Akıllı Bileklik: Xiaomi Mi Band 2

Xiaomi’nin ürünlerini uzun zamandır takip ederim. İlk olarak taşınabilir bataryaları ilgimi çekmişti. Fiyatına göre performansı oldukça iyi. Çok zarif bir yapısı vardı. Ama yurt dışından almıştım, orijinalliği konusunda şüphe ederek. Bunu da cihazın seri numarasıyla mi.com adresinden kontrol edebilirsiniz. Neyse ki sorun olmadı. “Mi Powerbank” ürünlerini de tavsiye ederim. Maalesef her şeyde olduğu gibi her yerde çakma ürün var dikkat etmelisiniz.

Bu sene Mi Band 2’yi keşfettim. Bir süre araştırdıktan sonra haziran ayında online bir mağazadan indirimi gördüğümde kaçırmadım. Hatta kuponlarımla fiyatı 75 TL’ye kadar düşürdüm. Yurt içinden aldığım için de kargo süresi oldukça kısa oldu. Bu zamana kadar da herkese tavsiye etmişimdir. Çoğu da aldı.

Gelelim ürün özelliklerine…

Her sitede bulabileceğiniz teknik detaylar üzerinden kendi yorumla devam etmek istiyorum.

Bluetooth 4.0 bağlantı desteği: 

Yemek hazırlarken diğer odada unuttuğunuz telefondan belki de acil bir telefon gelecek. Ya da gün içerisinde telefonu olabildiğince kendinizden uzak tutmak istiyorsunuz “radyo dalgaları” nedeniyle. Geniş bir algılama alanı var, bildirimlerinizi her zaman alabilirsiniz.

IP67 sertifikası: toza ve suya dayanıklı anlamına geliyor. Ancak belli bir limite kadar. 

Duşa girerken ya da bulaşık yıkarken çıkarmaya hiç gerek duymadım. Terlemeyle de bir sıkıntı çıkarmıyor. Sitesinde yarım saate kadar ve 1 metre derinliğe kadar bir problem yaşanmayacağını belirtiliyor.

Siyah renk seçeneği: Standart verdikleri siyah ekran ve siyah kılıftan bahsediyor.

Elbette yurt dışından farklı renk ve desenlerde yeni kılıflar alabiliyorsunuz. Ben aliexpress‘ten şu ana kadar 7 çeşit kılıf aldım. Moduma göre farklı birini takıyorum. Sadece 1 dolara bulabilirsiniz. Tavsiye ettiğim kişilerin çoğunun ilgisini çeken kısım 😉

Nabız ölçümü: Sağlık problemi sebebiyle düzenli ölçmeniz gerekiyorsa size göre

Benim ciddi bir sağlık problemim yok ama arada sırf meraktan koşarken, uzanırken ya da nefesimi uzun bir süre tutarken ölçmüşlüğüm var.

Titreşim: Sesi yok titreşimi var

Bildirimleri sesle değil titreşimle haber veriyor bu da telefonunuzu her daim sessizde tutabilirsiniz demek. Cep telefonlarına da nasıl alıştıysak yine öyle alışmanız gerekebilir çünkü bileğinizde titriyor cebinizde değil.

Uyku düzeni takibi: 

Bu özellikle, gece hareket sensörleri sayesinde nasıl uyuduğunuzu ve kaçta uykuya geçip kaçta uykudan uyandığınızı görebiliyorsunuz. Zaten alarmla uyanıyorsanız kalkma saati hep aynı tabi. Uykudan da titreşimli alarm ile uyandırıyor.

Saat ve aktivite uyarıları: 

Ben bu özelliği oldukça faydalı buluyorum çünkü alarm sesine sıçrayarak uyanan biriyimdir. Sessiz ve etkili bir çözüm benim için. Eğer ilgili özelliği açarsanız; 1 saat hareketsiz kaldığınızda yine sizi uyarıyor. Hedeflediğiniz adım sayısına ulaştığınızda da sizi tebrik ediyor.

Seçilen uygulamalar için bildirimler: Toplantıya ya da derse girerken sesini kapatmayı unuttuğunuz telefona son.

Mesaj, mail, arama, WhatsApp bildirimlerini yine kendi simgesiyle görüyorsunuz ancak Facebook, Outlook, SnapChat gibi uygulamalardan bildirim almak istiyorsanız bunların kendilerine özel ikonları yok. Sadece ekranda “App” yazıyor.

70 mAh batarya: Şarjı bitmiyo mu bunun ya!!

Ekranla çok bir işiniz olmadığından şarj etmeden kullanım süreniz 3 hafta civarında oluyor. Paket içeriğindeki kablosuyla bilgisayarınızdan şarj edebilirsiniz.

Son olarak da bilekliğinizi uygulama ile eşleştirerek verilerinizi herhangi bir anda gözlemleyebilirsiniz.

Android ve iOS

Galeri

Like

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir