Ödeme Sistemleri Bölüm 2: NFC

NFC, 2004 yılında Nokia, Sony ve NXP şirketlerinin birleşerek oluşturduğu temassız iletişim standardıdır (ISO/IEC 14443-Part 4). Bu standardın (ISO/IEC 14443) 4 kısmı vardır. Birinci kısım fiziksel özelliklerini, ikinci kısım radyo frekans gücü ve sinyal arayüzünü, üçüncü kısım başlatmayı ve yalınlaştırılmasını, son kısım ise iletim standardını açıklar. Başta mobil cihazlar olmak üzere TV, bilgisayar, buzdolabı vs. gibi diğer elektronik cihazlarda kullanılması için üretilmiştir. NFC Teknolojisi olarak bilinse de aslında NFC, teknoloji veya ürün değil bir standarda verilen isimdir.

nfc

Zaman geçtikçe Apple, Google, Intel, Microsoft, MasterCard, NEC, Renesas, Visa, Nokia, NTT-Docomo, Inside Secure, Innovision ve ST gibi büyük firmaların girmesiyle genişleyen ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan NFC Forum tarafından bu standartlar geliştirilmektedir. Bu standartlar kamuya açıktır ve isteyen herkes erişebilir. Bu standardın geliştirilmeye imkân tanıması uygulama alanını geniş tutmaktadır.

NFC standardına göre, kart ve okuyucu arasındaki mesafe en fazla 10 cm olmalıdır. Bu yüzden RFID (ISO/IEC 18000-Part 3) olarak bilinen “radyo dalgaları ile temassız olarak tanıma ve işlem yapan” gruba dâhil edilir. Bu dalganın frekansı 13,56 MHz’dir ve aktarım hızı 106 Kbit/s ila 424 Kbit/s arasında değişir. Bluetooth veya Wi-Fi gibi diğer kablosuz standartlardan farklıdır.

NFC, manyetik indüksiyon ile çalışır. Bu okuyucunun küçük bir elektrik akımı ile manyetik alan yaratması sonucu oluşur. Bu manyetik alan iki cihaz arasındaki boşlukta köprü görevi görür. Bu alanda gönderilen elektriksel işaretler veriyi taşırlar.

Cihazlar ayrıca NFC’yi aktif ya da pasif olarak kullanabilmelerine göre ikiye ayrılırlar. Pasif olanları, okuyucunun enerjisiyle çalışır başka bir deyişle diğer cihazların okuyabileceği bilgileri içerir fakat kendisi bir şey yapmaz. Aktif olanları ise manyetik alanı yaratan her iki cihaz da kendi enerji kaynaklarına sahiptir ve kendilerine özel tepki verirler. Akıllı telefonlar aktif NFC’lere örnektir.

NFC,  genel olarak ödeme ve veri transferi uygulamalarında kullanılmaktadır. Ödeme sistemlerinde tercih edilmesinin sebebi ise süreci 2 kat hızlandırması ve güvenliği sağlamasıdır.

nfc2

Temassız ödeme, POS cihazlarından veya POS cihazına ek bir aparat ile yapılmaktadır. NFC kullanılabilmesi için kartınızın buna göre düzenlenmiş olması gerekir. Eğer NFC kullanılabiliyorsa hem kartın üzerinde hem de okuyucunun üzerinde bunu belirten bir resim veya yazı yer alır.

NFC etiketler ve kartlar mağazanın veya kullanıcının ihtiyaçlarına göre tekrar programlanabilir veya yönlendirilebilirler.

NFC işlem akışı ise şu şekilde olur;

nfcpayment

 1. Kullanıcı sahip olduğu kartların ve kuponları bilgilerini telefonundaki uygulamaya kaydeder. Mağaza ve banka kimliğini mobil ortama taşımak için NFC etiketini kullanır.
 2. Telefon, web servisini kullanarak alıcının yetkili uygulamasından ödeme kodu talep eder. Mağaza kimliği de karşı tarafın cihazından aktarılır.
 3. Alıcının yetkili uygulaması ödeme kodunu telefona göndermek üzere mağazaya, kullanıcıya ve zamana özel üretir.
 4. Ödeme kodu NFC okuyucuya gönderilir.
 5. Ödeme kodu NFC köprüsünde beklemeye girer.
 6. Kullanıcı POS Terminalinden ödeyeceği ürünleri seçer.
 7. Seçilen ürünler ve toplam fiyat NFC köprüsünde beklemeye girer.
 8. NFC köprüsü, alıcının yetkili uygulamasına satın alma bilgilerini gönderir. Ödeme kodu ve seçilen ürünler işleme alınır.
 9. Alıcının yetkili uygulaması, işlemi bankaya göndererek ödemenin doğrulanmasını ister.
 10. Banka ödemenin sonuçlandığını iletir.
 11. Ödemenin gerçekleştiğini belirten ve ödeme bilgilerini içeren bir e-posta kullanıcıya gönderilir.

Bölüm 1 | Bölüm 2 | Bölüm 3 | Bölüm 4 | Bölüm 5 | Bölüm 6

Like

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir