League of Legends Uluslararası MSI Turnuvası Başlıyor!

MSIHeader-800x315px

Geçtiğimiz haftalarda ülkemizde gerçekleşen uluslararası Wildcard Özel Turnuvasının tadı damağımızda kalmışken, geçen yazımda da bahsettiğim uluslararası Sezon Ortası Özel Turnuvası (Mid Season Invitational) da yaklaşıyor. Wildcard’dan galibiyetle ayrılan ülkemiz temsilcisi Beşiktaş e-Spor Takımını ise dünya çapında diğer ülkelerin en iyilerine karşı boy gösterecekleri günü büyük bir heyecan bekliyor. Oyuncularımız turnuvaya hazırlanadursun, gelin biz de rakibimiz olacak diğer takımları inceleyelim, oyuncularını tanıyalım.

 • Turnuvaya katılan ilk takımımız Team SoloMid, Kuzey Amerika Şampiyonluk Ligi’nin (NA LCS) kazananı. Amerika’nın önde gelen diğer takımlarından biri olan Cloud9’a karşı final mücadelesi vermiş ve rakiplerini 3-1’lik bir skorla bozguna uğratarak MSI’a katılmaya hak kazanmış durumdalar.
  • Takımın üst koridor rolünü üstlenen oyuncusu, 2012 Mart’ından beridir takımda bulunan ve artık ligleri takip eden herkesin adını en azından bir kere duyduğu Marcus “Dyrus” Hill. LoL tarihinin başlarında destek rolünde oynayan Amerikan oyuncu 23 yaşında.
  • En yeni oyuncuları Danimarka asıllı Lucas “Santorin” Larsen, takıma 2014 Kasım’ında katılmış. Takımın orman rolünü üstlenen 17 yaşındaki Lucas, profesyonel League of Legends oyuncusu olmadan önce ise bir futbol oyuncusuymuş.
  • Yine Danimarka asıllı ve 19 yaşında olan, TSM’in uzun zamandır orta koridor rolünü üstlenmiş oyuncusu Soren “Bjergsen” Bjerg. 2013 Kasım’ında eski takımı Ninjas in Pyjamas’dan ayrılarak TSM bünyesine katılan Bjergsen o günden beridir Team SoloMid kadrosunda orta koridor görevini görüyor.
  • Alt koridorda saldırı gücü taşıyıcısı görevinde 20 yaşındaki Kanadalı oyuncu Jason “WildTurtle” Tran bulunuyor. Daha önce üst koridorda ve yetenek gücü taşıyıcısı rollerinde de oynamış olan oyuncu 2013 Mart’ında Cloud9’dan ayrılarak TSM’e katılmış.
  • Yine alt koridorda destek rolünü üstlenen Güney Koreli oyuncu Jang-sik “Lustboy” Ham bulunuyor. 21 yaşındaki oyuncu, oyun dünyasına 5 yaşında Starcraft oynayarak başlamış ve o günden beridir de oyunculuk hayatına devam ediyor.
 • Avrupa Şampiyonluk Ligi’nden (EU LCS) MSI’a katılmaya hak kazanan takımımız Fnatic. Geçtiğimiz senelerde adından sıkça bahsettiren Fnatic takımı LCS sırasında Gambit Gaming, SK Gaming, Team Roccat ve Unicorns of Love gibi güçlü rakiplere karşı savaşarak buraya kadar gelmiş. LCS finalinde Unicorns of Love takımına karşı 3-2 gibi yakın bir skorla galip gelerek Sezon Ortası Turnuvasında yerini almış.
  • Üst koridorlarında profesyonel oyunculuğa yeni başlamış Güney Kore asıllı 17 yaşındaki Seong “Huni” Hoon Heo bulunuyor.
  • Yine Güney Kore asıllı bir diğer Fnatic oyuncusu olan Kim “Reignover” Ui-jin, takımın orman rolünü üstleniyor. Daha önce Incredible Miracle ve Incredible Miracle 2 isimli Güney Kore takımlarında oynamış olan Kim, 2015 Ocak’ından beri Fnatic’le beraber.
  • Orta koridorda Hollandalı oyuncu Fabian “Febiven” Diepstraten var. Daha önce Cloud9 Eclipse gibi takımlarda da oynamış olan oyuncu en çok Riven ve Zed oyunlarıyla biliniyor.
  • 2015’in Ocak ayında Fnatic’e katılan 19 yaşındaki Fransız oyuncu Pierre “Steelback” Medjaldi, takımda alt koridorda saldırı gücü taşıyıcısı rolünü üstleniyor.
  • Alt koridorda Steelback’e eşlik eden destek oyuncusu ise Bora “YellOwStaR” Kim. Fransız asıllı ve 23 yaşında olan Bora daha önce SK Gaming ve Millenium gibi takımlarda da rol almış.
 • Güney Kore’de gerçekleşen LCK Spring turnuvasından gelen rakibimiz ise 2014 yılının All-Star şampiyonası kazananı SK Telecom T1. LCK finalinde GE Tigers takımıyla karşı karşıya gelen ekip 3-0’lık bir üstünlükle MSI’a katılmaya hak kazandı. Tüm oyuncularını yine Güney Kore’den alan takımın kadrosu ise şöyle:
  • Üst koridorda Jang “MaRin” Gyeong-Hwan bulunuyor. Alt yapı takımı denebilecek SK Telecom T1 S takımından ana takıma 2014 yılının sonunda geçen Jang o zamandan beridir SKT kadrosunda.
  • Yine 2014 yılının sonunda diğer kardeş takım SK Telecom T1 K’dan gelen ve ana takımda orman rolünü üstlenen oyuncu Bae “bengi” Seong-ung da aynı şekilde o gün bugündür SKT ekibinin arasında.
  • bengi ile beraber SKT K’dan aynı zamanda ana kadroya geçen Lee “Faker” Sang-hyeok ise takımın orta koridor rolünü üstleniyor. En sevdiği karakterler arasında Zed ve Ahri bulunan oyuncu 2013 Kore e-Spor ödüllerinde “En İyi Orta Koridor Oyuncusu” ödülüne de sahip olmuş.
  • MaRin ile beraber SKT S kadrosundan SKT kadrosuna transfer olan bir diğer oyuncu da alt koridorda saldırı gücü taşıyıcısı rolünü üstlenen Bae “Bang” Jun-sik. 18 yaşındaki oyuncu SKT takımlarından önce NaJin Shield kadrosunda da yer almış.
  • NaJin Shield takımında ve SKT S’de de Bang ile beraber oynamış olan destek oyuncusu Lee “Wolf” Jae-wan, saldırı gücü taşıyıcısından sadece bir dönem, Chunnam Teknik Üniversitesi takımında oynadığı dönemde ayrı kalmış.
 • Çin’de oynanan LPL turnuvasının kazananı olan Edward Gaming daha önceki dönemlerde de uluslararası turnuvalara katılmış bir başka tecrübeli takım. LPL’nin finalinde rakipleri LGD Gaming’e karşı baya zorluk çekmiş olan takım 3-2 gibi bir skorla MSI’a katılmaya hak kazanmış.
  • Tong “Koro1” Yang isimli üst koridor oyuncusu profesyonel oyunculuk hayatına 2014 yılında EDG takımıyla beraber başlamış. Çin asıllı oyuncunun bu sezon en çok oynadığı karakterler arasında Maokai ve Gnar bulunuyor.
  • Orman rolünü üstlenen Ming “Clearlove” Kai de Koro1 gibi Çinli. Daha önce Team WE ve Team Phoenix gibi takımlarda da rol almış olan oyuncu 2014 yılından buraya EDG’nin orman oyuncusu. Rammus ve Malphite en sevdiği karakterler arasında bulunuyor.
  • Edward Gaming ekibinin arasına Güney Kore’den katılan orta koridor oyuncusu Heo “PawN” Won-seok daha önceki senelerde Samsung Galaxy White ve Samsung Galaxy Blue takımlarında sergilediği yetenekleriyle biz izleyicilerin gönlünü çalmayı başarmış bir oyuncu.
  • Alt koridorda saldırı gücü taşıyıcılığı rolünü üstlenen ve PawN gibi daha önce Samsung Galaxy Blue takımında yer almış Güney Koreli oyuncu Kim “Deft” Hyuk-kyu da 2014 yılından bu yana EDG kadrosunda yer alıyor.
  • Annie oyunculuğuyla Çin’de ün salmış destek rolü oyuncusu Tian “meiko” Ye, EDG’nin 2014 Aralık ayından beri alt koridorda destek rolünü üstleniyor.
 • Taiwan’da gerçekleşen LMS Taiwan turnuvasında yoe Flash Wolves takımına karşı final oynamış ve 3-1’lik bir skorla rakibine karşı galip gelerek MSI’a katılmaya hak kazanmış Taiwanlı takım ise AHQ E-Sports Club. Tüm kadrosunu Taiwan asıllı oyunculardan toplamış takımın oyuncuları ise şöyle:
  • Üst koridorda Chen “Ziv” Yi bulunuyor. Bu sezon en çok oynadığı karakterler arasında Maokai ve Gnar bulunan oyuncu daha önce HK Attitude ve HK Attitude Mage gibi takımlarda oynamış.
  • AHQ takımından 2014 Haziran ayında ayrılan ve 3 ay kadar sonra kadroya tekrar dahil olan orman oyuncusu Kang “Albis” Chia-Wei. Ayrıldığı kısa dönemde Logitech G Fighter adına savaşmış olan oyuncunun favori şampiyonları arasında ise Rek’Sai ve Lee Sin bulunuyor.
  • 21 yaşındaki orta koridor oyuncusu Liu “Westdoor” Shu-Wei 2013 Mart’ından bu yana AHQ kadrosunda, yani takımın en eski oyuncusu. Ondan önce ise Tt Dragons Taiwan takımında oynamış oyuncu Kuzey Amerika sunucusunda bir süre dereceli listesinin 1.si olmayı başarmış.
  • Alt koridorda saldırı gücü taşıyıcılığı rolünü üstlenen 20 yaşındaki Chou “An” Chun An bulunuyor. Daha önce AHQ’nun bir diğer takımı olan AHQ Snipers kadrosunda yer almış ve 2014 Ekim’inde AHQ e-Sports Club takımına katılmış.
  • An’a şimdilik eşlik eden bir diğer alt koridor oyuncusu Xue “Mountain” Zhao-Hong’un asıl rolü orman. Ancak şu sıralar AHQ takımında destek rolünü üstleniyor. An gibi o da daha önce AHQ Snipers kadrosunda yer alarak Ekim 2014’de asıl takıma katılmış.

Kuzey Amerika saatine göre oynanacak MSI maçlarının ilki bu gece yani 7 Mayıs gecesi saat 23.30’da gerçekleşecek olan FNC ve TSM karşılaşması. Ardından saat 00.30’da temsilcilerimiz BJK’nın SKT kadrosuna karşı yapacakları maç başlayacak. Detaylı takvimi görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz. Katıldıkları bu serüvende BJK takımına başarılar diliyor, kendilerini gönülden destekliyoruz. GO BJK GO!

Like

Metehan Gültekin

Oyun aşığı.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir