‘Counter Strike’ta Neler Oluyor?

2801739-2180600010-24125

Kasım 2014’te başlamış olan ‘cadı avı’ Counter Strike’daki profesyonel boyuttaki çarpıklığı ve şikeleri ortaya dökmeye başladı. Valve’in çıkarmış olduğu son Counter Strike oyunu olan Global Offensive’de (CS:GO) profesyonel arenada görülen şike ve hile olayları oyunseverlerin güvenini sarsmış durumda. Giderek büyüyen bir sektör olan CS:GO, yarışmacı modlarda DotA, LoL, Smite gibi oyunların bir FPS alternatifi olmuş ve giderek ön plana çıkmaya başlamıştı. Aslında Counter Strike için rekabetçi oyun ve profesyonel arena her zaman vardı ancak bu kadar ön plana çıkmamıştı. Virtus Pro’daki Neo ve Taz, Ninjas in Pyjamas’taki tüm oyuncular geçmiş CS sürümlerinde kendini göstermiş ve kanıtlamış insanlar. CS:GO’yu bu kadar ön plana çıkaran, şikeyle ve hileyle bir anılmasına asıl sebep olan ise iddia siteleri oldu. Valve’in oyuna bir düzen getirmek için daha sıkı denetlemeye başlamasıyla madalyonun karanlık yüzü ortaya çıkmaya başladı. Oynanan binlerce maçı kontrol edebilmek için tecrübeli oyuncuları görevlendirerek başlattığı gözlemci modundan sonra kendisi de profesyonel oyunlara el attı. Her şey seri başı bir takım olan Titan’ın oyuncusu Hovik “KQLY” Tovmassian’ın ömür boyu maçlardan men edilmesiyle başladı. Oyuncuların ve oyun medyasının gözü bir anda CS:GO platformuna döndü. Daha önce de buna benzer cezalar veriliyordu ancak hiçbiri bunun kadar dikkat çekici olmamıştı. Kasım ayından günümüze kadar birçok oyuncu ya hile ya da şikeden (tabiri caizse ‘maçı satmak’tan) oyundan men edildi.

Bunların içinde belki de en dikkat çekici olanı iBuyPower ve NetCodeGuides arasındaki maçta ortaya çıktı. Kuzey Amerika’nın en esaslı takımlarından biri olan iBuyPower çok kolay yenebileceği NetCodeGuides’a çok farklı yenilmişti. İnsanlar performans düşüklüğü, organizasyon eksikliği derken ortaya çıkan konuşmalar herkesi şok etmişti. iBuyPower maçı satmıştı. Valve maçtan sonra her iki tarafa da giden yüklü miktarlardaki eşyalardan ve ortaya çıkan konuşmalardan dolayı her iki takımı da Valve sponsorluğu altındaki bütün yarışmalardan men etti. Bu skandalın ardından yine ünlü takımlardan olan Epsilon’un da men cezası almış olması ve en son 8 Şubatta gelen 19 kişilik men listesi Counter Strike gibi eski ve köklü bir oyunun iddialarla nasıl bozulabileceğini göstermiş oldu.

Çocukluğumuzda oynamak için koşarak internet kafelere gittiğimiz Counter Strike’ın bu hale düşmüş olduğunu görmek elbette üzücü. Ancak şu ana kadar elini kolunu sallaya sallaya isteyenin istediğini yapabildiği bir ortam olan CS:GO’nun şekil almaya, ‘kurumsal’ bir kimliğe oturmaya başlaması açısından önemli bu men cezaları. Valve’in bu konuda koymuş olduğu sıkı kuralların elbette sonuç verip tıpkı DotA’daki gibi daha resmi ve profesyonel bir ortam oluşturacağını düşünüyorum. Bir kere Valve’in koyduğu en sıkı kural olan ‘oyuncunun asla kumar oynamaması’ kuralının mutlaka işletilmesi ve sıkı sıkıya denetlenmesi gerekiyor. Ancak şu noktada bir ikilem var. CS:GO turnuvalarının ödül havuzu son derecede düşük, bu da saatlerini, günlerini ayıran profesyonel oyuncular için çok büyük bir sıkıntı kaynağı. DotA’da milyon dolarlara varan bu ödül havuzu CS:GO’ya gelince bu milyon dolarların onda biri ya da yüzde biri mertebelerinde oluyor. Bu da oynucuları kumara yönlendirip, oranların çok uçlarda olduğu durumlarda maçı satmalarına sebep olabiliyor. Bu ikilemi çözmek için Valve’in sıkı sıkıya denetleyip men etmesinin yanında bu sıkıntıya da bir çözüm bulması gerekiyor.

Like

You may also like...

1 Response

  1. Murat Serhan Gülhan dedi ki:

    İlgi çekici bir yazı olmuş. Metinde katıldığın en büyük husus cs go nun ödül havuzunun yerlerde seyretmesi. Ayrıca organizasyonların çoğu üstünkörü ve hazırlıksız yapılmış gibiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir