Gin no Saji (Silver Spoon)

Bildiğiniz, yetiştiğiniz, kendinizi rahat ve oraya ait hissettiğiniz bir ortamdan çıkıp, hiç bilmediğiniz size yabancı bir ortama çevreye girmek zorunda kaldığınız zamanlar olabilir. Mesela üniversiteye başka şehre gitmek, yurt dışı seyahatlerinde bulunmak…

Gin no Saji de tam böyle bir hikaye aslında, şehirde en iyi liseye gitmek için çalışan baş kahramanımız Hachiken’in gelişen bir takım olaylardan sonra kendini taşrada, bir tarım&hayvancılık

lisesinde bulmasının hikayesi.

Şehirden kırsala gelen kahramanımız çok farklı profilden bir sınıfla karşılaşacaktır. Alışageldiğinden çok daha farklı bir ders programında yeri gelecek besicilik yapacak yeri gelecek ekinleri gübreleyecek. Bu esnada ciddi bir dönüşüm geçirecek farkında olmadan.

Baş karakterimiz Hachiken bir yandan şehir insanı ve taşra insanı kıyaslamasını yapacak, eski arkadaşlarının gündemleri ve dertleriyle yeni arkadaşlarının gündemini kıyaslayacak ve aslında

şehirde ne kadar da gamsız ve rahat olduğunun farkına varacak; diğer yandan kendi beslediği hayvanların etlerini yemek gibi hayvancılığa ait bazı etik sorunlarla boğuşacak.

Aynı isimli mangadan birebir uyarlanmış olan animenin yazarı Arakawa, Hiromu‘nun (Bu isim çok sevdiğimiz FMA serisinin de yazarıdır.) bir çiftlikte büyümüş olmasının verdiği güvenle burada gördüğümüz tüm endüstriyel süreçlerin gerçek olduğuna inanabiliriz. Bu bağlamda bir sürü yeni şey öğrenmek işten bile değil.

Teknik anlamda da çok başarılı bir anime Gin no Saji. Her karakter özenle çizilmiş, hikayeye katkı anlamında boş bir karakter diyebileceğim biri yok. Ciddi anlamda aksiyon sahneleri olan bir anime olmadığı için animasyon yönünden hiç dikkat ederek izlemedim ama gözüme batan da bir şey yoktu.

Silver Spoon ifadesi, bizim kültürümüzdeki altın bilezik gibi. Bir zanaat sahibi olmak anlamına geliyormuş. Ne kadar parasız da kalsan tarım/hayvancılık karın doyurur minvalinde bir anlamı var.

2 sezon ve toplam 22 bölümden oluşan animenin hikayesi henüz tamamlanmadı. Sonraki sezonları iple çekiyorum.

Gin no Saji, anime paketinde sunulmuş arkadaşlık, fedakarlık, iç sıcaklığı, sevgi ve bir parça da hüzün. Her birimizi kendinden yemeye davet ediyor :).

Like
1

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir