Fotovoltaik Sistemler

Fotovoltaik sistemler en basit haliyle, güneş enerjisini doğrudan elektriğe dönüştüren sistemler demektir. Bu dönüşümü ise fotovoltaik paneller dediğimiz yapılar sayesinde gerçekleştirilir.

Resim 1: Tek Kristalli Panel

Ülkemiz şehirlere göre veya aylara göre aynı güneş ışınlarını almamaktadır. Bu yüzden hesaplamaların önceden yapılması ve buna uygun sistem elemanlarının seçilmesi çok önemlidir.

Resim 2: Türkiye’nin Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası

Ülkemizde 2011 yılından bu yana Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü adı altında, kanunlar doğrultusunda belirlenen bazı standartlar vardır. YEGM Web sitesini inceleyerek ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca bu sistemlerde akü, şarj regülatörü, solar evirici(invertör) ve şalt ekipmanı da bulunabilir. Aküler elektrik enerjisi depolamada kullanılırken, şarj regülatörleri akülerin şarj kontrolünü sağlar. Solar eviriciler, fotovoltaik panellerde üretilen DC elektrik enerjisini AC elektrik enerjisine çevirir. Sistemdeki şalt ekipmanı, sistemin enerji üretimini, dağıtımını, kontrolünü ve güvenliğini sağlar. Fotovoltaik sistemler; şebeke bağlantılı(on-grid) sistemler ve şebekeden bağımsız(off-grid) sistemler olarak ikiye ayrılır.

1. Şebeke Bağlantılı(On-grid) Sistemler

Bu sistemler üretilen enerjinin akülerde depolanması yerine üretim yerinde tüketilmesi prensibine dayalı çalışmaktadır. Projelendirme yapılırken üretilmesi istenilen ya da ihtiyaç olan enerji miktarı tespit edilir. Atmosferden gelen güneş ışınlarının solar modüller üzerine temas etmesi ile DC elektrik enerjisi üretilir. Üretilen enerji yüksek çevrim gücü olan, merkezi şebekeye bağlanabilen invertörler ile merkezi şehir şebeke sistemine bağlanır. Böylelikle panellerden üretilen enerji doğrudan şebeke sistemine gönderilmiş olur. Alan ve ışınım koşulları uygun olduğu takdirde şebekeye bağlı elektrik üretim sistemi ile istenilen güçte elektrik enerjisi üretimini sağlaması mümkündür.

  • Kurulumu kolay,
  • Uzun ömürlü,
  • İşletme maliyeti olmayan,
  • Pratik ve seyyar olmasından dolayı tercih sebebi olmaktadır.

Üretilen enerjinin yetmediği zamanlarda ise on-grid olduğu için ihtiyaç duyulan enerji şebekeden karşılanabilmektedir.

2. Şebekeden Bağımsız(Off-grid) Sistemler

Diğer adları ise; ada sistemleri ya da akülü sistemlerdir. Bu sistemlerde fotovoltaik paneller ile üretilen elektrik enerjisi akülerde depolanır ve kullanıcı enerji ihtiyacını (gece-gündüz) bu akülerden sağlar. Sistemin kapasitesi, otonomi süresi boyunca (güneşten elektrik üretilemediği süreç) kullanıcının ihtiyacını karşılayacak şekilde boyutlandırılabilir.

Bu sistemler elektrik hattının bulunmadığı ya da iletim hattına uzak yerlerde kurulur. Özellikle dağ evleri, çiftlikler, sinyalizasyon sistemleri, uzaktan bilgi sistemleri(otoyol tabelaları), baz istasyonları gibi yerlerde çok kullanışlı olmaktadır.

Like

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

You may also like...

2 Responses

  1. halit er dedi ki:

    gizem hanım yaptıgınız calışma icin size teşekkür ederim sizin gibi calışkan insanların olması türkiye icin cok önemli sizlerden allah razı olsun devamını daim olması arzusuyla hoşca kalın allah yar ve yardımcınız olsun allaha emanet olun……………..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir