EMI Filtresi Nedir?

EMC(Electromagnetic Compatibility) esas olarak bir elektromanyetik kaynaktan yayılan dalgalar ve bunların diğer cihazları etkilemesini konu alır. Bu durumda elektromanyetik dalga oluşturan bir kaynak olmalıdır. Bu kaynak saldırgan olarak, bu saldırıdan etkilenen cihazlarda kurban olarak isimlendirilir. Etkilenen cihaz kaynağın kendiside olabilir. Bu etkileşim sistemlerin istenen verimlilikte çalışmasına engel teşkil eder. Sorunun temeli, saldırganın saldırısını engellemek ve kurbanın bu saldırıdan etkilenmesini en aza indirmek veya bağışıklığını oluşturmak olarak ifade edilebilir. Bu çalışma, günlük hayatımızın bir parçası olan elektromanyetik etkilenmelerde, kaynağın etkisini azaltmak ve etkilenen cihazların korunmasını sağlamak için alınan önlemleri inceleyerek, pratikte bize yardımcı olması için hazırlanmıştır.

 Resim 1: Parazit Filtresi

EMI(Electromagnetic Interference): Buzdolabı gibi ısı yakan cihazların yaydığı, ve diğer elektronik cihazlara zarar veren parazitlere denir. Bu filtrelerin amacı ise bu parazitlerin yaratacağı zararı önlemek ya da en aza indirmektir. Buzdolaplarının ise dijital olanlarında kullanılırlar. Yarı dijitallerde kullanımına gerek duyulmaz. Bilgisayar, TV, monitör, medikal cihazlar, çamaşır makinesi gibi cihazların bazı türlerinde de kullanılabilir.

EMI’dan kaynaklanan sorunlar aşağıdaki şekildedir:

 • Güvenlik açısından kritik olan makine biriminin arızalanması
 • Hareketli cihazların hatalı şekilde çalışması
 • Güvenlik cihazının gerekli bir sinyali ihmal etmesi
 • Belirli bir neden olmaksızın bir işlemin durması
 • Amaçlanan fonksiyonun gerçekleşmemesi ancak sonuçta hasar oluşmaması

Bu etkileşim daha az hale getirmek için bazı standartlara ihtiyaç duyulmuştur. Bunun nedenleri;

 • Elektronik cihazlardan çıkan kirliliği sınırlamak için,
 • Elektronik cihazları daha dayanıklı hale getirmek için,

Bazı ülkeler kendi standartlarını belirlemişlerdir. Bu ülkelere cihaz satmak isteyen firmalar bu standartlara uygunluğunu belgelemelidir.

Yapısal olarak ise filtrelerin içerisinde üç kondansatör ve bir direnç bulunmaktadır. Dıştan içe doğru plastik dış parça, epoksi, kondansatör ve direnç bulunur.

Resim 2 ve 3  : Kondansatör Yapısı ve Filtre İç Yapısı

Like

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

You may also like...

2 Responses

 1. koralp dedi ki:

  İçi boş bir yazı olmuş, verilen bilgiler çok amatörce daha elektromanyetik uyumluluğun mantığı bile anlaşılmadan yazılmış….

  • Hepollan dedi ki:

   Buradaki bilgiler konuyu hiç bilmeyenlerin bile anlayabileceği bir dille verilmiştir. Derinlemesine bir inceleme yapmak gibi bir amacı yoktur…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir