Counter Strike’ta Silahlar Eski Halinde

revolveroffensive

Daha önce buradan, oyuna gelen güncellemenin oyunun nasıl dengelerini değiştirdiğini ve yeni gelen Revolver’in değil asıl silahlara gelen isabetsizlik oranlarının nasıl etkileyeceğini göreceğimizi söylemiştim. Kış güncellemesinden 3 gün sonra Revolver güçsüzleştirildi, menzili ve gücü düşürülmüş oldu. Şimdi de güncelleme geleli henüz 1 hafta oldu ki Valve bu konuda geri adım attı ve tüm silah güncellemelerinin geri alınacağını duyurdu. Bu tür rekabetçi oyunlarda geri adım atması şirketler için çok zordur ancak Valve bu konuda bir anlamda bir ilki gerçekleştirmiş oldu diyebiliriz. Geliştirici günlüğünde Valve bu güncelleme için bir anlamda ‘pardon’ diyerek yaptıkları hatanın farkına vardıklarını belli ettiler. Geliştirici günlüğünde, güncellemeyi yapmalarının amacını “oyundaki spreyi düşürüp, silahı kontrollü bir şekilde ateşleyen oyuncuları güçlendirmek” olduğunu belirten Valve, ancak yaptıkları güncellemenin silahların, sprey ya da kontrollü, tüm isabet oranını düşürdüğünü farkına vardıklarını ekledi. Üstelik bu güncellemenin oyuncuları sprey yapmaktan alıkoymadığını hatta kontrollü bir şekilde ateş eden azınlığın daha da cezalandırıldığının farkına vardıklarını da görmüş olduklarını söyledi. Günlük girdisinin özeti bir anlamda kurdukları şu cümle oldu: “Birçok şeyi çok hızlı bir şekilde değiştirmeye çalıştık.” Bu şekilde son 1 haftadır büyük bir ateşle devam eden tartışma bir anlamda sona ermiş oldu.

Bu fırtına sona erdiğine göre, Valve’in bundan sonraki yapması gerekenler konuşulması lazım. Buradan çıkan en büyük sonuç Counter Strike Global Offensive için bir Public Test Environment (PTE) yani güncellemelerin gelmeden önce oyuncular tarafından test edilebildiği, denenebildiği bir sürüme ihtiyacı olduğudur. Bu tür büyük, rekabetçi oyunların hemen hemen hepsi bu tür beta sürümlerine sahipler. Bu tür facialar Valve için yeni de değil. Daha önce tec-9 ve cz-75 de oyuna katılırken buna benzer sıkıntılar yaşanmıştı. Umarım Valve bu gerekliliği sonunda fark eder ve CS:GO topluluğunun gelişmesinde büyük fayda sağlayabilecek bu sürüm getirilir.

 

Not: Görselimizdeki polise kullandığı silah yerine revolver’i tanıştıran ve adeta onu mesut komsere çeviren Ozan Kılıç’a teşekkürlerimizi sunarız.

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir