Bu Rocket League Bir Harika Dostum!

rocketleague

Bu yazımızda yeni bir trend geliştirmiş olan Psyonix’in yeni oyunu ve betadan yeni çıkmış olan rocket league’i inceleyeceğiz. Gerçekten futbola yeni bir bakış açısı getirilmiş durumda! Araba sürerken futbol oynamak… Kimin aklına geldiyse tebrik ediyor ve sizi fazla bekletmeden incelememe geçiyorum.

Oyun harikulade grafikler üzerine oturtulmuş arabalı sürmeli yarışlı toplu gol atmalı bir oyun :D. Tek kelimeyle oyun motoru: MÜKEMMEL! Çimler, ambiyans, kenarlardaki fileler, seyirciler, arabalar, nitro, top efektleri derken oyunun daha sayamadığım nice güzel grafiği ile mest oluyorsunuz. Hatta abartmak gibi olmasın ama, oyuna ilk başladığımda oyunun grafiklerini incelemekten sürekli yeniliyordum. Ama bunu size inandırabileceğim bir kanıtım var. İlk oynamaya başladığımda saat 19:33 idi ve aynen şöyle dedim “Bu ne böyle? Böyle oyun mu olur? Tutmaz bu!”. Tekrar saate baktığımda ise saat 03:55 idi. Saatin böyle geçip gittiğine inanamadım. Oyun gerçekten kendine bağlıyor ve zamanın ne kadar çabuk geçtiğine inanamıyorsunuz.

Grafiklerden o kadar bahsettik övdük ama oyunun atmosferi olmadan grafikler de çok işimize gelmezdi. Öyle bir atmosfer var ki… Kendinizi gerçek futbol maçı içerisinde gibi hissediyorsunuz ve bu sizi daha çok hırslandırıyor. Her gol attığında basılan o çığlıklar, kaleden içeri girince topun patlaması… Anlayamazsınız!! Atmosferler oyuncuyu hırslandırmaya yönelik. Oyun bitse de tekrar bir an önce yeni oyun arayıp, tekrar aynı hisleri yaşamak için hırslandırıyor.

2015-09-10_00001

Oyunun içindeki grafikler ve atmosfer kadar oynanabilirliği de bir o kadar sizi cezbediyor. Oyunun kontrolleri o kadar basit ki… Sadece Shift, W, A, S, D ve Mouse tuşları ile tüm oyunu oynayabiliyorsunuz. Bir de kamerayı topa kilitleyen Space tuşu var ve oyunu oynamak için yapmanız gereken tek şey topa vurup gol atmak! Tabii bu en başta bu kadar kolay olmayabiliyor. Top durduğu yerde süzülürken yanından sizinle birlikte teğet geçen 3 4 araba oluyor ve bu sizi ve onları komik bir duruma düşürüyor. Haliyle hep birlikte oturup gülüyorsunuz :D. Fakat oynamayı yavaş yavaş öğrendikçe artık çok klas goller atabiliyor ve takımınızı galibiyete taşıyabiliyorsunuz.

Ben oyunu genelde Logitech G430 ile oynuyorum. Bu da oyunun tizlerinden çok bass’larını inceleme fırsatı bulabildim ve tasarımcılar sesleri de boş geçmeyerek yürek hoplatan cinsten efektler ve müzikler eklemişler. Ben şahsen ana menüdeki giriş müziğini dinlemeyi çok seviyorum. Bilmiyorum bana katılanınız var mı ama bana çok hoş geliyor 😀 (Deli diyebilirsiniz. Atış serbest).

Genel olarak toplamak gerekirse, fikir olarak gerçekten çok hoş yeni bir buluş olmuş ve grafik olarak çok cezbedici olmuş. Tasarımcıları tebrik edip, ellerinden öpmek lazım. Bir tek oynamaya alışması zor olmuş. Çünkü topa vurmaya alışana kadar baya bir ıskalıyorsunuz. Ama alışınca aldığınız zevk başa çektiğiniz çileye kesinlikle değecektir.

İyi oyunlar efendim. Her gününüz oyun dolu olsun 🙂

Not: Arabanıza bir sürü nesne ekleyip üstüne yapıştırmalar yapıştırabiliyorsunuz ve gerçekten mükemmel görünüyor!

Grafik: 95

Atmosfer: 95

Oynanabilirlik: 85

Ses: 90

Genel: 91

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir