Steam’de büyük çöküş!

Valve ofisinde gergin dakikalar!

Steam’deki kış indirimlerine henüz ısınmıştık ki indirimin 4. gününde beklenmedik bir olay yaşandı. Türkiye saatine göre 20:00’de yenilenen indirim sayfasına önce uzun süre girme sıkıntısı yaşadık. Serverlarda bir hata vardır şeklinde durumu geçiştirdikten 30 dakika sonra Steam tarihinde, belki web tarihinde ilk olan bir durum ile karşılaştık: Kullanıcı hesapları birbirine karıştı!

rusça steam

Nasıl bir saldırı, durum nedir?

Dergimizin gizli örgütlenmelerinden olan WhatsApp grubumuzdaki “ağbii steam kopmuş ya” şeklindeki gönderileri görmemin ardından hemen Steam programını açtım. Klasik hatalardan biri olan fiyat hatası görmeyi beklerken CS:GO Dota gibi oyunlardan alıştığımız “ФРЫЛ ФЫВ CYXA BLYAD”  niteliğindeki yazılar anasayfamda öylece duruyordu! Bu durumun kalıcı olup olmadığını görmek için bir oyunun sayfasına girdim ama nafile, ekranda kiril alfabesinden özene bezene seçilmiş yazılar bana bakıyordu.

Durumun vahimiyetini görmek adına Steam Cüzdanı sayfasına girdim ve bu sefer yalnızca Rusça yazılar ile değil, tamamen farklı bir rus profil ile karşılaştım. İşte o an o büyülü kelimeler benim ağzımdan da döküldü “Cyka blyaad!” (Türkçesi: lanet olsun çünkü sen de bana lanet etmiştin). Farklı bir mail adresi, telefon numarası, 0,93py6 değerinde parası ile karşımda farklı bir profil duruyordu. Durumun aslını öğrenmek adına hemen browserı açtım ve kendimi Reddit’e attım.

Aynısı kaynımda da var!!!

Reddit sayfasını bir hışım ile açmamın ardından gördüğüm manzara içimi bir hayli rahatlattı. Herkes aynı durumun kendi başına da geldiğini söylüyor, çeşitli espriler, komiklikler, şakalar yapılıyordu. Bu şenlik ortamını gördükten sonra hesabımın güvende olduğunu anladım ve olayın aslını araştırmaya başladım. Google’da çaresizce “Valve” ve “Steam” tagları ile aramalar yaptım, Steam tartışmalarını gezmeye çalıştım(rusçam elverdiği kadar), çeşitli oyun sitelerini kovaladım ve bu maceradan elim boş döndüm.

gaben

Valve ne diyor bu işe?

Valve birşey söylemiyor, en azından şimdilik. Başlıkta da bahsettiğimiz gibi Valve ofisinde gergin dakikalar var şu anda. Henüz Valve ofisinden veya GabeN hocamızdan bir ses yok. Bu paragrafı yazarken durumun üzerinden tam 2,5 saat geçmiş durumda, ancak henüz bug çözülmedi. Dahası da var: sayfayı her yenilediğimde farklı bir hesaba gidiyorum!

Sonuç olarak, Steam’i açıp garip bir hesap gördüyseniz korkmayın arkadaşlar, herkes aynı durumda. Çeşitli kaynaklarda bu durumun Valve’e yapılmış bir saldırı olduğu söyleniyor ancak henüz bir doğrulama yok, “noob” bir bilgisayar mühendisi DEL keyinin üzerinde kahvesini de unutmuş olabilir(bkz: Silicon Valley dizisi). Siz sakin olun, çayınızı alın ve şimdilik Steam ile pek uğraşmayın. Herhangi bir güncelleme olduğunda yazıya ekleyeceğim, buradan takip edebilirsiniz. Selametle!

 

Güncelleme 1: Reddit adresinde r/Steam bölümü yöneticileri Valve’nin sorunu çözmek için hala uğraştığını açıkladı. Beklemedeyiz.

steam bug fix

 

Güncelleme 2: Reddit adresinden tekrar açıklama geldi. Önceden steam ile giriş yapmış olduğunuz web tarayacısı mobil cihaz varsa onları şimdilik kullanmayın, steam uygulamasında bile store içerisinde gezinti yapmayın deniyor. Ayrıca kesinlikle hesabınızın kredi kartı veya güvenlik ayarlarını değiştirmeyin.

dont login steam

Bu güncelleme ile ayrıca hatanın kesin kaynağı ile ilgili bir tahmin ortaya atılmış oldu. SteamDB websitesinin öngörüsünde Steam’de bir önbellek(cache) sıkıntısı yaşanıyor ve bu nedenle başka kullanıcı hesapları görüyoruz.

steam cache problem

Hatayı şu şekilde kısaca özetleyebiliriz. Bir websitesine giriş yaptığınızda sitenin daha hızlı açılmasıı için bazı veriler önbellek(cache) olarak tutulur.  Steam’de ise bu durum farklı değil. Sunucu yükünün azaltılması için ekstradan önbellek sunucuları kullanılıyor. Bu sunucular gelen giriş bilgisinin ardından önbellekteki veriyi kullanıcıya iletiyor. Sunucuda oluşan hata nedeniyle her sayfa açıldığında size önbellekteki rastgele veriyi göndermiş oluyor ve siz farklı bir hesaptan giriş yapmış görünüyorsunuz. Sorun çözülene kadar giriş yapmayın denmesinin nedeni ise şu, siz her giriş yaptığınızda önbellek verileri yenileniyor ve hata nedeniyle rastgele bir kişiye gönderiliyor. Bu nedenle hata süresince hesabınıza giriş yapmamaya özen gösterin.

 

Güncelleme 3: Sonunda steam cephesinden de bir cevap geldi. Steam moderatörünün yapmış olduğu açıklamada bu durumun üzerinde çalışıldığı söylendi. Steam’in herhangi bir şekilde hacklenmesi veya saldırıya uğraması söz konusu değil. Ayrıca kredi kartı ve telefon numaraları da diğer kullanıcılara gitmiyormuş, bu da gerçekten iç rahatlatıcı bir bilgi. Yine de bir süre daha hesabınıza giriş yapmamanızı tavsiye ediyorum.

steam cache açıklaması

 

Güncelleme 4: Steam mağaza sayfası normale dönmüş durumda, ancak steam cüzdan ve kullanıcı detayları bölümlerine henüz giriş yapılamıyor. Valve’den henüz başka bir açıklama gelmese de sorunun çözülmeye çalışıldığı ortada. Önceki tavsiyelerimize uymaya devam edip sonucu beklemenizi öneriyorum.

Madem beklemeye devam edeceğiz, bu konu hakkındaki reddit geyiklerine göz atalım:

  • Ne kadar da asosyal bir erkek*

nice try steam

“Güzel denemeydi Steam, ama bu yılbaşını da ailemle geçirmeyeceğim. Onun yerine ölene kadar reddit ve twitterda sayfa yenileyebilirim.”

  •     Hocam sen çok yanlış gelmişsin*

santa steam

“Steam bize rastgele kişi profilleri ve adreslerini gösteriyor, görünüşe göre bu yılbaşını Noel Baba olarak geçireceğiz.”

 

Güncelleme 5: Beklenen sonuç geldi, steam mağazası tamamen işlevsel durumda.  Ayrıca Valve tarafından ilk basın açıklaması da yapıldı. Kotaku dergisi için yapılmış açıklamanın metni şu şekilde:

Steam is back up and running without any known issues. As a result of a configuration change earlier today, a caching issue allowed some users to randomly see pages generated for other users for a period of less than an hour. This issue has since been resolved. We believe no unauthorized actions were allowed on accounts beyond the viewing of cached page information and no additional action is required by users.

“Steam şuanda tamamen işlevsel olarak çalışıyor. Önbellek problemi nedeni ile bazı kullanıcılarımız diğer kullanıcılar için oluşturulmuş sayfaları görmek zorunda kaldılar, ama bu durum şu anda çözüldü. Yetki verilmeyen herhangi bir izinsiz davranış (kredi kartı bilgilerinin alınması vb.) olmadığını söyleyebiliriz, yani kullanıcıların ayrıca bir işlem yapması gerekmiyor.”

Özetle, bu macera Valve için 5 saatten fazla sürmüş oldu, ayrıca Amerika’ya göre akşam saatlerine denk gelmesi ile fazla tepki çekti. Kış indirimlerinin ortasında yaşanan böyle bir felaket de bu işlerin ne kadar ihmal edildiğinin bir göstergesi. Umarım Valve bu olaylardan gerekli dersi çıkarmıştır. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir