Nightmare on Çeliktepe Street

Merhabalar, uzun bir sessizliğin ardından yine karşınızdayım.

Geçtiğimiz ay -son bir sene içinde geçirdiğim her ay gibi- Nightmare on the Çeliktepe Street tadında geçti. Sömestr tatilini ve okulun ilk haftalarını yoğun geçirmeyi hakedecek ne yaptıysam artık… Önce Sırbistan’dan kalmaya gelen arkadaşım, arkasından evimin tesisatında çıkan bir sorun nedeniyle evimin katı&sıvı atık volkanına dönüşmesi, arkasından !f filmleri derken sınav zamanı gelip çattı. Her sınav dönemi gibi bu sefer de Teknik Üniversite’de mi yoksa açıköğretimde mi okuyorum ikilemleriyle doldum taştım. Zira her dersine gittiğim ve anladığım dersin sınav soruları öğrendiğim ve anladığım şeyler ile tamamen alakasız?! Dolayısıyla şu sıralar önceden keşfettiğime inandığım Amerika’yı kütüphaneden dönem sonuna kadar geri vermemek suretiyle aldığım “RENKLİ RESİMLİ KUŞE KAĞIDA BASKILI PİYASA DEĞERİ YÜZLERCE LİRA OLAN” fakat eşsiz kütüphanemizde 38 kupon bile olmayan tatlı ders kitaplarının yardımı ile tekrar keşfediyorum.

Biliyorsunuz geçtiğimiz ay 87. Akademi Ödülleri sahiplerini buldu ve ilk defa bir sene ödüller konusunda hiçbir şey hissetmesem de Eddie Redmayne, Julianne Moore ve Graham Moore’un ödül almasına sevindim. Özellikle Theory of Everything ve Imitation Game’i çok beğendiğimi söyleyebilirim. 2014 senesi her ne kadar film ve müzik anlamında boş bir sene de olsa 2015 yılından beklentim çok fazla.

Bunların başında yaklaşık 8 senedir vazgeçmeden dinlediğim Nightwish’in üçüncü vokalisti ve metal müziğin divalarından biri olan Floor Jansen ile yaptığı albüm Endless Forms Most Beautfiful geliyor. Albüm hakkında uzun bir müddet ser verip sır vermeyen grup single’ın çıkmasına yakın bir zamanda facebook sayfasının kapak fotoğrafını “Find the Origin” görseli olarak değiştirince Evrim Teorisi fikri birçok hayranın aklından geçse de bir süre daha albüm konsepti ve ismi gizemli kalmaya devam etti. Ocak’ın ortalarına doğru ismin Endless Forms Most Beautiful olduğu açıklandı ve albümün Evrim Teorisi ile ilgili olacağı kesinleşmiş oldu. Her ne kadar tematik albümler konusunda gerçekten çok başarılı olsalar da evrim konusuna girmeleri beni fazlasıyla şaşırttı. Bu konuyu nereden seçmişler sorusu ise bizi daha ilginç bir cevaba götürüyor. Grubun şarkılarının çok çok büyük bir çoğunluğunu yazan Tuomas (Soldan dördüncü) Charles Darwin’in ünlü kitabı Türlerin Kökeni’nde geçen “There is grandeur in this view of life, with its several powers, having been originally breathed into a few forms or into one; and that, whilst this planet has gycling on according to a fixed law of gravity, from so simple a beginning endless forms most beautiful and most wonderful have been, and are being, evolved.”  şeklinde devam eden bir bölümden yola çıkarak yazmış albümü. (Altta gördüğünüz albüm kapağında bitkiler, hayvanlar ve ortada kocaman bir DNA var.) Takip ettiyseniz geçtiğimiz albümde biraz otobiyografik biraz da Walt Whitman’a olan saygısını ve hayranlığını içeren bir çizgide ilerleyerek bizi hayal dünyasına götüren Imaginaerum’u yaratmıştı.

Grubun filmini de çektiği 2012 yapımı albümü konsept albümü Imaginaerum.

Grubun filmini de çektiği 2012 yapımı albümü konsept albümü Imaginaerum.

“Bu albümündeki birçok şarkıda bilimsel bir yaklaşım var: Shudder Before the Beautiful, Endless Forms Most Beautiful, The Greatest Show on Earth ve Alpenglow gibi şarkılar bir şekilde varoluşun mutluluğunu, değişken karakterini ve evrimi anlatıyor. Bilimin şiirsel yönü de diyebilirsiniz buna. Doğa bilimleri ve onların paradigması birçok insana soğuk ve sıkıcı gelebilir; umarım bu albümde bilimin ne kadar ruhani bir olgu olabileceğini göstereceğiz.” diyor Holopainen. Ayrıca Greatest Show on Earth adlı yirmi beş dakikalık epik şarkıda gruba ‘The God Delusion’ ve ‘The Greatest Show on Earth’ adlı kitapların yazarı ünlü evrimsel biyolog Richard Dawkins eşlik ediyor. Her ne kadar bunlarla büyük bir gizem oluşturmak adına albümün ismini ve tracklistini saklamış olsalar da ilk single Elan’in çıkmasına 2 hafta kala şarkının ve albüm içinde olmayan bonus track Sagan’ın internete sızması grubu çıldırtmış olacak ki caps locku açarak facebook sayfalarından şarkıları sızdıran kişilere sayıp sövdüler. Single’ın çıkmasını takiben sızan Shudder Before the Beautiful ve Yours is an Empty Hope da talihsiz şarkılar arasında yerini aldı. Bütün bunlar arasında komik olan grubun caps lock açarak hayranın birine sövüp sayması mıydı yoksa metin ile birlikte paylaşılan ekran görüntüsü içinde albümün linkini paylaştığı için linç edilen hayranın soyadının grubun eski solisti Anette Olzon’dan gelmesi miydi bilemiyorum. Nightwish’in vokalistlerden yana kötü olan şansı sızıntılardan yana da çok iyi değil anlaşılan. Hatırlarsınız ilk vokalistleri olan metal tanrıçası Tarja Turunen ile kendisinin ‘egoist ve narsist’ tavırları dolayısıyla websiteler üzerinden mektuplaşarak atışıp ayrılmış, arkasından buldukları pop vokalistliği konusunda iyi ama metalde fazlasıyla vasat olan Anette Olzon’a da yaptıkları ölümcül hatayı farketmelerinden üstünden 5 sene sonra Imaginaerum turnesinin ortasında rahatsızlanması ve hastahaneye kaldırılması neticesinde kendisine sormadan misafir sanatçı çağırararak saygısızlığın alasını yapmışlardı. Bunun üzerine Anette “Britney Spears konserden önce rahatsızlansa yerine Rihanna’yı çıkarmazdı” diye tepki göstermiş ve olayın üzerinden iki hafta geçmeden gruptan ayrılmıştı. (Kendisi şu an Finlandiya’da reality showlara katılıyor ve hemşirelik okuluna devam ediyor.)

Grup ilk solistleri olan ve büyük bir kitlece metal divalarından biri kabul edilen Tarja Turunen ile birlikte.

Grup ilk solisti olan ve büyük bir kitlece metal divalarından biri kabul edilen Tarja Turunen ile birlikte.

Grubun 2.solistleri olan Anette Olzon ile fotoğrafı.

Grubun ikinci solistleri olan Anette Olzon ile.

Her ne kadar Dark Passion Play gibi vasat bir albümle karşımıza çıkmasa da Imaginaerum ile bir şekilde katlanılabilir bir hal almıştı Anette, şimdi Finlandiyada reality showlara çıkıp punk makyajıyla şarkı söylüyor, turneleri iptal ediliyor ve kayıt şirketi tarafından umursanmayınca anlaşmasını feshediyor. Bu kadarını da haketmemişti, zavallım. Hikayeye devam edecek olursak, Anette’in ayrılmasından sonra bir süreliğine dumur olan hayranların yüzü gruba eski After Forever solisti, o zamanlar ise kendi solo projesi ReVamp ile devam eden bir başka diva olan Floor Jansen’in gelmesi ile nihayet gülmüştü. (Sevgili Floor yaklaşık 2 metre boyunda olmasına rağmen sanılanın aksine Finlandiyalı değil, Hollandalı.) Endless Forms Most Beautiful’un ilk single’ı olan Elan’e, sızan şarkılardan Shudder Before Beautiful’a ve Nightwish 101 şarkılarıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Vampire-Weekend-Modern-Vampires-Of-The-CityVampire Weekend-Modern Vampires of the City, Subterranean Masquerade-The Great Bazaar ve Kadebostany-Pop Collection şiddetle tavsiye ettğim, güncel olarak favori albümlerim. Ayrıca Kadebostany’i 10 Mayısta Küçükçiftlikte canlı izleyebilirsiniz. 

 

Like

Kıvanç Süngü

Nefretçiler nefret edecek.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir