Ping Pong The Animation

“Ya masa tenisinden nasıl bi anime yapılır ki cık cık… “

Evet Ping Pong‘u izlemeden önce bir çok kişinin aklındaki düşünce bu şekilde. Ama daha animeye başlar başlamaz görüyorsunuz ki animede kullanılan çizimler alışılmışın çok dışında.

pingpong1

Başlarda çok itici gelse de alışıyosunuz, hatta çok seviyosunuz, işler öyle bi noktaya geliyor ki çizimler böyle olmasaydı anime bu kadar güzel olmazdı diyosunuz. Adından anlayabileceğimiz gibi anime masa tenisi ile alakalı. Aslında masa tenisi konusunda arkadaşlık, rekabet, kazanma hırsı gibi temalar işleniyor.

Baş karakterlerimiz birbirlerinin bazı konularda tam tersi özellikler gösteriyorlar. Doğuştan yetenekli Peco, önüne geleni deviren yenilgiyi tatmamış hırslı bir oyuncudur. Dünya çapında bir oyuncu olmayı hedeflemektedir. Çocukluk arkadaşı Smile, Peco’yu hiç yenememesine rağmen hala beraber takılmaktadırlar. Peco Çinli bir profesyonel tarafından yenilince tüm kazanma hırsını kaybeder, Smile bu noktada Peco’yu geri kazanmak için -kendi yöntemiyle- uğraşmaktadır. Hikayenin işlenişi, karakter gelişimlerine şahit olabileceğimiz şekilde ayarlanmış. Ekranın farklı yerlerini diyaloglarda kullanmak da çok karşılaşmadığımız bir tarz. Yan karakterlerin hikayeye katkısı üst düzeyde. Hikayeye katkı sağlamayan ve “gereksiz olmuş bu ya” diyebileceğim bir karakter yok. Son olarak Ping Pong The Animation 2015 Tokyo Anime Awards’da yılın animesi seçildi. Kısa (11 bölüm) olmasına rağmen dolu dolu. Kaçırılmaması gereken bir seri.

pingpong6 pingpong5 pingpong4 pingpong2

Çizginin Ötesinde -Spoiler !-

Ana karakterlerin ve koçlarının aynı yollardan geçtiğini görmek güzeldi. Kendine güveni en üst seviyede olan Peco’nun birden bu güveni kaybetmesi, kendine güveni olmayan Smile’ın koçu sayesinde kendine güven kazanmasını izlemek keyif verdi. Zıtların bu sefer de üzmedi :). Gerçekten çizimler hareketli sahnelerin daha iyi yansıtılmasını sağlamış, başka bir animeye bu stilin yakışacağını hiç düşünmüyorum. Özellikle son oynan maçta kamera açısının sürekli değişmesi maçı yaşıyormuş hissini veriyor.pingpong3

Like

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir