Barakamon

Bu seferki incelememizde gözden kaçırmış olabileceğiniz bir seriye göz atacağız: Barakamon.

Ünlü kaligrafi sanatçısı Handa Sei katıldığı bir kaligrafi yarışmasında kaligrafi dünyasının duayenlerinden birinin eseri hakkında yaptığı olumsuz eleştirilere dayanamaz ve yumruğu basar. Ancak bu bir anlık verdiği tepki kendisinin Tokyodan çok uzak küçük bir adaya sürgün edilmesine sebep olacaktır.

barakamon4

Baş karakterimiz büyük şehrin kargaşası içerisinde bir sanatçı olarak eserlerinde sıradanlığa doğru gittiğini farkeder. Hemen bir şeyleri değiştirmezse uzun vadede başarılı bir sanatçı olamayacağını iyiden iyiye anlamıştır. Bu sürgün belki de başına gelebilecek en iyi şeylerden biri olacaktır.

barakamon3Gittiği adada çok küçük bir topluluk içerisinde günlük hayatına devam eden Handa, burada yaramaz bir o kadar sevimli Naru ile karşılaşır. Şehirde yaşamadığı bir takım zorlukları bu adada yaşarken her macerasında yanında Naruyu bulacaktır. Belki de onca kalabalık ve gürültülü şehir hayatında bulamadığı şeyleri Naru sayesinde tekrar keşfedecektir.

Barakamon’da bizi bekleyen dev robotlar,süper güçler , yer altı organizasyonları, uzaylılar gibi olağan dışılıklar değil. Olağan hayatın ve sadeliğin yansıtıldığı, olayların değil kişilerin, duyguların ön planda olduğu bir anime.

Güçlü bir hikaye, karmaşık bir kurgu, ağzımızı açık bırakacak sürprizler yok ama Barakamon varlığıyla bize iyi bir anime için bu saydıklarımın şart olmadığının yaşayan bir ispatı gibi.

12 bölümden oluşan anime slice of life – komedi türlerinde. Handa ve etrafındakilerin nın başına gelenler zaman zaman çok komik olabiliyor. Ben şimdiye kadar izlemediğim için pişman oldum açıkçası. Herkese tavsiye ediyorum…
İyi seyirler 🙂

barakamon1

Like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir