 yılında duyurulan AndroidPay’de, basitlik, güvenlik ve seçim hakkı özellikleri dikkate alınmış. Kendine özel bir parmak okuyucu tasarlayacak olan Google, bu uygulamayı Google Wallet’ın aksine sadece Android KitKat ve üzeri sürümleri kullanan Android cihazlarda kullanıma sunacak. Ayrıca tokanizasyon yöntemini kullanacak.

androidpay02

Google bu ödeme sistemi için önemli bankaların desteklerini alarak yola çıktı. NFC olan bütün Android cihazların AndroidPay için kullanıma uygun olduğu, 1.000 Android uygulamasında ve 700.000 mağazada kullanılabileceği duyuruldu.

androidpay01

Bölüm 1 | Bölüm 2 | Bölüm 3 | Bölüm 4 | Bölüm 5 | Bölüm 6

Like

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir