Hearthstone: League of Explorers Wing #1

League_of_Explorers_Logo

Hearthstone’un 3. “Solo Adventure” yani macera bölümü çıktı. Yine Warcraft evrenindeki Explorer’s League (Kaşifler Ligi) isimli ittifakından esinlenen bu macerada kaşiflerimiz müzelerine koymak üzere “Staff of Origination” isimli bir eseri arıyorlar ve bu konuda onlara yardımcı oluyoruz. Hikayeyle ilgili daha fazla detaya girmek istemediğimden bir an önce oyunumuza ve destelerimize yeni katılacak kartlara geçiyorum.

 

Oyuncuların zaten bildiği gibi her Solo Adventure winglerden oluşuyor ve her wingde bir takım bosslar var. Wingler ise paketin çıkışından itibaren her hafta birisi açılmak üzere sırayla oynanabiliyor. Böylelikle oyuncuların yeni gelen kartlara alışması ve denemesi için zaman tanınmış da oluyor. LOE’nin ilk wingi Temple of Orsis. Bu wingi ya da maceranın tamamını satın aldığınızda yeni maceranıza katılmak üzere 2 yeni kart kazanıyorsunuz.

Explorer's_Hat(27209) Forgotten_Torch(27216)

Explorer’s Hat ve Forgotten Torch ismindeki bu yeni kartlarımızdan şapka olan bir Hunter sınıf kartı. Seçtiğiniz bir yaratığa +1/+1 veren bu kart güçlendirdiğiniz yaratık öldüğü takdirde elinize tekrar geliyor. Sadece kendisini düşündüğünüzde kulağa çok da kullanışlı gibi gelmeyen bu kartı örneğin Echoing Ooze ile birlikte kullandığınızda alacağınız verimi gelin siz düşünün.

Diğer kartımız olan meşale ise bir Mage sınıf kartı. Mage’in karakteristik büyülerinden olan Frostbolt ile Fireball’ın bir nevi karışımı olan kartı ilk kullandığınızda 3 mana karşılığında 3 hasar veriyorsunuz ve destenize bir adet Roaring Torch kartı ekleniyor. Bu kart ise yine 3 mana karşılığında bu sefer 6 hasar vurmanızı sağlıyor. En azından Mage destenize 1 tane almanız, oyunun geç safhalarında ihtiyacınız olabilecek ekstra 6 hasarı bulmanıza yardımcı olabilir.

Şimdi gelelim maceranın ilk wingine. 3 bosstan oluşan wingde yendiğiniz her boss için 2 kart kazanıyorsunuz. İlk boss olan Zinaar’ı alt ettiğinizde Djinni of Zephyrs ve Jeweled Scarab’ı elde ediyorsunuz.

Djinni_of_Zephyrs(27234)Jeweled_Scarab(27211)

Her 2si de neutral yani her sınıfta oynanabilecek bu kartlardan ilki yani Djinni of Zephyrs 5 manaya koyabileceğiniz 4/6’lık bir cin. Cinimiz yerdeyken sahadaki diğer dost yaratıklardan birine bir büyü yaptığımızda cinimiz de o büyüden nasibini alıyor yani kendisi de aynı büyüden etkileniyor. Örneğin Priest oynarken Velen’s Chosen gibi bir kartın size neler kazandırabileceğinizi az çok hayal etmişsinizdir.

Jeweled Scarab ise 2 manaya atabileceğiniz 1/1 bir örümcek. Ancak kendisinden bahsetmeden önce LOE ile oyuna katılan yeni mekaniğimiz Discover’i tanımak lazım. Discover olan bir kart kullanıldığı zaman karşınıza kart açıklamasındaki Discover kısıtlamalarına bağlı 3 adet rastgele kart geliyor ve 1’ini seçmeniz isteniyor. O seçtiğiniz kartı elinize alırken diğer 2’si kayboluyor. Scarabımıza geri dönersek, Beast olan örümceğimiz çok güçlü bir body’e sahip olmasa da battlecry’ı söylemeye değer. Örümceğimiz 3 mana değerinde rastgele bir kartı keşfederek yani “Discover”layarak elimize almamızı sağlıyor.

 

Wingin 2. bossu Sun Raider Phaerix. Kendisini yenerek ise Anubisath Sentinel ve Summoning Stone isminmde 2 neutral kartı elde ediyoruz.

Anubisath_Sentinel(27241)Summoning_Stone(27239)

Anubisath Sentinel, 5 manaya kullanabileceğimiz 4/4 bir yaratık kartı ve öldüğünde sahada bulunan yaratıklarınızdan birine +3/+3 veriyor.

Summoning Stone ise yine 5 manaya inebileceğiniz 0/6 bir “çağırma taşı”. Özelliği ise bu taş sahadayken bir büyü attığınızda attığınız büyünün mana değerinde rastgele bir yaratık çağıracaksınız. Dereceli oyunlarda ne kadar yer tutar bilmiyorum ama etrafında eğlenceli desteler yapmanın mümkün olduğu gayet bariz.

 

Son kısımda ise girdiğimiz tapınaktan kaçıyoruz. Yani Temple Escape. Oynanış tarzı olarak çok farklı bir bölüm olduğunu söylemeden geçemeyeceğim ancak dediğim gibi fazla spoiler vermek de istemiyorum, girip kendiniz keşfedin ve kendiniz şaşırın. Ne de olsa Kaşifler Ligi’ndeyiz değil mi ama? Neyse, bu bölümü geçerek elde ettiğimiz ödüllere gelelim. Rumbling Elemental isminde bir Shaman sınıf kartı ve Sacred Trial isminde bir Paladin Secret kartı ile karşı karşıyayız.

Rumbling_Elemental(27244)Sacred_Trial(27217)

Rumbling Elemental, Battlecry ağırlıklı Shaman destelerinin oluşmasına sebep olabilir, çünkü 4 manaya kullanılan 2/6 body’si ve her Battlecry kartı kullanımınızdan sonra rastgele bir düşmana 2 hasar veriyor olması kartı gayet kullanışlı yapıyor.

Sacred Trial ise son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan Secret Paladin destelerinde kendisine yer bulabilecek olan yeni bir Secret. 1 manaya sahaya sürülen bu kart, rakibinizin sahasında 3 ya da daha fazla yaratık varsa ve yeni bir tane daha oynarsa kendisini direk yok ediyor. Yani bir nevi Aggro destelerin hayattan soğuması için yaratılmış.

Ancient_Shade(27245) Reno_Jackson(27228)

Tüm bossları alt ettikten sonra ise wing ödülü olan kartlarımızı elde ediyoruz. Öncelikle Ancient Shade’den bahsetmek istiyorum. Benim gözümde çok da güçlü olmayan bu kart 4 manaya 7/4 bir yaratık kartı. Manasına göre güçlü statlara sahip olan bu kartın bir de dezavantajı var ki düşman başına. Atıldığı zaman destenizin içine Ancient Curse isminde lanet olası bir kart karıştırıyor ve bu kart çekildiği zaman 7 hasar almanızı sağlıyor. Hiç değmez değil mi?

Sırada ise bu wingin tek legendary kartı olan Reno Jackson’a geliyoruz. 6 manaya kullanabileceğiniz 4/6 bir body olan Reno, eğer o an destenizde herhangi bir kartın çifti yoksa kaç canda olduğunuza bakmadan sizi tamamen iyileştiriyor. Evet, kart göründüğü kadar güçlü ve şimdiden birçok oyuncu destelerini bu kartın kullanımını kolaylaştıracak şekilde düzenledi bile. Kimi oyuncular destelerine tüm kartlardan birer adet koymayı tercih ederken kimi oyuncular ise destelerinde olabildiğince az çift kart bulundurarak oyun sırasında onların çekilip çekilmediğini sayma yolunu izliyorlar. Her ne şekilde kullanılırsa kullansın bu kartın Face Hunter oyuncularının yeni korkulu rüyası olacağı ise bariz ortada.

 

Gelelim Class Challange’lara. Solo Adventure’ların her winginin sonunda sınıf kartları kazanacağınız, oyunun hazırladığı destelerle o wingin bosslarını alt etmeniz gereken Class Challenge bölümü açılır. Bu wingimizde ise bir Warrior ve bir Warlock kartı kazanmak üzere bu sınıflarla birer defa daha bossları alt ediyoruz.

Obsidian_Destroyer(27222)Dark_Peddler(27243)

Warrior bölümünde Zinaar ile bir kez daha karşılaşıyoruz ve ödül olarak Obsidian Destroyer kartını elde ediyoruz. Obsidian Destroyer 7 manaya sahaya sürebileceğimiz 7/7 bir kart. Özelliği ise her turunuzun sonunda sahada 1/1 bir taunt oluşturması. Temel olarak çok güçlü görünmese de genel olarak oynanan destelere yani metaya baktığınızda potansiyel bir Big Game Hunter hedefi/yemi olmasıyla bir takım Warrior destelerinde yer bulabileceğini düşünüyorum.

Warlock’a geldiğimizde ise Sun Raider Phaerix’e karşı bir kez daha savaşıyoruz ve karşılığında ise Dark Peddler’i, 2 manaya atabileceğimiz 2/2 bir yaratığı kazanıyoruz. Ayrıca Peddler’i sahaya sürdüğünüzde 1 manalık bir Discover yapıyorsunuz. Oyundaki 1 manalık kartların bolluğu ve hangisinin oyunun orta ve ileri safhalarında ne kadar kullanışlı olduğunu düşünürseniz Peddler’in de ne kadar kullanışlı olduğunu çıkarabilirsiniz. Örneğin Zoo oynarken ihtiyacımız olabilecek 3. bir Power Overwhelming hiç de fena olmaz. Ancak hiç Dragon sinerjimiz yokken gelebilecek bir Twilight Whelp ise çok da işimize gelmeyecektir.

 

Genel hatlarıyla League of Explorers’in ilk wingini ve ödüllerini elimden geldiğimce anlattığım bu yazımdan umarım keyif almışsınızdır. Diğer winglere dair yazıları önümüzdeki günlerde yazmaya çalışacağım. Herhangi bir eleştiriniz ya da kartlarla ilgili söylemek istediğiniz bir şey varsa da sizleri yorumlar bölümünde bekliyorum. İyi keşifler!

Like

Metehan Gültekin

Oyun aşığı.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir