Visual Studio 2015 ile OpenCV 3.1 Kurulumu

OpenCV (Open Source Computer Vision Library), bilgisayar görüşü ve görüntü işleme alanlarında kullanılan açık kaynaklı bir kütüphanedir.

Görüntü işleme uygulamalarında araştırmalara öncü olması, bu alanda standart teşkil etmesi ve optimize kod ile yüksek performans elde edilmesi amacı ile Intel tarafından tarafından 2000 yılında geliştirilmiş ve amacını fazlasıyla yerine getirerek bugünlere kadar geliştirilerek gelmiştir. Günümüzde Google, Microsoft, IBM gibi büyük şirketler tarafından kullanılmaktadır. (Daha fazlası için: Wikipedia, OpenCV Blog)

Bu yazımızda en son OpenCV sürümü olan OpenCV 3.1 kurulumunu yapacağız. Ardından Visual Studio C++ 2015 üzerinden projeye eklenmesi ve örnek kodların çalıştırılmasından bahsedeceğiz. Önceden OpenCV ile hiç uğraşmadıysanız hiç merak etmeyin, kurulumu yaptıktan sonra gönül rahatlığı ile öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bu yazıyı yazarken referans olarak aldığım videoyu sizlerle paylaşıyorum. Rehberi okurken buradan da görsel olarak faydalanabilirsiniz.

Sözü fazla uzatmadan yazımıza geçelim:

1. Visual Studio 2015 kurulumu

OpenCV kurulumuna başlamadan, Visual Studio(VS) 2015’i nasıl indirip kuracağınızdan da bahsedeceğim. Eğer VS 2015 veya VS 2013 sürümlerinden herhangi birisi bilgisayarınızda yüklü ise bu adımı geçebilirsiniz. Daha eski bir sürüme sahipseniz bu iki sürümden birine güncellemeniz gerekiyor.

Visual Studio 2015’i seçmemizin nedeni güncel olması ve Community sürümünün tamamen ücretsiz olması. Bu sürümde OpenCV ile kullanacağımız C++ programlama dilini yükleyebiliyoruz.

Yükleme aşamaları şu şekilde:

 1. https://www.visualstudio.com/tr-tr/products/visual-studio-community-vs.aspx adresinden VS 2015 Community’i indirin.
 2. İndirdiğiniz yükleme dosyasını çalıştırın ve yükleme ayarlarından Custom seçeneğinden C ve C++ programlama dillerini işaretleyin.
 3. Yükleme tamamlandığında bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Visual Studio kullanıma hazır!

2. OpenCV 3.1 kurulumu

VS 2015 kurulumunu tamamladık ve sıra geldi OpenCV kütüphanesinin kurulumuna.

 1. http://opencv.org/downloads.html adresine girin ve VERSION 3.1 bölümünün altından Windows için olan sürümü indirin.
 2. Bilgisayarım’dan  C:\ sürücüsünü açın ve “Opencv-3.1.0” adlı bir klasör oluşturun.
 3. İndirdiğiniz yükleme dosyasını çalıştırın ve yükleme yeri olarak “C:\Opencv-3.1.0” yolunu seçin. Yükleme aşağıdaki resimde göründüğü gibi olmalıdır:

opencv1

3. PATH (YOL) değişkeninin eklenmesi

Bir önceki aşamada arşivden çıkarmış ve C:/ diskine yazmış olduğumuz OpenCV kütüphanesini Windows’un tanıması gerekiyor. Bu nedenle Windows’un PATH(YOL) değişkenlerine OpenCV’yi de ekliyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Eğer Visual Studio 2013 sürümünü kullanıyorsanız rehberin geri kalanında “vc14” ile belirtilen tüm kısımları “vc12” ile değiştirmeniz gerekiyor.

 1. Denetim Masası üzerinden \Sistem ve Güvenlik\Sistem bölümüne gidin ve sol üst köşeden “Gelişmiş Sistem Ayarları” penceresini açın.
 2. Ortam değişkenleri penceresini açın. Sistem değişkenleri bölümünden PATH değişkenini seçip Düzenle’ye tıklayın.
 3. Açılan penceredeki bölümün sonuna “;C:\OpenCV-3.1.0\opencv\build\x64\vc14\bin” yolunu ekleyin ve pencereyi kapatın.

opencv2

4. OpenCV’nin Visual Studio Projesine Eklenmesi

YOL ekleme işlemini de tamamladıktan sonra sıra Visual Studio’ya OpenCV kütüphanesini tanıtmaya geldi. Yeni bir proje açıp OpenCV kütüphanesini projemize ekliyoruz. Kütüphane varsayılan olarak tanımlanmadığından her yeni proje açtığınızda OpenCV’yi kullanmanız için aşağıdaki işlemleri yapmanız gerekiyor.

 1. Visual Studio 2015’i açıyoruz ve New Project bölümünden yeni bir “Empty Project” (boş proje) oluşturuyoruz.
 2. Yukarıdaki toolbar üzerinden Çalıştırma Modu’nu “Debug” ve Mimari’yi “x64” olarak ayarlıyoruz. (OpenCV 3.1 sürümü 32 bit mimariyi desteklemiyor.)   cv1
 3. Toolbar üzerinden Project -> [Proje İsmi] Properties -> Configuration Properties penceresini açıyoruz.
 4. VC++ Directories -> Include Directories bölümünü seçip Edit seçeneğine giriyoruz ve “C:\OpenCV-3.1.0\opencv\build\include” ifadesini ekliyoruz.
 5. VC++ Directories -> Libraru Directories bölümünü aynı şekilde açıp  “C:\OpenCV-3.1.0\opencv\build\x64\vc14\lib” ifadesini ekliyoruz.
 6. Linker -> Input -> Additional Dependencies bölümüne gelip “opencv_world310d.lib” ifadesini ekliyoruz.
 7. Kurulumu test etmek için buradaki örnek kodu derleyip çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Çalıştırmadan önce proje klasörünüze resim eklemeyi ve imread() fonksiyonundaki resim yolunu değiştirmeyi unutmayın.

cv2

OpenCV çalışıyor, peki ya şimdi?

Kurulumu tamamladıysanız asıl eğlenceli kısım başlıyor! Introduction to OpenCV adresine gidip Core Module kısmından başlayarak örnek kodları inceleyip çalıştırarak öğrenmeye başlayabilirsiniz. Resim efektlerinden, nesne tanımlamasına, hatta videoda nesne takibine kadar birçok temel eğitim bu adreste bulunuyor. Bilgisayar Görüşü alanında teorik olarak fikir sahibi olmak isterseniz de internette birçok döküman bulunuyor. ( Örneğin: 1, 2, 3 )

Eğer kurulumda bir hata aldıysanız veya çalıştıramadıysanız  yorum olarak yazabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere 🙂

Like
1

9 Responses

 1. Alperen dedi ki:

  Lutfen yardimci olun visual stuidoyu ilk kurdugumda win32 console application vardi kaldirip tekrar kurdugumda bu secenek kayboldu ne yaptiysam geri getiremedim lutfen yardimci olun

  • Çağrı Gökçe dedi ki:

   Merhaba Alperen,

   Visual Studio’yu ikinci yüklemende C++ dili için gerekli ayarları yüklememiş olabilirsin. Yükleme sırasında dil seçme bölümünü gelince C++’ın da seçili olması gerekiyor.

   Eğer C++ editörü yüklüyse ve bu hatayı tekrar alıyorsan, Visual Studio’yu .NET kütüphaneleri ile birlikte tamamen silip baştan kurmanı öneririm.

 2. Ahmet dedi ki:

  Yaptım oldu. Yazılarını severek takip ediyorum.

  • Çağrı Gökçe dedi ki:

   İlginiz için çok teşekkürler Ahmet Bey.

  • Hasan dedi ki:

   Merhaba opencv 2.4 ile yazılmış plate recognition plaka tanıma programını opencv 3.2 kodlarına nasıl dönüştürebilirim yani 3.2 ile nasıl çalıştırabilirim ? yeni kodlar eklenmiş … vb yardımcı olurmusunuz ?

   • Çağrı Gökçe dedi ki:

    Merhaba Hasan,

    OpenCV 3 sürümleri ile 2 sürümleri arasında geri uyumluluk yok. Yeni eklenen kodları ve değişen fonksiyonları (OpenCV 3.2 Dökümantasyonu) adresine girip en üstteki arama kısmından arayarak tek tek değiştirmen gerekiyor ve bu uzun bir işlem. Bahsettiğin programı Opencv 2.7 kurup onun üzerinde çalıştırman daha kolay olacaktır.

 3. Ayşe dedi ki:

  error LNK1104: cannot open file ‘opencv_world300d.dll’ hatsı verdi. VC 2013 kullanıyorum ve opencv 3.0 sürümünü yükledim. Hata sebebi nedir acaba?

  • Çağrı Gökçe dedi ki:

   Merhaba Ayşe,

   VC 2013 kullandığın için Adım 3.3 ve 4.5 kısımlarında “vc14” yerine “vc12” yazman gerekiyor. Bu düzeltmeyi yapmadıysan kütüphaneyi bulmakta sorun yaşıyor olabilir, bu kısma tekrar bakmanı öneririm. Eğer düzeltmeyi yaptıysan ve tekrar hata alırsan bir üst sürüm olan OpenCV 3.1 sürümünü kurabilirsin. VS 2013 üzerinde OpenCV 3.1 ile yazıdaki aşamaların çalıştığını ben test etmiştim. Eğer tekrar sonuç alamazsan VS 2015’e geçmeni öneririm.

 4. umut dedi ki:

  include kısmında kaynak dosya açılamıyor diyor nasıl düzeltiriz gösterdiğin adımları uyguladım ama böyle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir