Project Shade Balls

Hava sıcaklığı yüzünden su kaynaklarındaki suları kaybeden Los Angeles yönetimi, soruna çok değişik bir çözüm getirdi: 96 milyon plastik siyah top ile rezervuarın yüzeyini örtmek…

96 Milyon Top ile Sıradışı Çözüm2

ABD, son yılların en kurak en sıcak aylarını yaşarken rezervuardaki sularının kuruma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. Hükümet bu sorunu toplarla çözme kararı aldı. İlk durak ise Sylmar Rezervuarı…

Projenin adı “Gölge Topu”

Her biri elma büyüklüğünde olan bu siyah plastik toplar, tanesi 36 cent değerinde. Diğer su kaynaklarında da uygulanacak olan projenin maliyeti 34.5 Milyon $ ‘ı bulacak. 250 Milyon $ ve 300 Milyon galon su tasarruf sağlayacak.

96 Milyon Top ile Sıradışı Çözüm496 milyon top ile yüzeyi kaplanan rezervuarda buharlaşma yüzde 90’a kadar engellenebilecek. Ayrıca toplar suyu; tozdan, kimyasal maddelerden, hayvanlardan ve tabii ki UV ışınlarından koruyacak.

Peki nedir bu plastik top?

High Density Polyethylene Plastic Balls olarak geçen bu toplar aslında yaygın olarak tesisatlarda kullanılan cisimler. Boru kontrolü, boşaltması ve akışının sağlanmasında kullanılıyorlar. Bunlar aşınma yapmayan, kolay hareket edebilen/kaygan, kendi kendini yağlama gibi özelliği olan cisimler.

Sylmar’da kullanılanlar ise, XavierC LLC adlı Glendora’daki fabrikada üretilmişler. Vali Eric Garcetti katılımıyla da, 12 Ağustos 2015’te 20.000 tanesi rezervuara bırakıldı.

96 Milyon Top ile Sıradışı Çözüm596 Milyon Top ile Sıradışı Çözüm6

96 Milyon Top ile Sıradışı Çözüm3

İşte topların baraja bırakılışı:

Bu uygulamanın Türkiye’de de olmasını ister miydiniz? Düşüncelerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

96 Milyon Top ile Sıradışı Çözüm7

Like

Gizem Yağmur Kılıç

İTÜ Elektrik Mühendisliği

You may also like...

2 Responses

  1. Serkan Büyükkaraca dedi ki:

    Proje güzel ve mantıklı. Sadece bir şey kafama takıldı? Neden toplar siyah? Yani topların gövdelerinde çok fazla ısı oluşmaz mı?

    • Gizem Yağmur Kılıç dedi ki:

      Merhaba, topun özelliklerine göre buharlaşmayı %85-90 arasında azaltıyor bu da topların ısınması ile oluşan su kaybının neredeyse çok üstünde. Yani bu anlamda bir problem oluşmamış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir