Cosmochoria Oyun İnceleme

Uzayda hayat varmış!

Steam’deki “erken erişim” facialarından yorulduk açıkçası. Dayz gibi sonsuza kadar içerik üretilebilecek oyunlardan tutun da Rust gibi yıllarca geliştirilmekten dolayı oyun motorunu değiştirmeye ihtiyaç duyan projelere kadar hepsi yordu bizi.

Her yeni patch öncesinde umutlandık, her yeni trailer öncesinde ayrı bir heyecanlandık, bu sefer oyunda ilerleme yapılmış, bu sefer optimizasyon geliyor dedik, ama olmadı. Olur olur dedik daha da kötüye gidemezler dedik ama oldu işte. Bunlar yetmiyormuş gibi kendini bağımsız yapımcı olarak nitelendiren, Unity oyun motorunu bilgisayarına yükleyip demo projeleri kurcalayınca oyunum hazır oldu diyen, erken erişim olarak Steam’e ekleyip hiç bir güncelleme yapmayan insanları da gördük, onlar yerine biz utandık. İşte bu erken erişim facialarının arasında küçük bir ağaç yeşerdi ve kendini bu karanlık ortamdan kurtarıp erken erişimi başarıyla sonlandırmayı başardı. İşte sizin için o çok tatlı bağımsız yapımcı oyununu, Cosmochoria’yı, inceledik. Sözü fazla uzatmadan incelemeye geçelim.

 

Ne ekersen onu biçersin

Resimlerde de gördüğünüz gibi oyunumuz uzayın derinliklerinde bir galakside geçiyor. Bu galakside kötü bir şeyler olmuş, gezegenler hayatını kaybetmiş, kötü uzaylı yaratıklar çevrede özgürce dolaşıyor. Tam bu noktada minik astronotumuz galaksiyi kurtarma görevini üstleniyor. Amacımız kötü canavarlar ile savaşarak tüm gezegenlere ulaşmak ve onlara tekrar hayat vermek.

Cosmochoria

Oyunda gezegenleri kurtarmak için çiçek yetiştirmemiz gerekiyor. Bir adet çiçek tohumu ile oyuna başlıyoruz ve çiçek yetiştirdikçe çıkan tohumları toplayarak gezegenleri yeşillendirmeye devam ediyoruz. Bu esnada bizi rahatsız eden canavarlar ile de mücadele ediyoruz. Her gezegen için yeterli çiçek ektiğimizde gezegenin ortasında kalp beliriyor ve gezegen hayata geri dönmüş oluyor. Astronotumuzun sırtındaki jetpack cihazı ile diğer gezegenlere uçup onları da hayata döndürmeye çalışıyor.

Ben bilmem aha dayıya sor*

Oyunda senaryo olarak tüm gelişmeleri aksakallı dedemizden(bearded one) alıyoruz. Asırlardır bu galakside olan ak sakallı dede bu yolculuğumuzda bize eşlik ediyor. Haritanın üst taraflarında bulunan ve pusulamız ile görebildiğimiz küçük gezegende yaşayan dedemizi her olay sonrasında ziyaret ederek durum hakkında bilgi almamız gerekiyor. Gezegenleri kurtardıktan sonra ödül olarak elde ettiğimiz mistik eşyaları(artifact) da ona götürüyoruz ve bulduğumuz eşyaları ana menüden aktifleştirerek oyun içeriğinde değişiklik yapma şansımız bulunuyor.

bearded man

Tabii ki durum sadece gezegenleri kurtarmak ile bitmiyor. Biz galaksiyi kurtardıkça boss dediğimiz büyük düşmanlar bundan rahatsız oluyorlar ve bizi durdurmaya çalışıyorlar. Ateş ve buz ejderhalarından koca taş devlere kadar birçok boss ile de mücadele etmemiz gerekiyor. Bu büyük canavarları öldürdüğümüzde ise “zaman taşı” denilen eşya düşüyor. Bu zaman taşlarını kullanarak zamanda hızlı bir şekilde ilerliyoruz ya da kısacası oyuna taşı bulduğumuz noktadan başlayabiliyoruz. Kısacası bu taşlar checkpoint ya da oyunu kaydetme durumu olarak işlev görüyor. Ayrıca bu güçlü taşları ak sakallı dedemize götürerek galaksiyi kurtarmaya bir adım daha yaklaşmış oluyoruz.

Ateş eden piramitler

Gezegenlere yalnızca çiçek ekmekle kalmıyoruz, bunun yanında piramit şeklinde defans yapıları, gezegenin canını yenileyen statüler gibi yapılar kurma şansımız da bulunuyor. Çiçeklerden elde ettiğimiz fazla tohumları veya düşmanlardan elde ettiğimiz tuğla(brick)ları kullanarak bu yapıları inşa ediyoruz. Bunların yanında süpernova atma yeteneğimiz ile ekrandaki düşmanları bir anda temizleyebiliyoruz, ama öncesinde bu süpernovaları da düşmanlardan veya hazine sandıklarından bulmamız gerekiyor. Özellikle boss fight dediğimiz büyük düşmanlarla savaş yaparken bu tür savunma yapıları ve yetenekleri aktif bir şekilde kullanmamız gerekiyor.

upgrades cosmochoria

Cosmochoria’da karakterimizi, silahımızı ve yeteneklerimizi de güçlendirebiliyoruz. Roguelike türündeki oyunlardan alışkın olduğumuz gibi öldükten sonra topladığımız kristaller ile can, jetpack yakıtı, manevra kabiliyeti zıplama gibi özelliklerimizi güçlendirebiliyor ve binalar için hammadde satın alabiliyoruz. Silah ve yetenekler için ise durum bu kadar basit değil. Farklı gezegenlerde karşılaştığımız karakterlerin yan görevlerini yaparak bu özellikleri açabiliyoruz. Bu görevler genellikle kayıp olmuş bir eşyayı bulup onlara getirmek şeklinde oluyor. Ama tahmin edersiniz ki kocaman bir haritada bu görevleri yapmak da bir hayli zor. Bu özelliği ile oyun kendini tekrar tekrar oynatabiliyor.

Dark souls tadında bir macera

Oyun oynanış itibari ile çok basit görünse de içine yerleştirilmiş küçük ayrıntılar ile fazlasıyla zor bir hal alıyor. Kostümler, yeni karakterler veya evcil hayvan(pet) özelliklerini açmanız daha zor görevler yapmanız veya easter egg denilen oyun sırlarını bulmanız gerekiyor. Örneğin gezegenler üzerinde bulduğunuz metal alaşımı önce lav dolu bir gezegene götürüp eritirseniz, ardından su biyomu olan bir gezegende tekrar soğutursanız robot astronot karakterini açabiliyorsunuz. Bu karakteri elde etmek için bu kadar zorlanmış olsak da sınırsız jetpack özelliği ile çok güzel bir ödüle de sahip oluyoruz. Oyunun içinde bulunan ne olduğu anlaşılamayan birçok eşya, ve aynı şekilde metni bilmeceler ile yazılmış bir çok steam başarımı sizin onları keşfetmenizi bekliyor. Fez oyunundaki gibi çözülmesi aylarca süren bulmacalar bulunmasa da sizi düşünmeye yönlendirecek birçok bilmece ve eşyaya ulaşıyorsunuz

Cosmochoria bossfight

11/10 IGN – Best indie astronot flower planting game

Kendine göre eksikleri olsa da ve belli bir süre sonra kendini tekrar etmeye başlasa da mükemmel grafik çizimleri, insanı harekete geçiren müzikleri, düşündürücü bilmeceleri ve zorlayıcı boss fightları ile bu oyun kesinlikle diğer bağımsız oyunların arasından sıyrılıyor ve “ben buradayım” diyor. Kategori olarak herhangi bir şekilde sınıflandıramasak da boş zamanlarınızda oynayabileceğiniz, sizi oyalayacak, tatlı grafikleri olan ve doğa dostu bir oyun arıyorsanız Cosmochoria tam size göre.

Cosmochoria’ya Şimdilik yalnızca PC platformundan erişebilsek de, bu yıl içerisinde PS4 ve XBOX One platformları için de yayımlanacak. Oyuna Steam üzerinden buradan erişebilir ve satın alabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

 

 

Like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir