Mutfağımızdaki Orkideler

Sahlep yumruları

Sahlep yumruları

Hepinize merhaba arkadaşlar. Bu yepyeni okul döneminin hepimiz için bütsüz, FF’siz geçmesini dilerim. Evet, yeni okul dönemiyle birlikte yepyeni bir hava karşılıyor bizi Ayazağa’da. Bu buz gibi havalarda içinizi ısıtacak, lezzetli ve bir o kadar da faydalı, sizi hastalıklardan koruyacak bir içecekten bahsetmek istiyorum. Bu içecek tabii ki de salepten başkası değil.

Orkide ile salebin çok alakasız olduğunu düşünebilirsiniz ama aksine aynı şeyler. Salep Anadolu’da özellikle de Kastamonu ve Burdur’da adi salep ormanlarında ve nemli çayırlarda yetişen yabani orkidelerden elde edilmektedir. Bu bahsettiğim yabani orkide Salepgiller familyasından olup tel köklü bir bitkidir ve kökünün ucunda iki tane yumru bulunmaktadır. Gövdesi, dik ve silindiriktir. Çiçekleri salkım veya başak şeklindedir. Kullanılan yeri köklerindeki yumrularıdır.

Hazır salepler

Hazır salepler

Ayrıca bu yumrular nişasta benzeri polisakkarit glucomannan ismi verilen bileşikler içerir. Salep yumruları müsilaj, glikoz ve uçucu bir yağ taşır. Su ve sütle birlikte kullanıldığında şiştiği için yaygın bir şekilde dondurma ham maddesi olarak kullanılır. Ama benim size tavsiyem bu soğuk günlerde sıcak bir içecek olarak tüketmeniz. ☺

Gelelim salebin faydalarına. Aslında faydaları saymakla bitmiyor. Çok eski zamanlarda keşfedilen bu içeceğin, içerdiği müsilaj etkisindeki maddelerden dolayı öksürük dindirici bir özelliği vardır. Göğsü yumuşatır ve aynı zamanda bronşite iyi gelir. Bunun yanı sıra kalbi kuvvetlendirir. Her Anadolu mamulü gibi salep de zihnin çalışma gücünü artırır. Hazmı kolaylaştırıp mideyi rahatlatır. Ayrıca salebin yapıldığı orkide yumrularının içinde bulunan bazı maddelerin, boşaltım sistemi hastalıklarında tedavi edici özelliği bulunduğu bilinmektedir. Ve tabi ki salep vücudumuzu ısıtır.

Hazırlanışı ise çok basittir. Mevsiminde toplanan yumrular önce güzelce yıkanıp daha sonra kurutuluyor. Bu kurutulan kökler dövülerek toz haline getiriliyor. İsteğe bağlı olarak da tarçınla harmanlanıyor. Sütle birlikte kazanlarda uzun süre kaynatılıyor. Ve işte salep hazır.

İşte salebimiz hazır!

Küçük bir ayrıntı daha, Osmanlı İmparatorluğu döneminde kış aylarında sokaklarda güğümlerle salep satılmakta, büyük ve kulpsuz porselen fincanlarda salep içilmekteydi. Günümüzde ise salebi toz olarak aktarlarda bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra marketlerde de hazır paketlenmiş ve hatta farklı aromalarla tatlandırılmış hallerini bulabilirsiniz.

Son bir tavsiyem de içmeden üstüne tarçın serpin. Emin olun tadı daha çok hoşunuza gidecektir. Hepinize sımsıcak saleplerinizle sımsıcak günler dilerim. Afiyet olsun!☺

Like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir