Eski Telefonlarımızı iPhone 8 ile Değiştirmeli Miyiz?

Eylül ayındayız ve bu tek bir anlama geliyor: Apple, yeni çıkardığı iPhone modellerini resmi olarak bize duyurdu! Bu yıl Apple, geçen ayın sonunda bizlere açıkladığı iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’un yanısıra Ekim’in sonunda tamamıyla revize edilmiş iPhone X’i bizlere sunmaya hazırlanıyor.

Bu yeni Apple ürünlerinin büyüsüne kapılmamak bizim için ne kadar zor olsa da iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’u almaya teşebbüs etmeden önce düşünmeniz gereken bir kaç şey var. İşte size şuan kullandığınız telefon sürümünü  veya almayı düşündüğünüz akıllı telefon tipini göze alarak Apple’ın bize sunacağı yeni telefonları alıp almamanız konusunda size yardımcı olabilecek kısa bir bilgi verelim.

 Eğer iPhone 6s veya daha eski bir modeli kullanıyorsanız

Eğer şuan kullandığınız iPhone, 2 yıl veya daha eskiyse, muhtemelen yeni sürümden birazcık uzaksınız demektir. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus bu eski modellere göre kablosuz şarj etme,stüdyo ışık efektleriyle geliştirilmiş kamera, daha iyi yavaş çekim video çekme fırsatı, daha hızlı işlemci ve geçen yıl piyasaya sürdüğü Ipad Pro özelliği olan True Tone özelliği gibi bir çok kayda değer yeni özellikler sunuyor.

Telefonunuzu yeni bir modele yükselttiğiniz için, arkadaşlarınızın geçen yılın modeli olan iPhone 7 özellikleriyle ile ilgili övünmelerini artık duymak zorunda değilsiniz çünkü iPhone 8 suya dayanıklı ve potre modu fotoğrafı çekme özelliğine sahip. Dahası, iPhone 7 ile bizimle tanıştırılan stereo hopörlör özelliği, bu yeni sürümde geliştirilmiş haliyle karşımıza çıkıyor.

699$ ‘dan başlayıp 799$’a (ayrıca hafıza kapasitesine göre ekstra 150$ olabiliyor)  kadar fiyatlara sahip olduğunu  düşünürsek iPhone 8 ve iPhone 8 Plus diğer eski modellere göre oldukça pahalı diyebiliriz.

Kısacası eğer kulaklık girişi olmadan da yaşarım diyorsanız, yeni iPhone’u almayı düşünebilirsiniz.

Eğer iPhone 7 kullanıyorsanız

Dürüst olmak gerekirse, Apple yeni çıkardığı telefona iPhone 8 demek yerine iPhone 7S demeliydi.  Geçen yıl piyasaya sürülmüş olan iphone 7’ye göre muhtemelen iPhone 8’eparanızı vermenize değmeyecek kadar oldukça az gelişmiş özellik bulunuyor. En büyük değişikliğe ise “camdan üretilmiş arka kasa” ve “kablosuz şarj etme özelliği” diyebiliriz, ki bu pek de hayat değiştiren cinsten bir yenilik sayılmaz.

Yeni kablosuz Şarj Özelliğiyle iPhone 8

Ama “ben yeni gelişmelere açığım, telefonumu kesinlikle değiştireceğim.” Diyorsan bugün şanslı günündesin çünkü Apple bunun için de “One More Thing…” isimli Perşembe günü gerçekleşen sunumunda yeni bir şey açıkladı : iPhone X

iPhone X için Bekleyiş

iPhone X son 10 yılda Apple’ın piyasaya sürdüğü belki de en büyük değişikliklere sahip revize edilmiş bir iPhone. Eğer ben telefonların yeni modelleri çıktığı gibi satın alırım diyorsan bu model tam sana göre.

iPhone X

Ekrandaki en göze çarpan değişimleri hiç şüphesiz üst kısımda bulunan ön kamera için ortada ayrı bir bölme olması ve OLEG görüntüsüne sahip olan tek iPhone olması. Ayrıca 5.8 inçe sahip şu ana kadar üretilen en büyük iPhone ekranı olmasına rağmen Apple, rahatça cebinize sığabilecek bir telefon olduğunu söylüyor.

Diğer bir büyük değişim ise ön kameranın içinde saklı. iPhone X’,otomatik bir şekilde telefonu açabilecek  yüzünüzü tarayan yeni bir sensör düzenine sahip. Apple buna Yüz Tanımlama İşlemi diyor. Karanlıkta da işe yarıyor ve fotoğraflara aldanmıyor. Apple iPhone X ile ön kamerayı  aşırı gerçekçi  Snapchat filtreleri ile güncellemiş bulunmakta. Bir de Animoloji  var tabi ki…Nedir Animoloji? Yeni Apple mesaj özelliği olan Animoloji sayesinde artık yüzünüzün mimiklerini taklit eden animasyon video mesajları çekebiliyorsunuz.

Her teknolojide olduğu gibi tabi ki bir kaç hata blunuyor. Apple, Yüz Tanımlama Özelliğini tanıtırken bir kaç hatayla karşılaştı. Eğer yepyeni ve değişik tecrübelere değer veriyorsanız, gelecek yılın iPhone Xs (ya da ne isim verilecek ise onu) ‘ini beklemek buna değecek gibi görünüyor. Bu süre içerisinde iPhone 8 veya geçen yılın oldukça benzer telefonu iPhone 7 piyasalarda duruyor olacak.

Biz kısaca bilgi verdik,  gerisine karar vermek artık size kalmış!

Like

Elif Damla Kılıç

Istanbul University- Linguistics (Sophomore)

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir