Steam’de Paralı Mod Dönemi

GYTT7X2yTauP

Steam dün (23 Nisan) yaptığı bir duyuru ile oyunlara ait atölyelerde yapılan modların ve çalışmaların para ile satılabileceğini duyurdu ancak bu durum için oyun üreticisinin de izin vermesi gerektiğinden bu eşikten atlayan ilk şirket Bethesda oldu ve Skyrim’de bulunan bazı atölye çalışmalarına ücret geldi. Şimdilik sadece Skyrim’de bulunan bu özellik, oyun geliştiricileri izin verdikçe yayılmaya başlayacak. Bu durum toplulukta pek hoş karşılanmadı. En büyük eleştiri, ücretlerin gelmesiyle birlikte atölye çalışmalarının bitirilmesi yönünde. Eskiden herhangi bir kar gütmeden, oyunun gelişmesi ve tecrübe kazanılması açısından yapılan modlar artık bir rekabet haline geçecek, kaliteli bir mod kullanımı için, zaten oyuna para vermiş bir oyuncunun para vermesi istenecek. Ayrıca şu anda bile var olan hırsızlık olaylarını daha da artıracak. İnsanlar ücretsiz bir atölye çalışmasının dosyalarını çalıp para ile satmaya çalışma ihtimali doğuyor. Atölye çalışmaları Steam’in kontrolünden geçerken bu yeni durumda Steam incelemesini geçip direk olarak atölye mağazasına düşecek. Alınan bir mod, 24 saat içinde geri iade edilebilecek (Bu konuda sürenin daha uzun olması gerektiğini düşünüyorum çünkü oyuncuların oyun süresi boyunca modu çalıştırma imkanı olamayabilir. 24 saat demek oyuncuları bir yarışın içine sokmak demek.)

Paralı modların sadece dezavantajlarını konuşmamak lazım. Yaratabileceği en büyük avantaj, atölye içerik yöneticileri için bir teşvik sağlayacak olması. Bu işi tutku ve hobi olarak yapan içerik yöneticileri için daha iyi ürünler çıkarması için teşvik edecek olması atölye kültürünün gelişmesine çok büyük katkılar sunabilir. Başarılı içerik geliştiricilerinin oyun üreticilerinden iş teklifi almasına kadar durumu götürebilir. Buna benzer bir metodun CS:GO, Team Fortress ve Dota 2’de kullanıldığını düşünüldüğünde oyunları daha farklı bir boyuta taşıma ihtimali çok yüksek. Ancak yine de bu konudaki en büyük çekince Steam’in ve oyun geliştiricilerinin bu durumdan pay koparıp koparmayacakları. 1 dolara satılan bir oyun modunun ne kadarı içerik üreticisine gidecek bu bir soru işareti.

Şu anda birçok dezavantajı var gibi gözükse de ileride sistem oturdukça mod geliştiricilerinin ve bizlerin yararına olabilecek bir imkan sağlanmış olabilir.Oyun geliştiricilerin yaptığı güzel işler için oyuncuların artık direk olarak destekleme şansları olacak. Sanırım bütün bu olayların nasıl geliştiğini gözlemlemek için zamana ihtiyacımız olacak

Like

You may also like...

1 Response

  1. 29 Nisan 2015

    […] By Emre Doğru |  Oyundede |  29 Nisan 2015  | Add Comment […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir