Dokunmatik Ekranlar

Dokunmatik ekranların birçok çeşidi mevcuttur. Yazımızda bu çeşitlerin nasıl çalıştığıyla ilgili fazla ayrıntıya girmeden basit bir şekilde öğreneceğiz.
Dirençli Sistem

de 1
Bir cam panel ve bunu kaplayan metalik bir katmandan oluşur. Metalik katman genellikle indiyum tinoksitten yapılır ve siz bu ekrana kalemle ya da parmağınızla dokununca dokunulan yer bir anahtar gibi kapanır ve bu bölgenin koordinatını bilgisayar, manyetik alanın değişimine göre belirler. Bu yöntemle herhangi elektronik özellik gerektirmeyen bir objeyle dahi dokunabilirsiniz. Kurşun kalem, kitap, yastık aklınıza ne gelirse 🙂 Bu durum kapasitif ekranlarda farklıdır.

Kapasitif Dokunmatik Ekran

de 2
Dirençli sistemden farklı olarak metalik katmanın aksine ızgara biçiminde küçük bağlantılar bulunur. Bu yapılar, insan vücudunun yüküyle indirgenir ve bilgisayar bu koordinatı algılar. İnsan vücudunun kapasitansı kullanılır.
de 3
Her insanın kapasitansı kendine özgüdür!

iPhone gibi telefonlarda görmeye alıştığımız dokunmatik ekranlardaki parmak izi tanımlayıcılar aslında parmak izinizi tanımlamıyor. Vücudunuzdaki kapasitansı ölçerek sizin kim olduğunuzu tanımlıyor!

Yüzey Akustik Dalgası

de 4,
Karşılıklı iki köşede bulunan güç çeviriciden oluşur. Bunlara “transducer” denir ve bu yapılar basınç, parlaklık gibi miktarları elektrik sinyallerine çevirebilirler. Aynı zamanda bunun tam tersini de sağlarlar. Üst panel ise ekrana dokununca büküm oluşturur ve bu dalgaları yansıtır. Yansıyan dalgalardan koordinat belirlenir. Burada en büyük sorun çevresel etmenlerin dokunmatik ekranı kolaylıkla etkileyecek olması.

Optik Görüntüleme

de 5
Yan yana iki köşede yerleştirilmiş sensörlerle kızılötesi ışınların arasındaki gölge algılanarak dokunulan yerin koordinatı belirlenir. Akıllı tahtalarda sıkça rastlarız.

Saçılımlı Sinyal Algılama

de 6
Herhangi özel bir ekipman gerektirmeden piezo sensörlerle yapılmış ekrandır. Ekrana dokunulunca bir dalga oluşur ve bu dalga uzağa gittikçe “kirlenmeye” başlar. Piezo sensörler ise bunu ölçerek cismin hangi konumda bulunduğunu söyler. Tahminimce bu yöntem akbil doldurma gibi yerlerde sıklıkla kullanılıyor. O sensörlerin dalgayı algılaması için dokunmatik akbil gişesi ekranlarına yumruk atıyoruz 🙂

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir