BACCANO!

kapakHmm.. Şöyle başlayalım, İtalyan mafyası içinde iktidar mücadelesi…. Olmadı, şöyle deneyelim: Ölümsüzlüğün peşine düşmüş bir grup simyacı… Yok bu da değil. Birbirine bağlı iki şaşkın suçlu…

Neyse, fazlaca karakterin olduğu BACCANO’yu karakterler veya yaşanan olaylar açısından özetlemek cidden zor. Zira bu kısa (13 bölüm) animede her bölüm farklı bir baş karakterin gözünden aktarılıyor diyebiliriz. İlginçtir ki bu karakterleri tanımada sıkıntı yaşamıyoruz çünkü yazar ve yapımcılar farklı karkaterleri bir merkez olay etrafında toparlayıp bize çok keyifli, heyecanlı aksiyonu bol bir anime sunmuşlar.

ortalarAz önce bahsettiğim gibi;  İtalyan mafyası, gangsterler, simyacılar, bir homunculus, seri katiller, hırsızlar, kaçakçılar… Hepsinin hikayesi bir şekilde bir tren yolculuğunda kesişiyor. Farklı kesimlerin farklı çıkarlarının tek bir yolculukta toplanmış olması ve bu tren yolculuğunu farklı kişilerin gözlerinden takip etmek harika bir tecrübeydi. Açıkçası ben bu kadar çok Isaac-and-Miria-cheshire_pasta-37149889-570-320karakterin bu kadar kısa zamanda olaylara dahil edilmesine ilk defa BACCANO ile şahit oldum. Karakterlerin her biri hakkında yeterince bilgiye sahip oluyorsunuz ve bir çoğuyla bir bağ kurabiliyorsunuz. Hiç şüphesiz muhteşem ikilimiz Isaac ve Miria kişilikleriyle animeye renk katıyorlar, hikayeye dahil oluş biçimleri ve aralarında geçen muhabbetler de hayli komik.

Girift ve karmaşık bir zaman çizgisi takip eden BACCANO dikkat ederek izlemek isteyeceğiniz bir anime, karakterlerin çokluğu ve olayların gelişmesini takip etmek Shounen animelerinde olduğu kadar kolay değil. Zaten şiddet içeren sahnelerinden dolayı +17 olarak yayınlanmış.

Animede 1930’ların havasını yansıtmak için daha mat renklerin kullanıldığını görüyoruz, bu hususta eski gayet güzel yansıtılmış. Renklerin koyu tonlarının kullanılması da hikayeye bir ciddilik katmış. Müzik seçimi olarak caz enstrümanları ile oluşturulmuş bir seçki var, biraz dikkat edilirse gerilimin yüksek olduğu yerlerde müziğin de gerilimi artırıcı yönde (hatta belki temel unsur) olduğu fark edilebilir.

Kısa olmasına rağmen etkileyiciliği yüksek olan bu animeyi izleyin, pişman olmazsınız.

kullanılabilir

Like

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir