Steam’de Paralı Mod Dönemi Başlamadan Bitti

56179-1-1406528101

24 Nisan tarihinde yayınladığımız haberde (ayrıntılı bilgi için tıklayınız) Steam atölye çalışmalarının artık ücretlendirilebileceğini ve bu yeni uygulamanın ilk olarak Bethesda’nın ünlü oyunu Elder Scrolls: Skyrim ile başladığını bildirmiştik. 29 Nisan sabahına ise paralı mod uygulamasının henüz bir haftasını bile doldurmadan iptal olduğu haberiyle uyandık. Sebebi ise tıpkı haberimizde belirttiğimiz gibi topluluktan gelen sert tepki. Başlatılan imza kampanyası kısa sürede 130.000 kişiye ulaştı ve Valve gelen bu baskıya dayanamayarak uygulamayı iptal etti. Hatta Skyrim için parasız “Paralı Mod’a Hayır De” adlı bir mod bile çıkarıldı. Böylece paralı mod dönemi de başlamadan bitmiş oldu. Bir anlamda projenin ‘ölü doğduğunu’ belirtmek yanlış olmaz. Alınan paralı modların ücretleri ise sahiplerine iade edilecek.

Geçtiğimiz bu 5 gün içinde hem Gabe Newell’dan hem Garry’s Mod sahibi Garry Newman hem de ünlü Counter Strike mod üreticisi FMPONE bu uygulamayı destekleyen açıklamalarla ortalığı sakinleştirmeye çalıştılar ancak çabaları topluluğun tepkisini susturmaya yetmedi. Paralı modun iptal edildiğini duyuran Valve çalışanı Alden Kroll bu uygulamanın iyi bir niyetle yaratıldığını ve tek amaçlarının başarılı mod geliştiricilerinin desteklenerek daha iyi çalışmalar hatta bir zamanlar sadece mod olan bugünün en popüler oyunları olan Counter Strike, DotA, Killing Floor, Team Fortress gibi nice oyunların önünü açmak için planladıklarını ancak niyetlerinin yanlış anlaşıldığını ve topluluğun kararlarına saygı duyduklarını belirtti.

Yazıda da belirttiğimiz gibi paralı mod hem iyi bir geleceğe hem de kötü bir şöhrete sahip olabilirdi. Valve’in paralı mod planları şimdilik rafa kalkmış gözüküyor.

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir