Bu Yıl Hayatımızda Neler Değişecek?

2015’de Beklenen Teknolojik Gelişmeler

  • Google Glass Yolda!

1Seneler öncesinin filmleriyle hayatımıza girmiş bir hayali gerçeğe dönüştürmeye çalışan Google, çok yakında Glass’ı piyasaya sürecek. Aslında giyilebilir teknoloji anlamındaki şu ana kadar en büyük atılım olan Google Glass’ın, satış yılı ilk tanıtıldığında 2014 olarak belirlenmişti.

Kullanıcılara vaat edilen tarihin bu kadar ertelenmesinin önemli birkaç sebebi var. Bunlardan ilki elbette ki teknik aksaklıklar ve tabii en önemlisi de “mahremiyet” sorunu. 17 saat video ve fotoğraf çekebilme potansiyeliyle Google Glass kalabalık bir ortamda röntgenci damgası yemenize neden olabiliyor ve halk, sürekli Robocop gibi gezen sınırlı sayıdaki insandan biraz rahatsız. Bu nedenle ABD ve Avrupa’nın birçok kentinde kapalı mekânlarda Glass kullanımı zaten yasaklanmış durumdaydı.

Google teknik aksaklıkların önüne geçmeyi başardı, yavaş yavaş da yasakları yumuşatmaya çalışıyor. Her şeye rağmen geliştirilebilir bir teknoloji sunan bu cihaz, yenilikçi bir potansiyel taşıyor. Bakalım bu yılın başlarında, en son haliyle bile piyasaya sürüldüğü zaman insanların hayatını değiştirebilecek mi?

  • Apple Watch çok yakında piyasada!

2Apple’ın CEO’su Tim Cook, bu yılın başında satışa çıkacak Apple Watch için “Şimdiye kadar nasıl onsuz yaşadığımızı kendimize soracağız” diye konuştu. Çok yakında meraklılarıyla buluşacak akıllı saatin, bugüne kadarki akıllı saatlerden çok farklı olacağı düşünülüyor.

Piyasadakilerden çok farklı olacağı vaadedilen akıllı saat, Apple Pay ile mobil ödeme, Apple TV’yi ve eğer bir iPhone ya da iPad sahibiyseniz aygıtınızın kamerasını uzaktan kontrol edebilme özellikleri ile geliyor.

Sport, Edition ve standart modelleri ile 3 farklı seçenen sunan Apple Watch, dokunmatik özelliğiyle kullanılıyor ve saatin yanındaki döndürülebilir düğme de Home tuşu gibi işlem görüyor.

  • 4G, bu sene geliyor!

3Geçtiğimiz Teknoloji Zirvesinde Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv’in yaptığı açıklamaya göre, daha hızlı mobil veri iletişime imkân sağlayan dördüncü nesil (4G) iletişim sistemine bu yıl geçilmesi bekleniyor. Türkiye’de mobil iletişim sektöründe hâlihazırda 3G sistemi kullanılırken; sektör yetkilileri, birkaç yıldır Ulaştırma Bakanlığı’nın 4G lisans ihalesinin yapılması konusunda çizeceği yol haritasını bekliyordu.

3G Türkiye’ye geldiğinde yıl 2009’du. O günden, bu güne internet trafiği 200 kat arttı. Şu an mobil aygıtlar sayesinde internetin olmadığı metrekare neredeyse yok. Bu kadar yoğun internet kullanımıyla artan veri trafiğini yönetebilmek için 4G’ye geçmek gerekiyor. Ayrıca Ciliv, 5G için de özel bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

  • Bu yıl Sanal Gerçeklik yılı olacak!

The Oculus Rift headset is tested by attendees at the Eurogamer Expo at Earls Court in London.Piyasadaki en ümit vaadeden sanal gerçeklik cihazı Oculus Rift’te neredeyse sona gelindi. Cihaz için ön siparişler Nisan ayında alınacak ve Oculus Rift bu yaz piyasada olacak.

Sony tarafından üretilen Android cihazlarla uyumlu sanal gerçeklik gözlüğü SmartEyeglass ise Mart ayında geliştiricilerin elinde olacak.

Google’ın kendin-yap stili karton sanal gerçeklik gözlükleri de, bu seneki IO konferansının sürprizleri arasındaydı. Gözlüklerinizi gerekli parçaları bir araya toplayarak kişisel istekleriniz doğrultusunda kendiniz de oluşturabiliyordunuz.

Tüm bu sanal gerçeklik gelişmeleri için akıllı telefonlar kullanılarak sanal gerçeklik deneyimi sunan yeni bir uygulama tanıtılması planlanıyor. Teknodünya Sanal Gerçeklik üzerine bu kadar çalışırken, bakalım gerçekten sanal gerçeklik, bizim bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz kadar heyecanlı olabilecek mi?

  • Bu yıl için beklenen veri fazlalığı “Veri madenciliği”nde gelişmelere neden olacak

5Mobil cihazlar ve sosyal medya uygulamaları yaklaşık 4 milyar insan tarafından kullanılıyor. Sadece Facebook’un 1 milyardan fazla, Twitter ve Google+’ın yaklaşık 500 milyon kullanıcısı bulunuyor. Twitter üzerinden günde yaklaşık 400 milyon tweet gönderiliyor. Sensörler ve video kameralardan gelen içeriğin de eklenmesiyle ortaya çıkan çok yüksek hacimli verilerin analiz ihtiyacı doğuyor.

Bu sene üretilecek yeni yazılımlar, bir iletinin yansıttığı duygu ve düşünceyi belirlemek, şirketlere anında geri bildirimde bulunmak için kullanılacak. Ayrıca bu yazılımlarla, tanımlama, gruplama ve içerik sınıflaması gibi işler de, daha detaylı ve kapsamlı analizlerle yapılabilecek.

  • Tüm nesneleri İnternete bağlamak mümkün!

6Uzmanlara göre önümüzdeki birkaç yıl içinde tüm eşyaların İnternet ağına erişimi olacak. Hareketli nesnelerin de GPS modülü standart hâline gelecek ve her eşyanın bir IP adresi olacak. Bu tüm cihazların takip edilebilir olması anlamına geliyor.

Örneğin bu sayede otobanda ilerleyen arabanın sadece geçmekte olduğu bölümler aydınlatılabilir. Bütünleşik sensörler, görüntü tanıma, zenginleştirilmiş gerçeklik, yakın saha iletişimi gibi unsurlar önemli ölçüde belirleyici olacak.

Elbette bu teknolojiler “mahremiyet” başlığı altında bir direnç görecek. Raporlara göre, 2013 yılında ağa bağlanan 15 milyar nesnenin internet bağlantısından söz edilirken; 2015’e gelindiğinde, işletmelerin %70’inden fazlasında tek bir patron internete bağlı her şeyi denetleyebilecek.

  • Mobil uygulaması olmayan kurum kalmayacak

7Geçtiğimiz yıllarda JavaScript ile başlayan mobil uygulama performansı, 2014 yılı içinde Html5 ile oldukça arttı. Her kullanıcıyı mutlaka zayıf noktasından yakalayan mobil uygulamalar, ses, görüntü ve boyut gelişmeleriyle 2014 yılının vazgeçilmez trendleri arasında yerini almıştı.

Bu yıl geliştiricilerin en büyük hedefi cihazlarda daha az yer kaplayan ve yüksek performansla çalışan uygulamalar yazmak. Söz konusu avantajlardan dolayı, bu yılın sonuna doğru mobil uygulaması olmayan bir kurum ya da kuruluşun kalmayacağı tahmin ediliyor. Bu yıl içerisinde daha fazla ve daha farklı özelliklerde birçok iletişim uygulamasının da mağazalarda yerini alacağı düşünülüyor.

  • Tablet bilgisayar sevkiyatında düşüş bekleniyor

8Pazar gözlemcileri dizüstü bilgisayarlarda son dönemlerdeki çözümlerin oldukça işe yaradığını ve tüketicilerin ilgisini çektiğini belirtiyor. Dizüstü PC’ler 2014’te iyi bir performans göstermesine rağmen, tabletlerde ise aynı durum söz konusu olmadı. Asya kaynaklı birkaç öngörü raporunda ise tablet piyasasının bu sene beklenenden de fazla küçülebileceği öngörülüyor.

  • Android cihazlar Android 5.0 L (Lollipop) sürümü ile buluşacak

9Güncellemenin bu sene başında cihazlara alınması bekleniyor. Özellikle “Project Vault” ile pil tasarrufuna önem veren 5.0 L’nin, Lollipop ismini sürpriz bir şekilde bu ay aldığı da gelen haberler arasında.

  • Rusya’dan Apple’a Ambargo

10Rusya, bu yıl Apple’ın iPhone ve iPad satışını ülke genelinde durduracak. Rus hükümet yetkililerin verdiği karara göre, Apple’ın en önemli cihazlarından iPhone ve iPad satışları durdurulacak. Kullanımına da yasak getirecek olan bu uygulamanın yapılmasını geçtiğimiz günlerde St. Petersburg’da bulunan Steve Jobs heykeline olan saldırı da destekliyor.

Like
1

Cemre Yavuz

Cumhuriyet Gazetesi - Editör / İTÜ - Matematik Müh. / Huzur isyandadır. www.cemreyavuz.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir