Bağımlılık Yapacak 4 Mobil Oyun Önerisi

Bağımlılık Yapacak 4 Mobil Oyun Önerisi

Merhabalar!

Uzun soluklu oyun oynamayı seven biri olarak en çok oynadığım oyunlardan bir derleme yaptım. Umarım hoşunuza gider. “Bu da olsaydı iyi olurdu.” dediklerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Not: Her başlığın altındaki resme tıklayarak Google Play’den uygulamayı inceleyebilirsiniz. AppStore linkleri ise yazının sonunda bulunuyor.

İyi oyunlar!

1. Th!nk

Think | Google Play

Türkçe dil desteği olmayan bu uygulama, adından da anlaşılacağı üzere düşünmeyi gerektiren bir “oyun”. Her beş seviyede bir zorlanıp çıksam da silmeye kıyamadığım uygulamam…

Kategoriler ve Seviyeler/ Categories and Levels

Toplam 43 seviyeden oluşuyor ve ilk birkaç seviye size oyunu öğretmeye yönelik basit sorulardan oluşuyor. Mesela zıpalayan bir insan, saat, koşmak, dans etmek, sevmek, at… Oha at var!

Her bir seviyenin bir kategorisi var ama toplamda 11 adet var. Bunlar; Abstract, Actions, Books, Countries, Icons, Movies, Phrases, Proffesions, Sport, Things, Tv Shows. Yani hangi seviyede hangi kategori çıkacağı belli değil. (Aslında belli ama yine de siz böyle bilin, heyecan olsun.)

Benim en çok zorlandığım kategori “Phrases” oldu. Çünkü ingilizce bilmek yetmez, deyimleri de yalayıp yutmanız lazım. Derdinizi anlatacak kadar biliyorsanız hiç bulaşmayın derim. Sonra etraf ekran görüntüsü/screenshot ile dolup taşacak.

thinkresimler

İpucu/Hint

Oyun size ilk başta ancak 3 ipucu hakkı veriyor. Dilerseniz para bayılıp, pardon para verip 3-5 ipucu alabilirsiniz. Her uygulama gibi Facebook’ta paylaşarak, Google Play’de oylayarak birkaç tane de burdan kazanabilirsiniz. İpucu diyip geçmeyin, 30. seviyelere geldiğinizde görürüm ben sizi. Peki 3 ipucunu kullandınız, orda burda paylaştıklarınızı da kullandınız, ya şimdi napacaksınız? Arkadaşlarımız ne güne duruyor, onlara soralım. WhatsApp mesaj grupları, Facebook, Twitter.. aklınıza gelen her türlü yolla paylaşmak mümkün. Ama paylaşıp bırakmayın, “noluyoruz ya?” diyebilirler. Anlatın biraz, bakın şimdi onlar da yükledi!

thinkiç

Ben de arkadaşlarıma bu şekilde bulaştırdım. İşte bunlar hep pazarlama!

Son diyeceğim şey ise her oyun gibi bunun da yapılmışı var. İnternette tüm seviyelerin çözümlerini bulmak mümkün. Amaç kendimizi denemekse yardım almadan sen ne kadar ilerleyeceksin?

logo_appstore

2. AdVenture Capitalist

AdVenture Capitalist | Google Play

Limon, tek bir limon sizi petrol zengini yapabilir mi? Evet bu oyun ile mümkün… (Zaman ayırırsanız tabi ki!) Limon sat, dükkan aç, limon sat, gazete bayisi aç, gazete sat,…. petrol firması aç ve işte milyoner oldun!

Yok yok milyoner olmak bu kadar kolay değil, insanın zamanını alıyor doğrusu (ilk oynayışta yaklaşık 12 saat, dördüncü iş devredişinde sadece saniyeler).

İşler/Businesses

İlk tezgahımız limon. Limonun fiyatı 1 Dolar. Sat, tazgah aç, sat tezgah aç diye diye gazete bayisi açıyoruz. Sonra yönetici/manager tutuyoruz, o bizim yerimize satıyor. Böylece biz sadece yeni dükkan açmaya devam ediyoruz. Aynı mantıkla araba yıkma dükkanı, pizzacı, donutçu, karides toplama botu, hokey takımı(?), film stüdyosu, banka ve son olarak da petrol firmamızı açıyoruz. Oyunu tamamen keşfedene kadar buralara gelmek beni oldukça zorladı. Sabah akşam arkadaşlarla yarıştık(oyunu dört beş kişi aynı anda indirmiştik).

adventurecapitalistresimler1

Yükseltmeler/Upgrades

Oyun sadece bu değil tabi. Yükseltmeler ile oyuna renk katmışlar. Pipet alıyorsun, limon tezgahlarının geliri 3’e katlanıyor. Yok efendim yeşil ekran alıyorsun film stüdyonun gelirleri 3’e katlanıyor vs. Bunlar parayla alınanlar, bir de “Melek/Angel” ile yapılan yükseltmeler var. Bunların ne olduğunu ancak ertesi gün arkadaşlarım meleklere sahip olunca anladım.

Yatırımcılar/Investors

Tüm bu dükan alıp satmanın tek amacı melek yatırımcı çekip işletmelerini devretmekmiş. Böylece çektiğin melek yatırımcı kadar sana fazla gelir geliyormuş. Devretmek demek oyuna en baştan başlamak demek insan karar veremiyor açıkçası, tabi paranın kokusunualdık ya daha fazla kazanmak için devrediyorsunuz. Her devredişte daha fazla melek daha fazla kar… (such angel much profit wow)

adventurecapitalistresimler2

Tabi bu kadar kapitalist oyunda reklam olmaz mı tabi ki var. Reklam izleyerek karınızı 4 saatliğine 2 katına çıkarabilirsiniz. Size günde 6 defa izleme hakkı veriyor(ya zaten günde 24 saat yok mu bu neyin kafası?) Ancak bu reklam olayı benim telefonumda çok nadir çalışıyor. Evete bastığımda ekran kararıp donuyor (Gitti paracıklar).

adventurecapitalistresimler3

Oyunun her bir karesinden kapitalistlik akıyor arkadaşım! Gel gelelim oynaması zevkli…

logo_appstore

3. Tap Titans

Tap Titans | Google Play

Adından da anlaşılacağı gibi oyunda savaşmak için ekranın herhangi bir yerine tıklamanız yeterli. Oyun zevkli, parmak çalıştırıcı ama ekran algısının sürekli açık olması telefonunun ısınmasına neden oluyor ne yazık ki.

Eğer bulut/cloud da bana yamuk yapmasaydı belki şimdi… ah ah!

Kahraman/Hero

Oyuna kahramanımıza isim vererek başlıyoruz. İsmi verdik sıra savaşmakta. Dokun. Ne kadar seri dokunursan yani vurursan o kadar hızlı biter canavarın işi. Seviye atladıkça canavarların canı artıyor ve öldürmek zorlaşıyor. Bu yüzden canavarlardan düşen altınlarla kahramanın da seviyesini artırıyoruz.

Canavarlar ve Patronlar/Monsters and Bosses

Şimdi rakamlar aklınızı bulandırmasın ama her seviyede 10 canavar var, her 5 seviyede bir “patron” geliyor ve her 10 seviyede bir bölüm sonu patronu/final boss öldürmemiz isteniyor. Sen 3 milyar 750 milyon sen ne yaptın! Bu bölüm sonu patronlarını öldürürsek yeni bir temaya geçiyoruz ve arka plan değişiyor.

taptitansiçresimler

Yardımcı Kahramanlar

Kahramanımız, seviye artır artır verdiği hasarla öldüremiyorsa bu sefer devreye yardımcılar giriyor. Kazandığınız altınlarla kendinize yardımcı tutuyorsunuz. Bir yerden sonra ekranınız komple yardımcı oluyor tabi. Ama sizin yerinize çalışıyorlar ve bu sayede siz oyunu kapatsanız dahi onlar çalışmaya devam ediyor. Ancak bazı bölüm sonu patronları bu kahramanların geçici olarak devre dışı kalmasına sebep oluyor. Öldürüyor gibi ama öldürmüyor gibi de, çünkü 6-7 saat sonra kendiliğinden canlanıyorlar. (Öldürmeyen Allah öldürmüyor) Arada bir de uçan bir ablamız geliyor, üstüne basınca bize elmas ya da altın içeren bir sandık veriyor.

Yetenekler/Skills

Kahramanınıza yardımcılar da yetmeyecek ve yetenek öğreneneceksiniz. Bunu kazandığınız altınlarla yapacaksınız. Bu yeteneklerin malesef süreleri var bu yüzden bölüm sonu patronları(ne kadar garip geliyor okuması ya) gelince kullanmanız yararınıza olacaktır. Sadece kahramanınıza değil yardımcılarınıza da yeni yetenekler öğretebilirsiniz. Bunu da 25.,50.,100. gibi seviyelerinde satın alarak yapabilirsiniz.

Gelelim bana attığı kazığa. Sen o kadar oyna oyna, getir karakteri 200. seviyelere oyuna gelen güncelleme yüzünden ilerlemem silinsin. Tabi oyuna girişte bana Google Play hesabımla giriş yaptırmadığı için bulut mulut hikaye oldu. Siz siz olun oynadığınız oyunları Google Play olur Facebook olur Bulut olur giriş yapıp öyle başlayın. (Hani sevinmedim de değil, zaten telefonu çok ısıtıyordu hıh!)

logo_appstore

4. 1010!

1010! | Google Play

Geçen yıl 2048 çılgınlığından sonra 1010! hastalığı yayılmıştı. Ben de o salgından sonra başladım. Oyun tetris gibi ama yukardan gelen parçalar yok. Size her seferinde 3 parça veriliyor ve bunları yerleştirmeye çalışıyorsunuz. Ayrıca sadece yatay değil dikey de kareleri temizleyebiliyorsunuz. Yerleştiremediniz mi oyun bitti!

Oyun basitliğiyle ön planda, ben de çok uzatmadan basitliklerinden bahsedeyim.

1) İster gündüz temalı ister gece temalı olarak modunuzu seçebiliyorsunuz.
2) Facebook ya da Google Play ile giriş yapabilirsiniz. (yapmasanız da bir şey kaybetmezsiniz.)
3) Reklamları ise uygulamaya bir miktar para vererek kaldırabiliyorsunuz.

thinkiçresimler

E bitti bu kadarmış.

logo_appstore

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Like

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

You may also like...

3 Responses

  1. Buse Sevinç dedi ki:

    Teşekkürler Yağmur 🙂
    Hemen indirdim

  2. Yapboz Oyunu dedi ki:

    Paylaşım için teşekkürler. Çok beğendim oyunları… 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir