Ödeme Sistemleri Bölüm 3: Mobil

NFC’nin akıllı telefonlara da eklenmesi ile ödeme sistemleri mobil ortama taşınmış oldu. Parkmetreler, mağazalar, otomatlar gibi uygulama alanları bulunur ve süreci hızlandırır. Mobil ödeme sistemini kullanılabilmek için mobil cihazda güvenliği sağlayabilecek donanım ve yazılım olması gerekir.

se-hce-nfc

Telefon üreticileri siz bu mobil ödeme sistemini kullanmak istemeseniz bile Gömülü Sistem Güvenlik Elemanlarında (Embedded Secure Elements), bankalar için yer ayırabilir veya bankalara kiralayabilirler. Bankalar da bu alanları kendi mobil cüzdan uygulamaları için kullanabilirler. Gömülü Sistem Güvenlik Elemanları tablet, bilgisayar, cep telefonu ve benzeri cihazlarda şifrelerin güvenli bir şekilde saklanması, erişim denetimi, kimlik doğrulama gibi güvenlik uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Bir başka depolama sistemi ise HCE (Host Card Emulation). Bu yazılım sizi çip ya da SIM kartta Gömülü Sistem Güvenlik Elemanları yerine bulut bazlı bir depolama yapıyor. 2012’de SimplyTapp, Inc. tarafından geliştirildi. İlk olarak Google Wallet ile kullanılan bu teknoloji daha sonra Visa ve MasterCard tarafından desteklendi.

Güvenliği sağlamak amacıyla genel olarak şifreleme yöntemi kullanılır. Bunun kredi kartı numarası gibi hassas içerik gönderiminde yapılması mutlaka gereklidir. İstenirse kullanıcılar bu güvenliği cihazlarının anti-virüs programları aracılığıyla da sağlayabilirler, cihaza şifre koyulması ile de çalınma ve kaybolma durumunda, hafızadaki bilgilerin kullanılmasını imkânsız kılınmış olur. Şu andaki sistemlerde tokanizasyon (tokenization) tercih ediliyor. Bu sistem ile üretilen rastgele numaralar, sadece bir kez kullanılabiliyor. Bir sonraki işlem için tekrar bir atama yapılıyor. Bu bilgiler ise telefondaki Gömülü Sistem Güvenlik Elemanlarında, hafızada ya da HCE ile depolanıyor.

Mobile Ödeme sistemlerinde kullanılan bir diğer uygulama ise çevrimiçi cüzdan. Bu cüzdan sizin banka hesabınızı, kredi kartı bilgilerinizi depolamanıza olanak sağlıyor. Kullanıcıların çoğu bu teknolojiden haberdar olmasına rağmen çevrimiçi cüzdan uygulamalarını ya güvenlik endişeleri ya da NFC’yi kullanabilecekleri cihazların yaşadıkları yerlere daha gelmemesi yüzünden uzak kalıyorlar. comScore’un Kasım 2012’de yaptığı araştırmaya göre ankete katılanların %72’si bu teknolojiyi duyduklarını, %48’i kullandıklarını söylemişlerdir. Google Wallet’ı %41’i duymuş, %8’i kullanmıştır. MasterCard PayPass Wallet’ı  %13’ü duymuş, %3’ü kullanmıştır. Square Wallet’ı %8’i duymuş, %2’si kullanmıştır. Bu rakamların düşüklüğünün sebebi ise kimlik hırsızlığı, bilgi kaybolması, yanlış aktarmalar ve hacklenme korkusu.

pazarpayı

Elbette bu mobil sistemler işlem sırasında telefonunuzun şarjı bitmediği hesaba katılarak yapılıyor. Mobil ödeme sistemlerinin yanı sıra aynı hızda batarya teknolojisinin de geliştirilmesi gerekiyor.

Google Wallet Passbook LoopPay ApplePay AndroidPay Samsung Pay
NFC

x

x x

x

Barkod x
MST

x

x

HCE

x

x x

x

Embedded Secure Element

x

x x
Tokanizasyon

x

x x

x

Parmak İzi Aktivasyonu x x x

x

Kredi ve ATM kart

x

x x x

x

Mağaza Kartları

x

x x x

x

Bankadan İşlem Ücreti x

x

ABD

x

x x x x

x

Türkiye
iOS

x

x x

x

Android

x

x x

x

Bölüm 1 | Bölüm 2 | Bölüm 3 | Bölüm 4 | Bölüm 5 | Bölüm 6

Like

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir