Ton 3: Jack White

Selamlar güzel insanlar!

Tatilimin işkenceye dönüştüğü şu günlerde sizlerle bir şeyler paylaşma fırsatı yakaladığım için çok mesudum. Bu sebeple de size müzik dehası olarak önünde saygıyla ve sevgiyle eğildiğim Jack White’dan biraz bahsetmek istiyorum.

Kendisi aslında bir mobilyacı olmakla birlikte 1997 yılında Meg White ile birlikte kurduğu The White Stripes grubuyla bize kendisini duyurdu. O zamanlar siyah-kırmızı-beyaz renkli kıyafetler giyen ikili çoğu zaman kardeş sanılsa da aslında evli bir çift idiler. (Hatta Jack White tam bir hanımköylü olarak Meg White’ın soyadını almış, kendisinin asıl ismi John Anthony Gillis’dir.) Ben size 2011 yılına kadar devam eden The White Stripes zamanından değil de, sonrasında devam ettirdiği solo kariyerinden bahsetmek istiyorum.

1

2012 yılında çıkardığı Blunderbuss isimli albümüyle gümbür gümbür gelen Jack White’ın bu albümdeki şarkılarında country ve blues esintili rock’n roll’a doyuyoruz.  The Great Gatsby filminde soundtrack olarak kullanılan U2 coverı Love is Blindness’ı da nasıl muazzam güzelliğe kavuşturduğuna şahit oluyoruz. Bu şarkıyı gönül rahatlığıyla orijinalinden güzel coverlar listenize ekleyebilirsiniz.  Ayrıca görüyoruz ki Jack White solo kariyeriyle birlikte mavi ve siyah renklere ağırlık vermiş ve uğurlu sayısı olan 3’ü de gözümüze gözümüze sokmaya başlamıştır.

2

Son olarak 2014 yılında çıkardığı Lazaretto albümü, yayınlandığı hafta 138 bin adet satarak Amerikan Billboard 200 listesine birinci sıradan girdi ve müzik dünyasında tam anlamıyla devleşti. Bu albümde de enfes parçalara imza atan Jack White, Lazaretto Tour kapsamında 7 Kasım 2014 tarihinde ülkemizde de harika bir konsere imza attı. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki, Jack White’ın canlı performansı, insanın ömründe görebileceği en harika canlı performanslar listesine üst sıralardan girer.

Kendisinin mükemmelliğinin ailesinin on çocuğundan yedinci erkek çocuk olmasıyla bir alakası olmasından işkillenmiyor değilim. Rolling Stones’un En İyi 100 Gitarist listesinde 70. sırada bulunduğunu söylemeyi de unutmayalım. Son video klibi Would You Fight For My Love?’da da görüyoruz ki kendisi yaşlanmıyor, aksine gençleşiyor. Yeni saç kesimiyle de bir çok genç kızın yüreğini hoplatmayı başardığını düşünüyorum. Umarım hiç yaşlanmaz ve yaptığı müzikle kulaklarımızın pasını silmeye devam eder. Önünde saygıyla eğiliyorum sevgili müzik dehası!

Bu sene En İyi Rock Performansı kategorisinde Grammy’yi alan Lazaretto’yu dinlemeden geçmeyin.

Like

Saliha Güntekin

Mühendislik terk, Sosyoloji öğrencisi

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir