Ton 8: Foo Fighters

Selamlar!

Herkesin çaya, kahveye sarıldığı, evde mahsur bırakan bu soğuklarda sıkıntıdan patlamamak için gerek kitap okurken gerekse yatıp yuvarlanırken illa ki müzik dinliyoruz. Evde oturamasak bile işe/okula giderken biraz kafamız dağılsın diye kulağımıza kulaklıkları takıveriyoruz. Ben de size içinizi ısıtacak güzellikte müzik yapan efsane bir rock grubundan bahsetmek istiyorum; Foo Fighters!

En bilmeyenin bile “Smells Like Teen Spirit” ile tanıdığı, doksanları kasıp kavuran Nirvana’nın bateristi Dave Grohl’u Foo Fighters’ın kurucusu ve ana vokali olarak görünce ilk başta şaşırsak da, on parmağında on marifet olan Grohl, baterideki başarısını şarkı söylerken de gösteriyor.

Foo-Fighters-800x400

1995 yılında kurulan Foo Fighters, tam 20 yıldır gümbür gümbür müzik yapmakta ve harika şarkılar içeren tam 8 albüme sahip. Çektikleri eğlenceli kliplerle oyunculuklarıyla da dikkat çeken grubun 11 tane Grammy ödülü olduğunu da söylemeden geçmeyelim. “Echoes, Silence, Patience and Grace” albümüyle zirveye çıkıp, sonraki 3 albümüyle de zirvedeki yerlerini korumaya devam ederek benim gönlümdeki tahta oturmaya hak kazandılar.

Grubun kurulmasıyla bugün arasında geçen 20 yıl içinde grubun beyni olan Dave Grohl’un çirkin ördek yavrusu gibi değişiminden de bahsetmezsek olmaz tabii ki. Yaşlandıkça çekici bir hale gelen Dave Grohl, elinin değdiği bütün enstrümanları layıkıyla çalmakla kalmayıp, birçok müzik grubuyla da çalışmasıyla biliniyor. Baterisinde Dave Grohl’u gördüğümüz Them Crooked Vultures, kendisinin bulaştığı gruplar arasında benim favorim.

Foo Fighters

Grubun son albümü Sonic Highways, yaşlansalar da kalitelerinden hiçbir şey kaybetmediklerini bir kez daha kanıtlar nitelikte. “The Pretender”, “Best of You” ve “Wheels” gibi klasikleşen şarkılarına bu albümden de “Something From Nothing” ve “In the Clear” gibi şarkıları ekleyebiliriz. Wasting Light ise baştan sonra tekrar tekrar dinlemelik albümlerden. Benim favorim ise yine aynı albümden “These Days”.

Bu soğuk havalarda eve kapanıp yapacak bir şey bulamıyorsanız, sizi Foo Fighters’ın eğlenceli ve lezzetli müzik yolculuğunu keşfetmeye davet ediyorum. Bırakın, kulaklarınızın pası silinsin. Güzel ve bol müzikli günler dilerim!

Like

Saliha Güntekin

Mühendislik terk, Sosyoloji öğrencisi

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir