Kabaran Hamurlar

pişi2

Pişi

Kabaran Hamurlar

Mayalar önceki yıllarda derslerde de gördüğümüz gibi canlı organizmalardır. Yaşamlarını devam ettirebilmeleri için bizim gibi besin ve oksijene ihtiyaç duyarlar. Onların besinleri de temel olarak karbonhidrattır, çoğunlukla da glikoz. Bu mayaların mutfaktaki rolleri ise hamur kabartmak ve şarap veya bira yapmaktır. Bunları besin maddesi olarak kullandığı glikozun fermantasyonu ile yapar.
C6H12O6 (glikoz) → 2 C2H5OH + 2 CO2
Bu reaksiyon sonucu oluşan CO2 gazı hamuru kabartır, etil alkol ise(C2H5OH ) şarap ve bira yapımında kullanılır. Mayalar bu reaksiyonu tabi ki de kendilerine enerji sağlamak ve büyümek için yapıyorlar ama bize de fayda sağladıklarından da bihaberler. Bu ayki yazımızda mayaların hamuru nasıl kabarttıklarını anlatacağım. Yani şarap veya bira yapmak için diğer ayları beklemelisiniz 😉
Bu ay birlikte mayalanmış hamurlardan hepinizin de aşina olduğu pişilerden yapacağız. Bu hazırlayacağımız hamur aynı ekmek hamuru gibi olacak dilerseniz bu hamuru kızartmayıp fırınlayıp ekmek de yapabilirsiniz veya üstüne salam, sucuk, zeytin atıp pizzaya da çevirebilirsiniz. Keyfinize kalmış 😉
Malzemeler:
• 1 su bardağı ılık su
• 1 yemek kaşığı sıvı yağ
• 1 silme yemek kaşığı instant maya
• 2 adet kesme şeker veya 1 tatlı kaşığı toz şeker
• 1 tatlı kaşığı tuz
• 3 su bardağı civarında un (çok yumuşak ama kolay şekillenebilir kıvamda olmalı. fazla un koyarsanız sert bir pişiniz olur, dikkat!!)
• Kızartmak için sıvıyağ
• Dilerseniz içine peynir

Malzemelerde de gördüğünüz üzere bir hamur işinde kabartma tozu kullanmıyoruz.  Çünkü bizim doğal yollarla hamur kabartıcımız var: MAYA. Kabartma tozları mayasız hamurlar için mesela kekler için kullanılıyor. O da başka bir yazının konusu olsun.

Evet, tüm ufak bilgilerimizi de verdiğimize göre artık hamurumuza başlayabiliriz. İlk adım olarak mayamızın diriliğini anlamak, onu çoğaltmak ve CO2 gazını yavaş yavaş oluşturmak için yoğurma kabımıza ılık su, maya ve toz şekeri koyup karıştırıyoruz. Burada ılık su reaksiyonun gerçekleşeceği ortam için çok önemlidir. Su eğer çok sıcak olursa mayaların enzimleri bozulmaya başlar ve reaksiyon gerçekleşmez. Ayrıca koyduğumuz şeker de mayaların ihtiyaç duyduğu besindir. Bu sırada karışımımızda ufak ufak kabarmala kıpraşmalar olacaktır.

Bunlar reaksiyonun gerçekleştiğini CO2 çıkışının başladığını gösterir. Yaklaşık on dakika kadar bekledikten sonra bu karışıma yavaş yavaş un ekleyerek yoğurmaya başlayalım. Amacımız yapışkan bir hamur elde etmektir. Yeteri kadar unu ekledikten sonra hamurun üstünü bir bezle kapatıp hacminin iki katına çıkmasını bekleyin. Mayalanma için ortamın ılık olması gerekmektedir. Eğer çok fazla bekleyecek vaktiniz yoksa fırını 75 derecede çalıştırın ve hamuru içinde mayalanmaya bırakın. Hamurun mayalanıp mayalanmadığını anlamak için bir çay bardağına biraz suyun içine fındık kadar hamur atın. Eğer hamur suyun yüzeyine çıkıyorsa hamurunuz mayalanmış demektir.(içi CO2 ile şiştiği için özkütlesi suyunkinden daha hafiftir.) Hamurumuz mayalandıktan sonra hamurumuzdan yumurta kadar parçalar koparalım bunu yaparken elimizi arada sırada yağa batıralım ki hamurun hepsi elimize yapışıp kalmasın. Bu kopardığımız parçaları un serpilmiş tezgâhın üstüne koyalım. İsterseniz ortalarını delip simit sekli verebilirsiniz isterseniz biraz oklava ile açıp içini peynir, ıspanak, patates gibi harçlarla doldurabilirsiniz. Tamamen sizin zevkinize kalmış. Bu sırada kızartma yağının tenceresini ocağa koyun ve altını yakın ki yağ ısınsın hatta kaynasın. Daha sonra hazırladığınız bu hamurları tek tek kızgın yağa atın. Son olarak hamurları yağdan çıkarırken yağını iyi süzdüğünüzden emin olun. İçinize sinmediyse çıkardığınız hamurları bir kâğıt havlunun üstüne koyun ki fazla yağını çeksin. Kızarmış hamurlarınız yani pişilerinin servise hazır. Muhteşem bir kahvaltılık veya 5 çayı atıştırmalığı olabilir.

Ellerinize sağlık. Afiyet olsun 🙂

Like

You may also like...

1 Response

  1. selma dedi ki:

    Şimdiye kadar hiç bu yönden bakmamıştım okurken karnım acıktı yarın kahvaltıda pişi var

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir