DotA 2

Başlıksız-2

DotA bir zamanlar Warcraft III’ün bir haritası olarak karşımıza çıkmıştı. Hiçbirimiz bu haritanın bir zamanlar sahip olduğumuz oyundan daha fazlasını vereceğini bilemezdik. Bu haritada oyuncular normal oyundan ziyade, daha karışık ve sistematik bir düzen içerisinde mücadele veriyorlardı ve bu bütün oyuncuların daha çok hoşuna gitmişti. Bu haritatemelde çok basitti fakat oyunun içine karakterler, eşyalar ve yetenekler de girince oyun, oyuncuları daha da bağlıyordu kendine.

Radiant ve Dire olarak ayrılmış iki takım var. Bu takımların amacı ise 3 hat üzerinde baskıyı kurup takım çalışması ile karşı takımın üssündeki ana yapıyı yok etmek. Her hatta 3 kule ve ana yapıyı koruyan 2 kule olmak üzere oyunda 11 kule bulunuyor. Bir önceki kuleyi yıkmadan öbür kuleye geçemiyorsunuz. En son ana yapı yıkıldığında ise oyun bitiyor.

DotA 2 neredeyse 2 sene kapalı betada kalarak geliştirildi. Hatta bu zaman içerisinde “oyun paralı olacakmış” gibi söylentiler oldu fakat oyun 9 Temmuz 2013 tarihinde kapalı betadan çıktı ve böylece Valve ve IceFrog bu söylentileri yalanlamış oldu.

Oyun çıkar çıkmaz, tüm oyuncular gibi benim de gözüme çarpan ilk şey grafikler oldu. Valve’in klasik ve çoğu oyunda kullandığı Source motorunu DotA 2’de de görüyoruz, ancak üzerinde çalışıldığı belli. Source’un realistik yapısını çoğu Valve oyununda fark etmişimdir. Örneğin, oyun içerisinde takım arkadaşınız ile kuleye saldırıyorsunuz. Kule belirli bir hasar aldığında yavaş yavaş yıkılıyor, yıkılan parça ise yere düşerek gerçekçi bir şekilde  sağa sola saçılıyor. Özellikle de bunu ana yapının yıkılışında daha da iyi gözlemliyoruz. Fırlayan parçalar rastgele değil ve fiziğe aykırı hareket etmeden gayet gerçekçi şekilde saçılıyorlar.

Bahsetmek istediğim diğer bir konu ise kahramanlar. Örnek vermek gerekirse, NyxAssassin oynarken canınız belli bir yüzdenin altına düştüğünde Nyx’in arka bacakları kırılıyor ve yürürken sürünüyormuş izlenimi yaratıyor. Ben her zaman küçük ayrıntıların oyunlara büyük şeyler kattığı taraftarıyım. Hatta bu konuda oyunun içerisindeki seslendirmelere değinmeden geçemeyeceğim. Bir kahraman öldürdüğünüzde ya da sizi başka bir kahraman öldürdüğünde seçmiş olduğunuz karakter kendine özgü söylemini dile getiriyor. Ya da örnek veriyorum Aghanim’sScepteraldınız, kahramanınız aldığınız eşya hakkında fikirlerini esirgemiyor. Ayrıca düşman ile herhangi bir şekilde karşılaştığımızda değişen atmosfere de diyecek yok. Hemen oyunun müzikleri karşılaşmaya uygun bir şekilde değişiyor.

Başlıksız-3

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir