Ton 19: Florence + The Machine

Selamlar!

Müzik, kendimi bildim bileli hayatımın her anına dahil olmuştur. Çocukluğumda babama yalvarırdım kaset alıp da dinleyebilmek için. Arkadaşlarımdan kasetleri ödünç alırdım kimi zaman. Sonrasında CDler doldurur olduk. Bilgisayarımda daha internet bile yokken yüzlerce şarkı vardı. Lisede yatılı okula gitmemle birlikte benim için kulaklıkla gezme süreci başladı; o zamandan beri hala kulaklıklarla yaşıyorum. Yeni şarkılar keşfetmeye çok hevesli bir insan olmama rağmen hala çok eksiğim var, bunu inkar edemem. Hayatıma girip de bana güzel şarkılar öğreten insanların yeri de bende apayrı oluyor. Son zamanlar şanslı zamanlarım olacak ki, kendi gibi müzik zevki de güzel olan bir insan daha kazandım. Size bu yazıda onun sayesinde keşfettiğim, aslında çok daha önce keşfetmiş olmam gereken harika bir kadın ve onun grubundan bahsetmek istiyorum: Florence + The Machine!

page

İsminden de anlaşılacağı gibi grubun solisti ve lideri Florence Welch isimli ablamız. Bu kızıl saçlı, yerinde duramayan ablamızın sesi o kadar güzel ki, dinlerken insanın tüylerini diken diken edebiliyor. Benim henüz bütün şarkılarını dinleyip özümsemeye fırsatım olmadı fakat şimdiye kadar dinlediğim şarkılarının hepsi birbirinden güzel. Özellikle “Lungs” albümünden “Cosmic Love”, “Ceremonials” albümünden “No Light, No Light” ve haziran ayında çıkacak olan “How Big, How Blue, How Beautiful” albümünden yayınlanan “Ship to Wreck” ve “What Kind of Man” benim tekrar tekrar dinlediğim şarkılar arasına üst sıralardan girdi.

Aslında kulağa çok tanıdık gelen, farkında bile olmadan duyduğum şarkıları da var. Örneğin “Spectrum”, “Shake It Out” ve “Drumming Song”u daha önce duymuştum ama günlük hayat dikkatsizliğine kurban edip kimin söylediğini araştırmadan geçmiştim. Şimdi araştırırken, diskografiyi teker teker dinlerken fark ediyorum ve daha öncesinde dikkatimi vermediğime de pişman olduğumu itiraf ediyorum. Her şarkı gerek sözleriyle gerek insanın hafızasında yer eden müziğiyle bambaşka güzellikte ve gerçekten hepsi vakit ayırıp da dikkatlice dinlemeye değer.

page1

İnsanüstü güzellikte sese sahip Florence ablamızın canlı performansı da gerçekten bir harika. Ben üşenmeyip kendimi bu güzel sesin söylediği bütün şarkıları keşfetmeye vereceğim. Sizi de vaktinizi ayırıp en azından birkaç şarkısını dinlemeye davet ediyorum. Belki bu güzel bahar aylarında içimizde coşan duygulara eşlik edecek güzel bir ses duymak kendimizi daha iyi hissetmemize, dolayısıyla da başımıza daha güzel şeyler gelmesine sebep olur.

Like

Saliha Güntekin

Mühendislik terk, Sosyoloji öğrencisi

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir