Android Experiments ile telefonunuzun sınırlarını zorlayın!

Google bu sefer Apple’ı çok kızdıracak bir haber ile geldi.

Google’ın websitesi altında barındırdığı yeni projesinin adı Android Experiments. Dünyanın farklı yerlerinden birçok geliştiricinin katılmış olduğu bu projede Android ile yepyeni uygulamalar yapmanız isteniyor. Bu uygulamaların ortak noktası ise daha önce denenmemiş ve görülmemiş özelliklerden oluşmaları.

Google’ın elinde şimdiden 20 adet örnek uygulama mevcut ve bu uygulamaların kaynak kodu da ücretsiz bir şekilde dağıtılıyor. Yani bu proje yalnızca yeni fikirleri geliştirmiyor, aynı zamanda Android geliştirmek isteyen yazılımcılara da yardımcı oluyor.

 

Sitedeki uygulamaların kaynak koduna erişmenin yanı sıra android marketten ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Ayrıca yıllardır içinizde tuttuğunuz, “Şöyle olsaydı ne güzel olur yaa” diyerek dövündüğünüz o uygulamayı yapıp bu adresten gönderebiliyorsunuz, Google’da çalışan arkadaşlar uygun görürlerse siteye ekleyebiliyorlar.  Sözü fazla uzatmadan site içinden sizin için derlediğimiz uygulamalara geçelim.

InkSpace

Cep telefonunda resim çizmek çok mu sıkıcı? Neden herşey 2 boyutlu diye dert mi yanıyorsunuz? Bu uygulama tam size göre.

InkSpace ile yaptığınız çizimleri eşzamanlı olarak 3D hale getirebiliyorsunuz. Telefonun basınç sensörü kullanılarak yapılmış olan bu uygulamada yaptığınız çizimler ufak telefon hareketiyle farklı açılardan görünmeye başlıyorlar. Bu da yeterli gelmediyse yanıp sönen çizgilerle çiziminizi farklı boyutlara taşıyabiliyorsunuz. Yapılan sanat eserlerini GIF formatında dışarıya gönderebilmesi de cabası.

Google Play ile indirKaynak Kodları

Tilt

Bir zamanların popüler oyunlarından olan labirent oyunları çok renkli bir tarzda geri dönüyor. Telefonu elinizden bırakamayacağınız saatlere hazır olun.

Oyundaki amacımız ekrandaki küçük sarı topu siyah deliğe götürebilmek. Bunu yaparken yalnızca basınç sensörünü kullanmanız yani telefonu çeşitli yönlere eğmeniz gerekiyor. Bu oyunu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise çok kişi ile oynanabiliyor olması. Ayrıca rengarenk arayüzü ve hasssas kontrolleri ile önceden denemediğiniz bir labirent oyunu deneyimini yaşayacaksınız.

Google Play ile indirKaynak Kodları

Landmarker

Gezmek için gittiğiniz bir şehirde nereye gideceğinizi bilmiyorsanız veya “Bu ileride önemli bir yer vardı ama neydi?” gibisinden hafızanızı zorluyorsanız bu uygulama tam size göre. Telefonunuzu çevirin ve nereye gideceğinize karar verin!

Uygulamayı Play Store’dan yükledikten sonra açıp etrafınızda kısaca döndürmeniz yeterli. Ekranda çıkan bölgeyi beğendiyseniz üzerine dokunmanız gerekiyor. Ardından sizin için o bölgenin haritasını gösteren bir pencere açılıyor.  Bu şekilde çevrenizde bulunan ilgi çekici her bölgeye kolayca ulaşabilirsiniz.

Google Play ile indirKaynak Kodları

Yukarıda bahsettiğimiz uygulamaları verilen linklerden telefonunuza indirebilir veya kaynak kodları kullanarak daha güzel uygulamalar geliştirebilirsiniz. Tilt kodları ile başrolünde en yakın arkadaşınız olan bir puzzle oyunu yapabilir, Landmarker kodları ile de yalnızca sizin evinizi gösteren bir uygulama yapabilirsiniz, neden olmasın?

Ayrıca diğer tüm uygulamaları incelemek isterseniz buradan Android Experiments sitesine ulaşabilirsiniz.

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir